Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az Ukrajna elleni orosz katonai agressziót elítélő nyilatkozatot fogad el hétfőn a parlament

Az Ukrajna elleni orosz katonai agressziót elítélő nyilatkozatot fogad el hétfőn a parlament Románia

A szenátus és a képviselőház összevont házbizottságának döntése értelmében nyilatkozatot fogad el hétfőn a parlament plénuma, amelyben elítéli az Ukrajna elleni orosz katonai agressziót.

Hirdetés
Hirdetés

Az állásfoglalást az ukrán kisebbségi képviselő olvassa fel a plénum előtt, és vita nélkül szavaznak róla.

A képviselőház és a szenátus együttes ülése 16 órakor kezdődik.

A szenátus elnöke Florin Cîţu elmondta, Marcel Ciolacu képviselőházi elnökkel megegyeztek abban, hogy a romániai politikai osztálynak határozottan kell reagálnia az ukrajnai orosz invázióra, ezért a szenátus és a képviselőház együttes plenáris ülését sürgősen meg kell tartani.

A román parlamentnek ugyanakkor fel kell készülnie arra, hogy szükség esetén sürgősségi eljárásban módosítsa a humanitárius segítségnyújtásra vonatkozó, vagy akár a szankciók bevezetését lehetővé tevő jogszabályokat – mondta még a szenátus elnöke.

Megszavazzák az Oroszország elleni szankciók gyakorlatba ültetését lehetővé tevő törvénymódosításokat

Florin Cîţu közölte hétfőn, hogy a parlament jogászaival közösen megvizsgálják az esetleges törvénymódosítások lehetőségét annak érdekében, hogy jogi keretet biztosítsanak az oroszbarát propagandamédia betiltásához, illetve a Románia területén tevékenykedő orosz vállalatokkal fenntartott üzleti kapcsolatok felülvizsgálatához.

Cîţu azt mondta, múlt héten beszélt erről Klaus Iohannis államfővel, akinek megígérte, hogy a parlament meg fog szavazni minden ilyen irányú javaslatot, mert Románia az EU tagjaként köteles eleget tenni az Oroszországgal szemben bevezetett szankcióknak.

Az intézkedésekről tárgyalniuk kell az országos távközlési hatóság (ANCOM), illetve az audiovizuális tanács (CNA) képviselőivel, majd elő kell készíteniük a szankciók alkalmazásához jogalapot szolgáltató tervezeteket. A cél az, hogy a hazai nyilvános térből kiirtsák az oroszbarát propagandát terjesztő tartalmakat – mondta a politikus.

Egy másik feladat megvizsgálni annak a több mint 600 romániai vállalatnak a helyzetét, amelynek orosz részvényesei vannak, és felzárkózni a két orosz bank ellen előirányozott szankciócsomaghoz. „Ez a pénz eurómilliárdos oligarchákhoz megy, akik finanszírozzák ezt a háborút, mi pedig az államkasszából fizetünk nekik. Sürgősen meg kell vizsgálnunk ezt a helyzetet és meg kell hoznunk a megfelelő döntéseket” – szögezte le Cîţu.

„Románia hárommillió euró értékű segélycsomagot küldött Ukrajnának. Nézzük csak, mennyi állami segélyt adunk mi ezeknek az oligarcháknak? Eurók százmillióit. Ez nincs rendjén, ennek véget kell vetni. Inkább adjuk azt a pénzt segélyre, Ukrajnába” – fogalmazott.

A parlamentnek ugyanakkor a menekültek munkavállaláshoz való jogára vonatkozó törvényi keretet is módosítania kell – mondta még a szenátus elnöke.

Cîțu szerint azonnal meg kell fosztani az orosz érdekeltségeket a romániai költségvetési forrásoktól

Sürgősen meg kell fosztani az orosz érdekeltségeket a romániai költségvetési forrásoktól, hogy egyetlen bani se juthasson közpénzekből és uniós alapokból az Ukrajna elleni háborút támogató oligarchák zsebébe – írta hétfőn a Facebook-oldalán Florin Cîţu.

Bejegyzésében a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kifejtette: az orosz tulajdonú romániai vállalatok több százmillió lejes segélyben részesülnek a román államtól. Szerinte a Csalásellenes Hivatalnak és az Országos Adóhatóságnak kötelessége információkkal ellátni a pénzügyminisztériumot, amelynek válságtörzset kellene létrehoznia a szankciók végrehajtására.

A politikus szerint Románia számára most az ukrajnai menekültek támogatása, az orosz érdekeltségű vállalatokra kiszabott uniós büntetőintézkedések végrehajtása és a hazai gazdaság megóvása jelenti a prioritást.

„Nagyon ügyelnünk kell arra, hogy mire költjük a közpénzeket. A legnagyobb veszélyt számunkra 2022-ban a populizmus csapdája jelenti (…)” – írta bejegyzésében Cîţu.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás