Dr. Szilveszter Szabolcs 370 napja tölti be az alpolgármesteri funkciót a céhes városban. Az egyetemi előadótanár konkrét elképzelések mellett foglalta el székét, célja, hogy a kézdivásárhelyi vízhálózaton megoldja a problémákat, nyitott önkormányzatot teremtsen és a digitalizáció irányába mozdítsa a települést. Élhető város kialakítása érdekében dolgozik.
– Múlt pénteken múlt egy éve, hogy elfoglalta az alpolgármesteri széket. Tizenkét hónap alatt mit tudott tenni azért, hogy úgymond tiszta vizet öntsön a pohárba?
– Egyik fő célom az volt, hogy a vízproblémát valamiképpen normalizáljuk a városunkban, ebben hathatós segítségemre van Pap Lajos, a vízművek megbízottja. Sikerült néhány kritikus zónában megoldani a hibákat, amivel a normalitás irányába mozdult a dolog, de lévén, hogy nagyon komplex hálózatról van szó, sosem mondhatjuk azt, hogy rendben lennének a dolgok. Sokkal kevesebb baj van, ezt tükrözi a közösségi oldalon létrehozott csoportban a bejegyzések száma. Egy év alatt az önkormányzat kb. egymillió lejt fektetett be a helyzet orvoslása érdekében, 2,3 km vezetéket cseréltünk ki. A jövő héten esedékes tanácsülésen a testületi tagok elé lesz terjesztve, hogy tőkeemelést hajtsunk végre a szolgáltató cégben, megközelítőleg 590 ezer lejről van szó. Ennek a feltétele, hogy jövőben a Mihai Eminescu, Nagy Mózes és a Kert utcák közművesítési problémáját meg kell oldani. Folyamatosan vannak munkálatok, idén be kell fejezni az Ady Endre utcában is a korszerűsítést, illetve hálózatbővítést. A tőkeemelés mellett fontos a megfelelő időjárás is, hiszen láttuk, hogy mi történt a Csernátoni úton. Amint a három utcában elkészül a munkálat, akkor lehet az aszfaltozáson, járdák kialakításán gondolkodni. Az önkormányzat nemrég három átemelő aknát vásárolt, ezeket – ha minden jól megy – januárban szállítják, általuk a Budai Nagy Antal utcában és két udvartérben megoldódik a szennyvíz elvezetése.
– Az udvarterekben zajlik a közművesítés. Hogyan értékeli a munkálatot?
– Idén a cégnek be kellett volna fejeznie a főtér egyik oldalát, de sajnos a közbeszerzési eljárás nagyon nehezen ment. Az önkormányzat örült, hogy hosszas várakozás után jelentkezett ez a brassói cég, viszont ahogy nekikezdett a munkálatnak, már fizetésképtelenné is vált, banki garanciával dolgozik. Nem csak a cég lassúsága miatt van ebben a fázisban a munka, az egyik udvartérben le kellett állni, mert régészeti leletek kerültek elő, pár napig vagy hétig az archeológusoké a terep. Ide tartozik, hogy amennyiben a belső körgyűrűben sikerül megoldani a víz- és szennyvízhálózat kiépítését, akkor már komolyan lehet gondolkodni a főtér felújításán is. Persze, többek között az Iskola, Bod Péter, Temető, Matkó utca is érintett jó pár udvartér mellett, ezek felújítására az Anghel Saligny-programban pályáztunk, jövő év februárjában vagy márciusában tudjuk meg, hogy mennyi pénzt hagynak jóvá. Amire nem futja, azt saját költségvetésből oldjuk meg. Kész tervünk rengeteg van, az nem is kérdés.
Nyitott, digitalizált önkormányzat
– Célkitűzése volt a lakosság felé nyitott önkormányzat, illetve annak digitalizálása. Mit sikerült megvalósítani?
– Az alapkérdés, hogy mi az a határ, ameddig az önkormányzat elmehet, hiszen alárendelt szerepünk van, hierarchikus felépítés a jellemző, felelünk a központi kormányzatnak. Vagyis: mit tehetünk annak érdekében, hogy a lakosság életét könnyítsük úgy, hogy ne legyen konfliktus a központi adminisztrációval? Egy év eltelte után még mindig tanulom ezt a komplex rendszert, amiben vannak nagyon logikus és teljesen észszerűtlen mechanizmusok egyaránt. Egy év alatt beüzemeltük az online hibabejelentőt, oda 602 bejelentés érkezett, amiből 450 volt valós probléma. Ezekből 420 rendeződött, ami 93 százalékos hatékonyságot jelent, a többi megoldása folyamatban van. Emellett elindítottuk a www.kezdigis.ro portált, amelyre, ha rámegyünk, akkor meg tudjuk nézni, hogy milyen utcák vannak a városban, mennyi a zöldövezet stb. Ha valaki valamit keres, akkor elég beírnia a címet, a rendszer pedig oda navigálja. Van klasszikus térkép, illetve drónfotó, amit egy szerződés értelmében háromévente aktualizálunk. Érdekesség, hogy régi várostérképeket is meg lehet tekinteni. A döntéshozatalhoz a részvételi költségvetéssel próbáltuk közelebb hozni a lakosságot: ha van egy magánszemély vagy civil szervezet által kezdeményezett jó projekt, mi támogatjuk annak kivitelezését 50 ezer lej értékig. Idén készült a Turóczi Mózes-iskolánál egy szabadtéri osztályteremként értékelhető lefödés, a nyujtódi Jakabos Ödön-iskolánál pedig egy játszótér. Szintén előrelépés a levegőminőség-szenzor felszerelése a Wegener-parkban, amit a Wegener Pro Sanitate Alapítvány támogatásával vásároltunk meg.
– A digitalizációnál maradva, miként látja: mikor és hogyan juthat el Kézdivásárhely arra a szintre, hogy az önkormányzatnál az ügyintézés nagy része online valósuljon meg?
– Ez számunkra is nagyon fontos. Az informatikai rendszerünk felújításával kell kezdenünk, ugyanakkor már vannak árajánlataink különböző e-kormányzati oldalak fejlesztésére. Persze, sosem tudunk megszabadulni a személyes jelenléttől, hiszen van, amit alá kell írni, a digitális aláírások elterjedtsége alacsony, és a lakosság idősebb részére is kell gondolni. Olyan középutat keresünk, ami a digitalizációt erősíti, de megfelel mindenki számára.
– Egy olyan inkubátorház kialakítása is be van ütemezve, ahol informatikai cégek kapnának helyet…
– A múlt héten volt éppen találkozónk a projektiroda képviselőivel, a tervezőnek e hónapban be kell fejeznie a tervet. Amint ez megvan, kezdődhet a kivitelezés, az épületben az IT szektorban dolgozók bérelhetnek majd irodákat, akár napi pár órára is.
– Többen érdeklődnek az iránt, hogy a Penny áruház mellett épülő tömbházban ki igényelhet lakást.
– Az új tömbház elméletileg jövőre elkészül, a kivitelező idén egy szint megépítését vállalta. Nem szociális célú, hanem fiatal házasok számára épül az úgynevezett ANL-program részeként a tömbház, a kritériumrendszer a honlapjukon (www.anl.ro) tanulmányozható. Több súlyozó tényező van, a családi állapot, ugyanakkor a végzettség is számít.
Zöld és élhető várost
– A vízhálózat egyben tartása mellett melyek a jövőre néző tervei?
– Rajta vagyunk egy elektromosautó-töltőállomás főtérre való szerelésén. Emellett nagyon fontosnak tartom, hogy minél több bicikliutat alakítsunk ki, jelenleg mindössze négy kilométernyi van. Ma is volt egy találkozónk ez ügyben, Kézdivásárhelyt Sárfalvával szeretnénk összekötni. Célban van ugyanakkor az 1918. december 1. és a Gyárak utcája is, ott ugyanis olyan széles a járda, hogy elválasztható bicikliútnak, egy átépítést követően. Nagy célom, hogy zöld és élhető város legyen Kézdivásárhely, tele kisvállalkozásokkal. Ugyanakkor a város központjának korszerűsítésére idén el szeretnénk készíttetni az előtanulmányt és a városrendészeti tervet. Itt is, mint a legtöbb romániai településen, ez elavult. Szintén jövőben korszerűsítjük a Molnár Józsiás-parkot, összekötjük a névadó nevét viselő utcával, lesz új játszótér is.
– Több alkalommal érintette a főtér kérdését. Mik az elképzelések?
– A főteret meg kell újítani, ez nem is kérdés. Nagyon szeretném, hogy valamiféleképpen látható legyen. Volt egy látványterv, rengeteg kritikát kapott, pozitívat, negatívat egyaránt. Családcentrikus, a lakosság által élvezhető teret szeretnénk kialakítani, de ehhez rengeteg papírmunkára, engedélyeztetésre lesz szükség. A központ jelenleg elrejtett értékeit szeretnénk kiemelni. Lépésről lépésre dolgozunk, hasonló térrendezés történt a Turóczi Mózes-szobornál, ahol a növényzet teljes mértékben elvadult, és nem is volt megfelelő arra a helyre. Ugyanúgy szeretnénk hozzányúlni a Béke utca elején levő kis zöldövezethez is, ahol Vetró Andrásnak egy szobra található. Azt szeretnénk, hogy a kis zöld „zsebeket” tetszetősebbé varázsoljuk.