Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elöljárói válasz a vádakra

Elöljárói válasz a vádakra Kovászna megye

A hétfői dálnoki tanácsülés utózöngéi egész héten elkísértek: kedden az Erdélyi Magyar Szövetség tagjai fejtették ki sérelmeiket sajtótájékoztatón (lásd tegnapi lapszámunkat), ezekre az alábbiakban Marti István polgármester és tanácsadója, Bartók Ede Ottó reagál.

Hirdetés
Hirdetés

Bár nem kívánom felvenni a kesztyűt, betelt a pohár – jegyezte meg elöljáróban Bartók Ede Ottó. Ami a költségvetésre vagy bármi más határozattervezetre vonatkozó, az EMSZ-es tanácsosok által hiányolt magyarázatokat, továbbá a kommunikáció hiányát illeti, erről Marti István így vélekedik:
– A tanácshatározat-tervezeteket tartalmazó iratcsomót öt nappal a tanácsülés előtt elküldjük a faluatyáknak. Azt a tanácsosok jó esetben elolvassák és értelmezik, utánanéznek annak, amit esetleg nem értenek. Ha még mindig nem működik a dolog, felvilágosítást kérhetnek az önkormányzat szak­apparátusától. Azonban ez eleddig nem fordult elő. Muzsnai László EMSZ-es tanácsos a tanácsülés napján kért magyarázatot a sokat emlegetett másfél millió lej felhasználását illetően, és azt meg is kapta. Azonban a deficit (pénzügyi hiány) kifejezést nem kell azonnal az „el van lopva” kijelentéssel társítani, ahogy ők teszik. Igazából nem megértésbeli nehézségek adódnak, inkább a rosszindulattal van gond.

Nagy Bogyó Mihály EMSZ-es tanácsos kijelentését, miszerint a polgármester nem reagál kezdeményezéseikre, Marti István így cáfolta:
– Igaz, hogy vetettek fel ötleteket, de tettek-e bármit, hogy az ötlet megvalósuljon? Vegyük példának a fogorvosi rendelőt. Felszerelésre és orvosra lenne szükség, de kérdés, hogy egy 950 lelket számláló faluban megél-e egy fogorvos? Mielőtt bármibe belevágnánk, előtanulmányra van szükség, hogy lássuk, mit, miből és miért? Inkább háziorvosra lenne szükség, akit már két éve keresünk hasztalan.

Bartók Ottó a mérlegház-építés kérdését járta körbe.
– Hová, miből és kinek építsük? A faluban nincs megfelelő hely erre, külterületet kellene vásárolni. Erre pályáznánk, és fenn is kell tartani, ami megoldható a használati díjból. Ám villanyra is szükség van, amit 500–600 méterről kellene odavezetni, és ez 60–70 ezer lejt kóstálna. De van-e szükség egy ekkora befektetésre, amikor a faluban öt nagygazda van, közülük kettőnek mérlege, amit mindannyian használnak. Természetesen, ezért fizetni kell, de ha az önkormányzat építene és működtetne egyet, azért is ugyanúgy fizetni kellene.

És hogy miért nincs EMSZ-es alpolgármestere Dálnoknak?
– Máthé-Péter József kampánybeszédében azt mondta, ha az Isten és a dálnokiak is úgy akarják, akkor ő lesz a polgármester. Nos, nem úgy akarták, és a polgármester alakítja ki a csapatát, amelybe olyan személyeket választ, akikkel együtt tud dolgozni a település előmenetele érdekében. Az eredmények, amelyeket alig több mint egy év alatt elértünk, magukért beszélnek. Ezeket nem nevezném közös sikernek, hiszen például óvoda-felújítás nem abból lesz, hogy havonta egyszer eljövünk tanácsülésre, és jó esetben felemeljük a kezünket, hanem rengeteg munka eredményeként. És milyen együttműködésre törekvő partner az, aki jelentget a prefektúrán, egyebek mellett az egyszerű többség értelmezése kapcsán, amire persze elutasító választ kaptak? – zárták eme költői kérdéssel álláspontjuk kifejtését.
Lapunk ezzel a maga részéről lezártnak tekinti a vitát. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás