Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Környezetbarát beavatkozás

Környezetbarát beavatkozás Kovászna megye

Amint arról már beszámoltunk, az Előfutár Szövetség hét erdélyi fiatal tudományos munkáját támogatja egyenként 1000 dollár értékű ösztöndíjjal. Az erdőfülei születésű Boga Bíborka azt kutatja, hogyan lehet lebontani a gyógyszeriparból származó és a szennyvízbe kerülő toxikus anyagokat a heterogén fotokatalízis módszerével.

– Hogyan esett a választás a vegyészmérnöki pályára?

– Tanulmányaimat szülőfalumban, Erdőfülén kezdtem, majd a középiskolát a Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum matematika–informatika szakán végeztem. Mivel az iskolai évek alatt többek között a kémia és a matek volt a kedvenc tantárgyam, így nem volt nehéz a pályaválasztás.

Hirdetés
Hirdetés

– Ha jól tudom, tanulmányait Kolozsváron folytatta, és többször is lehetősége nyílt külföldi kutatómunkákra.

– Az alap- és mesterképzést Kolozsváron végeztem a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kémia és Vegyészmérnöki Karán. A kutatási munkát 2016 februárjában kezdtem a Környezeti Anyagtudományi kutatócsoportban. Pár hónappal később lehetőségem adódott a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Kémiai, illetve Orvosi Fizika és Biofizika Tanszékén kutatómunkát végezni. Nemrég sikeresen pályáztam a Német Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvány által meghirdetett kutatói programra, a 2021–2022-es akadémiai évben a németországi Leibniz Katalízis Intézetben szerzek tapasztalatot.

– A gyógyszeripar által kibocsátott és a szennyvízbe kerülő toxikus anyagok miként károsítják környezetünket?

– Tudományos tanulmányok támasztják alá a gyógyszeripar környezetkárosító hatását, azonban a gyógyszerhatóanyagok környezetbe jutásáért nem csak a már említett iparágat vonhatjuk felelősségre. Az aktív gyógyszerészeti összetevők a legismertebb mikroszennyező anyagok közé tartoznak. Példaként említhetném az urbán és kórházi szennyvizekben aránylag magas koncentrációban jelenlévő ibuprofent és ciprofloxacint. A szennyvizek nem megfelelő kezelése és a környezetbe való visszajuttatása talajvízszennyezést, a növény- és állatvilág károsodását, valamint különböző betegségek kialakulását eredményezheti. A probléma megoldásában a szennyvíztisztító állomások kulcsfontosságú szerepet töltenek be, de mivel az alkalmazott hagyományos módszerek nem teszik lehetővé a hatékony vízkezelést, azaz a gyógyszerek eltávolítását, így újabb módszerekre és technológiákra van szükség.

– Az egyik lehetséges megoldást a heterogén fotokatalízis jelenti. Miről van szó valójában?

– A módszer bemutatása előtt szeretném magát a fogalmat megmagyarázni. Míg a „foto” a fény hozzájárulását jelenti, addig a „katalízis” a katalizátor jelenlétére utal. Tehát a fotokatalízis alapjaként a foto(katalizátor) fénnyel történő gerjesztését emelhetjük ki. Ebben az esetben a katalizátor nem más, mint egy félvezető. A félvezető gerjesztése során töltéshordozó párok keletkeznek, amelyek úgynevezett redox folyamatokban vesznek részt a modellszennyező, például az ibuprofen lebontását eredményezve. A heterogén fotokatalízis környezetbarát beavatkozás, melyet más vízkezelési módszereket követő utókezelésként kellene használni.

– Mik a további tervei?

– Szeretnék világot látni, minél több tapasztalatot és tudást szerezni. Szakmai szempontból elsődleges terveim közé tartozik egy hatékony stroncium-titanát fotokatalízátor kifejlesztése a szennyvizekben lévő gyógyszerhatóanyagok lebontására. Továbbá mikroreaktor-tömbök tervezését is célként tűztem ki magam elé. 

Gocz Tibor

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások