Egy hónap körülire csökkent a várakozási idő az elméleti és gyakorlati sofőrvizsga között
Egy évtized óta nem látott módon, egy hónap körülire csökkent a várakozási idő a gép...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A fertőzésen átesettek közül nagyon sokan szenvednek poszt-Covid szindrómában, vannak, akik tüneteket produkálnak újra és újra, míg másoknál maradandó sérülések alakultak ki a tüdőben.
Háromszéken is akadnak olyanok, akik orvoshoz fordultak koronavírus utáni tünetekkel, de olyanok is, akik meggyógyultak, majd hónapok múlva ismét tüneteik lettek, holott nem voltak fertőzöttek. A panaszok koronavírus utáni tünetekre utaltak, és különböző társbetegségek is kialakultak. A páciensek legtöbbször fáradékonyságra, légszomjra és köhögésre panaszkodnak, ezen tünetek miatt fordultak orvoshoz.
Dr. Rosu Mátyás, a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház orvosa korábban elmondta: a koronavíruson átesett, már gyógyultnak nyilvánított személyek panaszkodnak poszt-Covid-tünetekre, ezek többsége idővel elmúlik. Ugyanakkor, a súlyosabb esetekben hónapokkal a betegség után is látni a tüdő röntgenfelvételén a különböző elváltozásokat, a tüdőgyulladás nyomait. Sajnos lehetnek olyan részek, amelyek nem gyógyulnak be teljesen, viszont a tüdő kapacitása nagy, és teljes gyógyulás esetén nem okoz gondot a koronavírus utáni állapot a normális életvitelben.
A már meggyógyult személyek egyébként olyan tünetekről is panaszkodtak, hogy hetekkel a gyógyulást követően ismét eltűnt az ízlelésük és a szaglásuk, de ez is természetes az orvosok szerint, bár nem árt ilyenkor tesztelni, hogy nem tért-e vissza a kór.
Fokozódó vagy hosszan tartó panaszok esetén fel kell keresni az orvost, mert a poszt-Covid-tünetek életveszélyes állapothoz is vezethetnek (légszomj, nehézlégzés), amikor oxigénpótlásra lehet szükség.
Nehezen kapjuk vissza a régi önmagunkat
Még az enyhébb, átlagosan 5 napos kórházi kezelést igénylő páciensek is elhúzódó panaszokról számolnak be – derült ki a Michigan Egyetem kutatóinak felméréséből. A vizsgálatban, a koronavírus-járvány harmadik hullámának idején (2020 vége és 2021 eleje) közötti időszakban, az Egyesült Államokban kezelt 253, többségében fiatalabb, 60 év alatti, a koronavírus-fertőzést megelőzően egészséges, alapbetegség nélküli személy adatait összesítették. Fáradtság, tüdő- és szívpanaszok is lehet long-Covid-tünet. Az eredményekből kiderül, hogy habár a fertőzés nem okozott súlyos tüneteket náluk, a betegek 85%-a még egy hónappal később sem nyerte vissza korábbi egészségi állapotát. Valójában a résztvevők felénél jelentkezett legalább egy olyan új egészségügyi probléma, ami jelentősen befolyásolta a mindennapjaikat és a munkavégzésüket. Sokan számoltak be valamilyen szív- és tüdőeredetű panaszról: köhögésről, légzési problémákról, mellkasi fájdalomról és szabálytalan, szapora pulzusról. Emellett az elhúzódó fáradtságérzet és a memória- és koncentrációzavarral járó agyi ködnek nevezett állapot volt jellemző.
A long-Covid kialakulása, vagyis az, hogy miért okoz egyeseknél elhúzódó tüneteket a koronavírus-fertőzés, máig nem tisztázott a szakemberek előtt. A szindróma a fertőzés következtében a szervezetben fellépő gyulladásos elváltozáshoz kapcsolódik, ám előre nem lehet tudni, hogy ez kinél fog jelentkezni, ki hogyan reagál majd a fertőzésre.
Ezért javasolják a szakemberek a koronavírus elleni védőoltás beadását, amellyel a súlyos kórházi kezelést igénylő állapot mellett az elhúzódó tüneteket is meg lehet előzni.
a szakemberek javasolhatnak akarmit ha a felelosegteljeben a jasaknal vegzett asszisztensek perfuzioznak sajat szakalra haromszek falvaiban be nem jelentett betegek szazait,,,,, nesze neked poszt covid mi lessz meg,,,,,,