Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szentimrei Juditra emlékeztek

Szentimrei Juditra emlékeztek Kultúra

A sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet szervezésében hétvégén a 100 éve született Szentimrei Judit iparművészre és néprajzkutatóra emlékező-emlékeztető kiállítás nyílt Sepsiszentgyörgy főtéren, családja számos tagjának közreműködésével és jelenlétében.

Hirdetés
Hirdetés

A megnyitón felszólalt Hegedűs Csilla, az Európai Alapok minisztériumának államtitkára, Szentimrei Judit unokája, de a néprajztudós négy fia közül három is, Szabó Zsolt szerkesztő, Szabó Bojta építőmérnök és H. Szabó Gyula kiadóvezető is szép szavakkal méltatta édesanyja fáradhatatlan munkáját. Az erdélyi tudományos és művészeti élet nagyasszonya a Kós Károly vezette népművészeti kutatócsoport tagjaként az 1950-es évek legjelentősebb hazai néprajzi tudományos vállalkozásában a Szilágyság, Kis–Küküllő mente, Kászonok, Csángóföld és Torockó tárgyi kultúráját, népművészetét kutatta, rendszerezte. Elsősorban a hímzések, szőttesek értője volt. Az 1989-es fordulat után a közösségi életben is tevékenyen részt vett, számos tudományos és művészeti civil egyesület, többek közt a Barabás Miklós Céh és a Kriza János Néprajzi Társaság Alapító tagja volt. 2015-ben hunyt el.

Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet vezetőjének köszöntője után Hegedűs Csilla elmondta, nagyanyját hatalmas tudásvágy jellemezte, hihetetlenül sokat dolgozott azért, hogy megőrizze, megmutathassa az eltűnő félben levő népi kultúrát az újabb nemzedékeknek. Nem csak szőni-varrni tanult meg tőle, hanem az érdekmentes közösségért végzett munka tekintetében is ő volt a példaképe.

– Mi is tovább kívánjuk adni, amit kaptunk édesanyánktól – mondta a sepsiszentgyörgyivé honosodott Szabó Bojta, „a házi szövőműhely” oszlopos tagja.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás