Benyomultak az orosz csapatok a kelet-ukrajnai Harkivba, a harcok már a város utcáin folynak – közölte vasárnap Oleh Szinyehubob, a megye kormányzója a Telegram üzenetküldő portálon. Cikkünk frissül!
A tisztségviselő szavai szerint könnyű harcjárműveken hatoltak be a megszállók, már a város központjáig juttotak. Kérte a lakosságot, hogy ne menjenek ki az utcákra, maradjanak az óvóhelyeken.
Anton Herascsenko, a belügyminiszter tanácsadója a Twitteren hozzátette, hogy az orosz különleges erők katonáinak egy csoportja hatolt be Harkivba és jelenleg heves harcok zajlanak a város utcáin a behatolók és az ukrán fegyveres erők között. Utóbbiak szavai szerint egy páncélost már megsemmisítettek.
Eközben a kijevi városvezetés arról adott hírt, hogy a vasárnapra virradó éjszaka nyugodtabban telt a fővárosban az előző kettőnél. Mikola Povoroznik, a kijevi polgármester, Vitalij Klicsko első helyettese egy tévéműsorban arról számolt be, hogy az éjszaka folyamán Kijevben volt néhány összetűzés a fővárosba beszivárgott orosz szabotőrcsoportokkal, de kora reggelre a városban nyugalom volt, az ukrán erők ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet. Kijevben a hadsereg mellett a helyi területvédelmi alakulat és önkéntes zászlóaljak is biztosítják a város védelmét – tette hozzá. Megjegyezte, hogy több orosz szabotőrcsoport még az Ukrajna elleni orosz invázió csütörtöki kezdete előtt beszivárgott a fővárosba, és most az ukrán erők védelmi vonalát megkerülve próbálnak a Kijevet védő csapatok hátába kerülni.
Az éjszakai és a reggeli viszonylagos nyugalom után mindazonáltal Kijev belvárosában ismért hallatszottak robbanások dörejei, a légvédelmi szirénák viszont nem szólaltak meg. Ebből arra lehet következtetni, hogy vélhetően még mindig tartanak az összecsapások az ukrán védelmi erők és a fővárosba beszivárgott orosz szabotőrcsoportok között.
A tisztségviselő reményét fejezte ki, hogy hétfő reggelig sikerül megtisztítani a fővárost a betolakodóktól, így feloldhatják a kijárási tilalmat, és a kijeviek elmehetnek az üzletekbe élelmiszereket vásárolni maguknak.
Povoroznik megerősítette, hogy Kijev elővárosaiban az éjjel is folytatódtak a heves harcok.
Olekszij Kuleba Kijev megyei kormányzó vasárnap arról tájékoztatott, hogy a fővárostól néhány kilométerre délnyugatra fekvő Vaszilkiv településen még nem tudták elkezdeni a tűzoltást a rakétával eltalált olajfinomítóban, mert a településen lévő légi bázis fölötti ellenőrzésért még mindig súlyos harcok dúlnak. A kormányzó kiemelte, hogy az orosz csapatoknak eddig még egy repteret sem sikerült elfoglalniuk a megyében, sem a Boriszpili nemzetközi repülőteret, sem az Antonov gépgyár hosztomeli légi bázisát. Az Ukrajinszka Pravda hírportál kommentárja szerint a repülőterek elfoglalására főként azért törekednek az orosz erők, hogy deszant csapatokat szállíthassanak Kijev közelébe.
Az ukrán Nukleáris Szabályozási Állami Felügyelőség vasárnap a Facebookon közölte, hogy a kijevi nukleárishulladék-tárolót ért találat által okozott károkat egyelőre nehéz felmérni, de a mérések előzetes eredményei alapjén a sugárzás szintje nem haladja meg az egészségre káros mértéket a környéken, a lakosság nincs veszélyben. A katasztrófavédelmi szolgálat az Interfax-UKrajina hírügynökségnek arról tájékoztatta, hogy a lövedékbecsapódás a kerítést érte, az épület és a tartályok sértetlenek maradtak.
Olajfinomító és üzemanyagraktár robbant vasárnap hajnalban
Heves harcokról érkeztek jelentések vasárnapra virradóra Ukrajnából, az ukrán kormányerőket több térségben is „minden oldalról” támadta az orosz haderő. Kijev egyik elővárosában, Vaszilkivben orosz rakétatalálat ért egy olajfinomítót, amely ennek következtében lángra kapott. A délkelet-ukrajnai Luhanszk megye szakadárok uralta térségében felrobbant egy üzemanyagraktár, amelyben 200 tonna dízelolaj lobbant lángra.
A legfrissebb sajtóértesülések szerint találat ért egy nukleárishulladék-tárolót az ukrán fővárosban, Kijevben. A Kanal 24 televízió szerint a Radon Union nevű vállalat lerakatát több orosz gránát találta el. Az első mérések alapján „a védelmi övezeten kívüli civil lakosság nincs veszélyben”. A történteket hírügynökségek ugyanakkor nem tudták független forrásból ellenőrizni.
Az 1960-ban alapított Radon Union vállalat fő profilja a különböző eredetű nukleáris hulladékok kezelése.
A helyszíni beszámolók szerint a kelet-ukrajnai Harkivnál visszaverték a támadókat. A városban a harcok következtében felrobbant egy gázvezeték vasárnapra virradóra. Az UNIAN helyi hírügynökség jelentése szerint orosz csapatok robbantották fel a vezetéket, bár ezt nem lehetett független forrásból ellenőrizni.
A Kyiv Independent című hírportál a fővárostól délnyugatra fekvő Vaszilkiv polgármesterére hivatkozva arról számolt be, hogy a települést és a helyi repülőteret ballisztikus rakétákkal lőtték. „Az ellenség mindent meg akar semmisíteni a környéken” – mondta Natalia Balasinovics polgármester. Az interneten megjelent felvételeken az éjszakai eget megvilágító hatalmas lángnyelveket lehetett látni.
Orosz tárgyalódelegáció érkezett Fehéroroszországba
Orosz küldöttség érkezett Fehéroroszországba, hogy tárgyalásokat folytasson az ukrán féllel – jelentette be Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap Moszkvában.
„Az elért megállapodásnak megfelelően a külügyminisztérium, a védelmi minisztérium és más hivatalok, köztük az elnöki adminisztráció képviselőiből álló orosz delegáció érkezett Fehéroroszországba, hogy tárgyalásokat folytasson az ukránokkal” – mondta.
„Készen állunk arra, hogy Gomelben megkezdjük ezeket a tárgyalásokat” – tette hozzá Peszkov.
Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője bejelentette, hogy önként letette a fegyvert és megadta magát szombaton Harkivban az ukrán fegyveres erők 302. rakétavédelmi ezrede. Konasenkov szerint az őrizetbe vett 471 ukrán katonát a vonatkozó dokumentálás elvégzése után haza fogják engedni. A szóvivő azt állította, hogy az ukrán katonák máshol is „tömegesen” tagadják meg a harcot.
A tábornok szerint a támadó hadművelet kezdete óta a „helyi hadseregcsoportok” a luhanszki „népköztársaságban” 52, a donyeckiben pedig 12 kilométert nyomultak előre. Azzal vádolta meg az ukrán Azov nacionalista zászlóaljat, hogy csütörtök délután Grad típusú rakéta-sorozatvetőkkel lőtte a Mariupol külterületén lévő Szartana falu lakónegyedeit és a 8. számú mariupoli iskolát. Mint mondta, lakóépületek pusztultak el, és civil áldozatok is voltak.
Konasenkov bejelentette, hogy az elmúlt 24 órában az orosz fegyveres erők teljesen blokád alá vették Herszon és Bergyjanszk városát, Henyicevszk városát és a Herszon melletti Csornobajivka repülőteret is ellenőrzésük alá vonták.
Az orosz invázió negyedik napjának reggelére a tábornok elmondása szerint az ukrán katonai infrastruktúra 975 létesítményét semmisítették meg, köztük 23 parancsnokságot és kommunikációs csomópont, 3 radarállomást, 31 légvédelmi rakétarendszert és 48 radarállomás.
Lelőttek nyolc harci repülőgépet és hét helikoptert, 11 pilóta nélküli légi járművet és két Tocska-U taktikai rakétát. Megsemmisítettek 223 harckocsit és egyéb páncélozott harcjármű, 28 repülőgépet (a földön), 39 rakéta-sorozatvető rendszert, 86 tüzérségi fegyvert és aknavetőt, valamint 143 darab speciális katonai járművet az orosz hadijelentés szerint.
Az ukrán elnök kész tárgyalni Moszkvával, de nem Fehéroroszországban
Az ukrán elnök elutasította vasárnap azt az orosz javaslatot, hogy a fehéroroszországi Gomelben tárgyaljanak, és kifejtette, hogy bármely más, Fehéroroszországon kívüli város megfelel a megbeszélések helyszínéül.
„Varsó, Pozsony, Budapest, Isztambul, Baku. Mindegyiket javasoltuk. Bármely más város megfelelne nekünk, amíg nem lőnek ránk rakétákat a területükről” – mondta Volodimir Zelenszkij egy online videófelvételen.
Az ukrán államfő a fehéroroszokhoz szólva megjegyezte, hogy ha nem történtek volna támadó akciók az Önök területéről, akkor Minszkben is beszélhettünk volna.
Oroszország már pénteken közölte, hogy tárgyalni akar az ukránokkal, de csak Fehéroroszországban, noha az észak-ukrajnai invázió és a Kijev elleni offenzíva onnan indult. Vasárnap a Kreml megismételte javaslatát.
Az orosz elnöki szóvivő korábban bejelentette a külügyminisztérium, a védelmi minisztérium és más szolgálatok, köztük az elnöki adminisztráció képviselőiből álló küldöttség megérkezett Fehéroroszországba, hogy tárgyaljon az ukránokkal – idézték az orosz állami ügynökségek Dmitrij Peszkovot.
A szóvivő később reagált Zelenszkijnek a gomeli tárgyalásokat elutasító kijelentésére. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség szerint Peszkov közölte, hogy éppen Ukrajna választotta a fehéroroszországi Gomelt az Oroszországgal folytatandó tárgyalások helyszínéül.
Hozzátette, hogy ezúttal nem függesztik fel a Donyeck-medence védelmét szolgáló orosz különleges művelet tevékenységét a kijevi képviselőkkel való esetleges találkozó előtt. Az orosz elnöki szóvivő szerint ez a válasz arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem volt hajlandó Fehéroroszországban tárgyalni.
Az ukrán elnöki iroda megerősítette, hogy ukrán küldöttség készül tárgyalni az orosz féllel
Az ukrán elnöki iroda megerősítette vasárnap, hogy ukrán tárgyalóküldöttség fog találkozni az orosz féllel, a megbeszélést a fehérorosz határnál, Pripjaty folyó térségében tartják.
Az elnöki iroda a Telegram üzenetküldő portálon közölte, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő vasárnapi telefonos megbeszélése során állapodtak meg ebben.
„A politikusok megegyeztek abban, hogy az ukrán delegáció előfeltételek nélkül találkozik az orosz küldöttséggel az ukrán-fehérorosz határon, Pripjaty folyó térségében” – tájékoztatott Zelenszkij hivatala. Hozzátette: Lukasenka vállalta a felelősséget azért, hogy az ukrán delegáció útja, tárgyalásai és visszatérése során a fehérorosz területen állomásozó összes repülőgép, helikopter és rakéta a földön marad.
Az elnöki iroda további részleteket nem közölt, azt sem árulta el, hogy kik az ukrán delegáció tagjai.
Minszk: az ukrán küldöttség elindult Gomelbe
Ukrán delegáció indult Gomelbe Oroszország képviselőivel tárgyalni – jelentette ki Jurij Voszkreszenszkij, a fehérorosz Demokratikus Erők Kerekasztala vezetője vasárnap a TASZSZ orosz hírügynökség szerint.
„Úgy értesültem, hogy (Volodimir) Zelenszkij (ukrán) elnök felhívta (Aljakszandr) Lukasenka (fehérorosz) elnököt. Lukasenka meggyőzte Zelenszkijt arról, hogy mentse meg Ukrajna állami szuverenitását és ukrán delegáció most útnak indul Gomel felé” – írta Voszkreszenkij a Belpresszcentr telegram-csatornáján.
Natalja Ejszmont fehérorosz elnöki szóvivő a BelTA hírügynökségnek megerősítette, hogy Lukasenka beszélt telefonon Zelenszkijjel, és egyebek között arról biztosította, hogy egyetlen fehérorosz katona sem harcol Ukrajnában. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a fehérorosz elnök felhívta Putyint és arra kérte, hogy ne hívja vissza az országába érkezett orosz tárgyaló delegációt.
Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője közölte, hogy Ukrajna megerősítette tárgyalási szándékát és hogy a felek Gomelben fognak találkozni.
Megígérte, hogy Oroszország szavatolja az ukrán küldöttség útvonalának biztonságát. Megyinszkij szerint az orosz delegáció, amely elindult Minszkből Gomelbe, bármelyik napszakban kész a tárgyalásra, mint mondta: az ukrán katonák és polgári lakosok életének megmentése érdekében.
Andrej Rudenko, orosz külügyminiszter-helyettes vasárnap Minszkben újságíróknak azt mondta: Oroszország arról szándékozik tárgyalni, hogy „Ukrajnába miként jöhet el a béke és mit kell tenni annak érdekében, hogy ne ismétlődhessenek meg az olyan a dolgok, amilyeneknek 2014-ben (az ukrajnai erőszakos hatalomátvétel idején) tanúi voltunk”.
Rudenko emlékeztetett rá, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna demilitarizálását és „nácitlanítását” tűzte ki követelményként, „ami bizonyos lépéseket követel meg ukrán kollégáink részéről”. Kifejezte reményét, hogy az ukrán fél „racionálisan” viszonyul majd az orosz „javaslatokhoz”.
Az orosz delegáció tagja még Alekszandr Fomin orosz védelmi miniszterhelyettes és Leonyid Szluckij, az orosz parlamenti alsóház külügyi bizottságának elnöke.
Zelenszkij nem hisz az ukrán és az orosz küldöttség tárgyalásának sikerében
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette vasárnap, hogy nem igazán hisz az ukrán és az orosz küldöttségek fehérorosz határnál tartandó tárgyalásának sikerében, de legalább megpróbálják, így később senki sem mondhatja, hogy a kijevi vezetés nem akarta megállítani a háborút.
„Őszinte leszek, mint mindig: nem igazán hiszek ennek a találkozónak az eredményességében, de hadd próbálkozzanak. Később így Ukrajna egyetlen állampolgárának sem lesz kétsége afelől, hogy én elnökként nem próbáltam megállítani a háborút, amikor volt rá esély, még ha csekély is” – fogalmazott Zelenszkij az egyik vasárnapi videóüzenetében.
Az ukrán elnök kiemelte: Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök azt kérte tőle, hogy az ukrán és az orosz delegáció „minden előfeltétel nélkül” találkozzon a Pripjaty folyónál, a fehérorosz-ukrán határon. A videóüzenetben Zelenszkij közölte: amíg „a mieink” tárgyalnak, addig ő maga, az elnöki iroda vezetője, a miniszterelnök, a fegyveres erők főparancsnoka és a hadsereg Ukrajnában marad, és védi az államot, mert a cél Ukrajna területi integritásának megőrzése.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter online sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy a tárgyalásokon az ukrán küldöttség nem fog belemenni Ukrajna kapitulációjába. Leszögezte azt is, hogy más hírekkel ellentétben, a találkozó egy határátkelőhelyen lesz, a fehérorosz-ukrán határon. Kuleba közölte, hogy az ukrán fél nem egyezett bele abba, hogy Homelben (orosz néven: Gomelben) találkozzanak, mert „az a város Oroszország egyik katonai bázisa”.
A miniszter szerint „jelenleg nagy a veszélye annak, hogy Fehéroroszország is bekapcsolódik az Ukrajna elleni invázióba” Oroszország oldalán. Ezért egyezett meg Zelenszkij Lukasenkával a találkozóról – tette hozzá.
(MTI)