Keressük a fényt!
Egy több évezredes emberi tapasztalatot foglalt tömör mondatba a Könyvek Könyve, mis...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Dr. Bordás Beáta, az EMŰK vezetőjének üdvözlő szavai után Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere köszöntötte az esemény hírére szép számban egybegyűlteket. A tisztségviselő elismeréssel szólt Vécsi-Nagy Zoltán munkásságáról, aki „hosszú éveken keresztül volt éltetője és megtartója az EMŰK-nek, valamint az erdélyi magyar képzőművészetnek és művészettörténetnek.” Az épp megnyíló kiállítást a múltbeli és jelenlegi értékeink létezését bizonyító, és hiánypótló műveket felmutató szemleként határozta meg.
Vécsi-Nagy a kommunizmus fojtogatásában vergődő romániai képzőművészek törekvéseire való nagy ívű visszatekintésében rávilágított, hogy a neoavantgárdként meghatározott szellemi, kulturális pezsgés itt csak a hatvanas évek elején, hetvenesek közepén kezdte a szárnyát bontogatni. Egy egész nemzedék művészetére kiterjedő mozgalommá pedig a nyolcvanas években szélesedett, „helyenként és időnként áttörve a szocializmus korlátait.” Magával ragadott „minden olyan fiatal művészt, aki megelégelte az egypárti rendszer ideológiai keretébe szorított tartalmakat.” A tárlaton közülük Bartha József, Bíró Gábor, Baab József (Bumbi), Dobribán Emil, Irsai Zsolt, Jánosi Antal, Katz András, Kocsis Előd, Koncz István, Rákosfalvy Zsuzsi és Simon Sándor műveivel találkozhatunk. Ugyanakkor az Ütő Gusztávéval is, aki „az akcióművészethez is kapcsolódva megelőlegezte későbbi munkásságának kettős jellegét”, és részben közéjük sorolható Mattis-Teutsch Waldemár is.
Ők a szembenállásban, az uralkodó kánontól való eltérésben, számos „kísérletező alkatú” mesterre és példaképekre támaszkodhattak. Azok a tanintézmények vagy szakok pedig, ahol az ilyen tanáregyéniségek oktattak és tanítottak, a változások zászlóshajóivá váltak.
A társadalmat erőszakkal homogenizálni kívánó hatalom előbb minden eszközzel tiltani és korlátozni próbálta az új művészeti irányzatokat, a társadalmi nyomás hatására azonban később taktikát váltott. A fiatal művészek számára alkotóköröket hozott létre, melyekben az új formák és bizonyos új tartalmak megjelenését illetően engedményekben részesültek, de ugyanakkor ellenőrzés alatt is tartották őket. Így született meg például a marosvásárhelyi Műhely Alkotókör, utóbb MAMŰ, a nagyváradi Alkotóműhely és a sepsiszentgyörgyi Group 3.
Törekvéseiket legtalálóbban Ady József, immár harminc éve elhunyt festőművész, összegezte: „Hittünk, és készülődtünk arra, hogy megértsük és megfogalmazzuk az újat. Avantgárdnak, előcsapatnak éreztük magunkat, ami természetesen magába foglalta identitásunk alappillérét, magyarságunkat.”