Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Védelmi rendszer az Oltnak

Védelmi rendszer az Oltnak Kovászna megye

Egy hete működik és máris betöltötte szerepét az az Oltot megfigyelő videókamera-rendszer, amelyet a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) a Kovászna Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület segítségével telepített, hogy a folyó menti területeknek és az Oltnak a szennyezését visszaszorítsa. Hosszú út vezetett idáig, erről beszéltek szerdai sajtótájékoztatójukon a civil szervezetek képviselői és a kivitelező.

 

Az Olt mente takarítása egy sokkal korábbi projektje a HKA-nak, amelynek keretében egy bukaresti egyesülettel szövetkezve két alkalommal is alaposan kitakarították több önkormányzat területén és sok önkéntes, számos intézmény és civil szervezet beszervezésével. A tisztaságot azonban meg is kellene őrizni…

Hirdetés
Hirdetés

A HKA 16 kritikus pontot azonosított a folyó mentén, ahová rendszeresen visszajárnak szemetelők, vagy ahová egyesek pénzért leürítik mások szemetét, építési hulladékát. Erre a problémára született megoldásként augusztusban a kamerarendszer telepítésének javaslata, ami mostanra érett be: az első nyolc kamera már működik az Olt két megyehatár-közti szakaszán. Egyelőre tesztüzemmódban ugyan, finomításokra a működésében még biztosan szükség lesz, mondta Dávid Sándor, a hulladékgazdálkodási egyesület kommunikációs felelőse. De a rendszer már bizonyította, hogy elrettentő hatása van azokra, akik hajlamosak a tilosba kihordani a szemetet.

Nem remélik, hogy teljesen megszűnik ez a káros gyakorlat, de azt igen, hogy legalább mérséklődik, mondta Bereczki Kinga, a HKA ügyvezető igazgatója. A zárt kamerarendszer, melynek felvételeit az egyesület munkatársa követi, lehetővé teszi az elkövetők azonosítását és megbírságolását is, esettől függően a rendőrség, a környezetvédelmi őrség vagy az önkormányzat feladata eljárni ez ügyben.
Balogh Boglárka, a hulladékgazdálkodási egyesület jogásza elmondta, mikor finanszírozóként felvállalták a rendszer kiépíttetését, maguk sem gondolták, mennyi részletkérdésre kell választ találniuk a személyiségi jogoktól kezdve a különböző területeken való eljárások jogosultságának tisztázásáig, és mekkora felelősséget jelent e rendszer működtetése.

Nagy kihívás volt a kivitelezés a videókamera-rendszert felszerelő cégnek is. A biztonságtechnikai felszereléseket forgalmazó és telepítő IT City Solution vezetője, Ferencz László elmondta, áram és internet híján kellett megoldani az állandó adatátvitelt a kamera és megfigyelők között, de napelemekkel és mobilinternettel megoldották ezt a feladatot. A kiszemelt területeken – ezek elsősorban olyan helyeken vannak, ahol megközelíthető a folyópart – élőben követhető a mozgás, de vissza is nézhető, azonosíthatók a személyek és a járművek.

A már említett kritikus helyek jelenleg teljesen tiszták, még a Szotyor és Kilyén közötti szakasz is, ahová hosszú ideig hordtak nagy mennyiségű építési hulladékot.

Hamarosan további nyolc kamera is a helyére kerül. A teljes rendszer kiépítése és kétéves működtetése, melyet a hulladékgazdálkodási egyesület felvállalt, 60 ezer lejes befektetést jelent.

Az emberek mentalitásának, viselkedésének a megváltoztatása azonban lassú folyamat – Könnyű mutogatni szemétügyben az önkormányzatra, Tegára, a szomszédra, holott magunknak köszönhetjük, hogy ennyi hulladék van a környezetünkben – mondta Balogh Boglárka. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás