Hamar bebiztosította a győzelmet a KSE
Szombaton, a labdarúgó III. Liga alapszakaszának 13. fordulójában a Kézdivásárhelyi SE hazai pályán győzte le az AFC Viitorul Onești csapatát.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Torja polgármestere szerint a tavalyi esztendő jobb volt, mint a 2020-as, főleg azért, mert hozzászoktak a járványhelyzethez, megtanultak együtt élni vele. Ugyanakkor az enyhítések miatt a turizmus is feléledt, ami a községnek nagyon fontos, hiszen egyik bevételi forrása az idegenforgalom. A lakosság száma azonban csökkent, többen hunytak el, mint ahányan születtek. Néhány rendezvényt is tudtak szervezni, s bár minden évben az elsőként megszervezett huszárakadémia idén elmaradt, az elöljáró reméli, hogy a többi eseményre sor kerülhet.
Infrastrukturális beruházások
A befektetések szempontjából nem volt rossz éve a nagyközségek, hiszen tovább építették a csatornarendszert, és a falunapok alkalmával a bálványosi ülepítőállomásnál is megejthették a szalagvágást. A torjai önkormányzat nem ok nélkül fektetett nagy hangsúlyt a víz- és csatornahálózat kiépítésére: tudták, hogy előbb utóbb nem lesz lehetőség olyan helyeken aszfaltozni, ahol ez az infrastruktúra nincs kiépítve. Mint kiderült, a megérzésük helyes volt, az Anghel Saligny-programban már nem lehet ezen feltételek híján a közúti infrastruktúra fejlesztésére pályázni. Tavaly egy nagy falurészt, a Valált sikerült csatornarendszerrel ellátni, a Somszeg és a Csikafalva utcák nagyon jelentősek a faluban. Idén pumpaállomások kiépítésével foglalkoznak. Tavaly leaszfaltozták a Karatnát, Futásfalva felé aszfaltszőnyeget öntöttek, akárcsak Altorján. Bálványoson a villák között szeretnének idén aszfaltozni, illetve Torján ott, ahol a víz- és a csatornarendszer már föld alatt van.
– Nem volt népszerű a lakók körében, hogy az utcákat egyszer felásták a vízvezetés, majd utána a csatornarendszer lefektetése miatt, rengeteg bosszúságot okozott az embereknek. De mostanra beérik a munkánk eredménye, az aszfaltozással pontot tudunk tenni több év kínlódására – magyarázta az elöljáró.
A községben az utcákat újraszámozták, illetve új házszámokat osztottak ki. Torja és Bálványos bejáratához látványos, megvilágított feliratok kerültek, a futásfalvit szintén kicserélték, bár nincs megvilágítva.
Emellett bővítették a gépparkjukat, mivel egyre több a korszerűsített utca, és a karbantartásukhoz elengedhetetlenek a járművek, vásároltak egy só- és homokszóró gépet, idénre pedig további eszközök beszerzését látták elő.
Daragus Attila polgármestersége alatt a községben három új híd épült, további kettő építése tervezés alatt áll.
A templomok és az iskolák
A tavalyi év egyik jelentős beruházása volt a karatnai óvoda teljes körű felújítása, a szép épület kívül-belül megújult, ehhez Magyarország kormánya is hozzájárult. Nyílászárókat cseréltek a felsőtorjai iskolában, aminek a tetőszerkezetét is felújították. Idén következne a Jókai Mór nevét viselő altorjai oktatási intézmény, a teljes felújítás végett az önkormányzat az Országos Befektetési Alapnál nyújtott be pályázatot, hasonló tervük van idénre az egyes számú iskolánál is.
Daragus Attila szívügyének tekinti a község templomait is. Jelenleg a feltorjai református, illetve katolikus, valamint a Szent Miklós altorjai katolikus templomnál zajlik javítás. A polgármester reméli: a három épületnél idén, illetve jövőben be tudják fejezni a munkálatokat, és akkor minden figyelmüket és erőforrásaikat a futásfalvi kegytemplom felújítására tudják fordítani.
– Elvárjuk a megyei önkormányzat segítségét, mert a felsoroltak meghaladják a községünk anyagi lehetőségét – fogalmazott Daragus.
A felsoroltak mellett a községvezetés különféle eszközökkel szerelte fel az új könyvtárat, a kultúrotthonba pedig új székeket vásárolt.
A község egészségügyi szempontból is jól el van látva, építettek egy gyógyszertárt, két-két háziorvosi, illetve fogorvosi rendelővel rendelkeznek. A rendelőket a községháza felszereléssel, bútorzattal is ellátta. Idén a helyi tűzoltóságnak vásárolnak felszerelést, új ruhákat, a sportcsarnokot pedig matracokkal látják el.
Felpörgőben a turizmus
Mind azt már megírtuk, a polgármester jó hírekkel szolgált a vendéglátóipar fejlődését illetően. Új gazdára talált a romos állapotban lévő Gorgán étterem (fotó) és a mellette lévő Őzike szálló is. A szebb időket megélt, a bálványosi néptáncfesztivált éveken át néma tanúként „végigszemlélő”, részben kibelezett épületeket a Grand Hotelt üzemeltető vállalkozók vásárolták meg egy bukaresti, illetve egy brassói cégtől, és Daragus úgy tudja, hogy magas minősítésű, négycsillagos egységekként adják vissza Bálványosnak. Mindezek mellett további fejlesztés várható a Grand Santerra Spa mögött, ahol egy újabb wellnessközpont létesítésére már kiadták az építkezési engedélyeket.
– Bálványoson így minden igény le lesz födve. Van lehetőség kempingezni, vannak alacsonyabb minősítésű, de a legmagasabb elvárásoknak is megfelelő egységek. Bálványos ennek a rugalmasságnak köszönheti, hogy Kovászna után a másodikak vagyunk a megyében, mind jövedelem, mind elszállásolás tekintetében – magyarázta az elöljáró.
A turizmus szekere egyébként döcögött a tavaly, de valamivel jobban ment, mint 2020-ban, amikor csőd közeli állapotba kerültek a vállalkozások. „Rengeteg volt a korlátozás, rengeteg ellenőrzésünk volt, büntettek is. A turizmus így az eldugott villákban zajlott. Remélem, idén a helyzet változik, jobb évünk lesz, mint 2021-ben” – fejtette ki Daragus.
Tavaly egyébként az ásványvizek környékét is rendbe rakták, így megújult az ún. 18-as, illetve a Vasas környéke, de a torjai hágón is egy gyógyvizes medence. A Szejkéhez világítást szereltek fel, így éjszaka ki van világítva a hely.
– Mindenkit arra biztatok, hogy keresse fel azt a helyet, nagyon gyönyörű, egy olyan tanösvény van kialakítva, amilyen a Mohos tőzeglápban található, vannak fedett kempingező részek is – hívta fel a figyelmet a polgármester.
Az oda vezető utat szeretnék korszerűsíteni, van egy pályázatuk, fel vannak készülve egy esetleges kiírásra. További érdekesség, hogy az új általános rendészeti tervben (PUG) már nem Torja-hágóként, hanem Torjafürdőként szerepel az a hely.
Daragus Attila két évvel korábban egy fürdőmedencét is vásárolt, de a járvány miatt a helyi strand megnyitása elmaradt. A polgármester reméli, hogy idén nyáron azt is beüzemelhetik.
Telekkönyveznék a várat
Jelenleg a bel- és kültelkek, erdők telekkönyvezése is folyamatban van egy európai uniós pályázatnak köszönhetően, de a községvezetésnek érdekesebb az az elképzelése, a Bálványosvárát is a tulajdonukba vették. Az állami erdészet azonban „keresztbe tett”, azzal támadták meg a mintegy néhány áras terület telekkönyvezését, hogy az az ő erdőjük.
– Mi megpróbálunk az erdészeti hivatallal kiegyezni, az az érvünk, hogy nem akarjuk a területet és a várat hazavinni, hanem fel szeretnénk újítani. Végül is nekünk mindegy, hogy ki pályázna erre, ők is megtehetik, a lényeg az, hogy a műemlék megújuljon – magyarázta Daragus.
Egy másik elképzelés a Büdös-barlanghoz kapcsolódik.
– Van egy 80 áras kapnivalónk, pontosan azon a részen, ahol a kénes barlang található. Felújítanánk a természeti képződmény környékét, ami szintén az állami erdészethez tartozik. Ami a mi tulajdonunkba került, minden esetben léptünk, karban tartjuk azokat, és lassacskán felújítjuk – summázott Daragus Attila.