Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mi legyen, ha eltörött a cső?

Egy január végi, sepsiszentgyörgyi, igencsak látványos csőszakadás okán, a közösségi médiában merült fel a kérdés: kit kell ilyen esetben értesíteni, ki kell fizesse a javítást, ki fizeti ki az elfolyt vizet?

Mindegy, hogy hol történik a baj, az utcán, az aszfaltburkolat alatt vagy éppen a tömbházban, az első teendő, hogy a vízóra után csapot el kell zárni – a veszteség és a keletkező kár minimalizálása érdekében. Ha ez nem lehetséges, jelezni kell a Közüzemek Rt. diszpécserszolgálatának (0744326.104, 0276.315.393).

Ki zárja el a vizet?

Itt is a legkézenfekvőbb válasz a helyes: aki a leghamarabb tudja. Ez esetfüggő, hisz egy tömbháznál az épületet ellátó vezeték könnyebben hozzáférhető, mint az egész tömbházat ellátó vízóra – a nagyobb bajokat rendszerint a Közüzemek Rt. alkalmazottai hárítják el. A tavaly megjelent törvény értelmében arra is van lehetősége minden lakótársulásnak, hogy saját karbantartót alkalmazzon, egy utcai, nyomóvezeték esetében azonban már egyértelműen csak a szolgáltató munkatársai léphetnek.

A javítások költsége és a keletkezett veszteség fedezése is a vízórától függ: ha a lakásban történik a baj, egyértelműen a lakó/tulajdonos lesz, aki fizetni fog. Ha a kár olyan, hogy nem egy, hanem több lakót is érint, akkor a lakótársulás, illetve a lépcsőház költsége a javítás, a lépcsőházi fővízóra után keletkezett veszteség is őket terheli.

A vízórák előtt keletkező veszteség a szolgáltató költsége: így a Sepsiszentgyörgyön keletkezett csőtörés költségei is a Közüzemeket terheli. Ha a lakóknak mégis megjelenik a vízszámláján veszteség, az, mint minden esetben, a tömbházi főóra és a költségelosztó, otthoni órák közti különbséget tükrözi.

A Közüzemek Rt. sajtóirodája

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás