Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Fájdalmas jövő

Bizonyára nem én vagyok az egyedüli, aki olvasta a hírt: amerikai mérnökök olyan robotok megalkotásán fáradoznak, amelyek fel tudják varrni az inggombbot. Ez önmagában nem is számít szenzációsnak, annyi mindent feltaláltak már, hogy ez azok mellett pitiánernek tűnhet. Az említett hír közléséhez viszont egyéb is társult: annak taglalása, hogy mi lesz majd a sorsa annak a sokmilliónyi inggomb-varró nőnek, akik ezzel keresik a kenyerüket szerte a nagyvilágban.

Úgy olvastam, hogy egy varrónő egy nap fel tud varrni vagy ötven inggombot, de annak a sokmilliónyi inggombnak a felvarrása, amennyire egy nap Indiában, Kínában, Indonéziában és máshol sor kerül, milliónyi munkásnőt követel. Micsoda nyereség lesz egy robottal vagy néhány robottal elvégeztetni ezt a munkát, s nem is kell mindehhez a későbbiekben sem Indiában, sem Kínában gondolkozni, hiszen a robotok a munkaadó közelében felállíthatók és dolgoztathatók.

Nyilván, jól tudjuk, amióta Angliában feltalálták a szalagmunkát, s azt úgy tálalták, mint a termelés megsokszorozásának legfontosabb lépését, a modern rabszolgaság korszakába léptek. És a robotolás megmaradt annak, olyannak, mint amikor kitalálták, és profitszerzésre használták. Nagyon sokakban még mindig felötlik a malenkij robot, a történelemben jártasoknak a szegény jobbágy jut eszébe, s aki a jövőben jártasabb, az megjósolhatja, mit hoz magával a robotosítás. Az autógyártók jól tudják, mennyi előnnyel jár, ha élő emberek helyett emberi munkát végző robotok szerelik össze a legkényesebb gépkocsikat is, a pénzspórolás mellett az is nagy előny, hogy nincs sztrájk, nincs szakszervezet, csak robotolás.

Azért, hogy lássuk, éppen a robotosítás nyomán mennyire lesz fájdalmas a jövő, néhány, ezzel összefüggő szómagyarázatot, kifejezést idemásolok a szótárból: robot – a hűbéri társadalomban a jobbágy kötelező ingyenes munkája földesura részére, kényszerből végzett, fárasztó és egyhangú munka; robotgép – automata vezérléssel irányított munkagép; robotember – emberi tevékenység végzésére programozott, emberi formájú automata; robotika – a robotok felépítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges elméleti és technikai ismeretek tudománya.
Az én olvasatomban: e rendkívül korszerű tudomány eredménye lesz a közeljövőben sok millió gombfelvarró utcára dobása Indiában, Vietnámban, s talán nálunk is. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás