Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A román és a lengyel kormány több kétoldalú szerződést írt alá a Varsóban tartott együttes ülésen

A román és a lengyel kormány több kétoldalú szerződést írt alá a Varsóban tartott együttes ülésen Románia

A román és a lengyel kormány csütörtökön egy sor kétoldalú szerződést írt alá a Varsóban lezajlott együttes ülésen.

Hirdetés
Hirdetés

Kötöttek többek között egy megállapodást a védelmi ipar területén való együttműködésről, amelyet Daniela Nicolescu, a gazdasági minisztérium államtitkára és Piotr Nowak lengyel fejlesztési és technológiai miniszter írt alá.

Bogdan Aurescu román külügyminiszter és lengyel hivatali kollégája, Zbigniew Rau a 2022-2026-os időszakra szóló kétoldalú cselekvési tervet írt alá. Emellett ellátták kézjegyükkel a diplomáciai és tudományos együttműködésről szóló memorandumot is.

Egyetértési nyilatkozatot írt alá az állami tartalékok és a válsághelyzetekre szánt források biztosítása terén való együttműködés fokozásáról Georgian Pop, az állami tartalékot kezelő igazgatóság elnöke és Michal Kuczmierowski, az anyagi tartalékok kezeléséért felelős lengyel ügynökség vezetője.

A Románia és Lengyelország közötti kapcsolat a 2009 októberében létrejött és 2015 márciusában államfői szinten megújított stratégiai partnerségen, valamint a 2015 decemberében elfogadott 2016-2020-as cselekvési terven alapul.

A két ország számos aktuális európai és nemzetközi kérdésben közös állásponton van, többek között a Covid-19-világjárvánnyal összefüggésben az uniós szintű összehangolt fellépés fontosságát, az EU bővítésére való összpontosítást, a NATO-EU együttműködés elmélyítését, a transzatlanti kapcsolatok fontosságát, valamint az elhúzódó konfliktusok békés megoldásának támogatását illetően – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.

Lengyelország ugyanakkor Románia egyik legfontosabb kereskedelmi partnere a régióban. A tavalyi év első 11 hónapjában a két ország közötti kereskedelmi forgalom 8,355 milliárd eurót tett ki, ami 24,91%-os növekedést jelent a 2020-as év hasonló időszakához mérten – olvasható a kormány közleményében.

Ciucă: a lengyel miniszterelnökkel együtt elítéltük Oroszország Ukrajna elleni illegális agresszióját

A román és a lengyel miniszterelnök elítélte Oroszország Ukrajna elleni illegális agresszióját – jelentette ki Nicolae Ciucă csütörtökön Varsóban, a román és a lengyel kormány együttes ülését követően.

A román miniszterelnök hangsúlyozta, a második világháború óta nem látott méreteket öltő konfliktus közepette került sor a két kormány együttes ülésére, amelyen mindkét fél elítélte Oroszország Ukrajna elleni illegális agresszióját. Hozzátette, teljesen indokolatlannak és ki nem kényszerítettnek tartják az orosz támadást, amely nincs tekintettel sem a nemzetközi törvényekre, sem a független Ukrajna szuverenitására. „Közösen kifejeztük támogatásunkat az ukrán népnek, az ukrán kormánynak” – mondta.

Nicolae Ciucă elmondta, emellett tárgyaltak a mind Romániába, mind Lengyelországba nagy számban érkező menekülteknek való segítségnyújtásról is.

Ugyanakkor döntés született arról is, hogy mindkét ország támogatja Grúzia, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság európai uniós csatlakozását.

Morawiecki: Lengyelország és Románia mindent megtesz a békés egymás mellett élés érdekében

Lengyelország és Románia mindent megtesz a békés egymás mellett élés érdekében, összehangolják diplomáciai és politikai lépéseiket a fenyegetettségek elhárítására – jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő csütörtökön Varsóban, a román és a lengyel kormány együttes ülését követően.

Nicolae Ciucă román miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóján Morawiecki rámutatott, mindkét ország sokat változott az elmúlt 20-30 évben, biztonságának feltételei azonban változatlanok maradtak, és ezeket közvetlenül meghatározza Oroszország magatartása, az, hogy agresszorként lép fel, mint jelen helyzetben, vagy hogy olyan ország, amellyel békésen együtt lehet élni. „Lengyelország és Románia mindent megtesz a békés egymás mellett élés érdekében” – szögezte le. Hozzátette, tudatában vannak a jelenlegi ukrajnai helyzetből adódó fenyegetettségeknek, ezért minden diplomáciai és politikai lépést összehangolnak, hogy ezeket elhárítsák. „Ez történt ma is, és ismételten felkérjük európai uniós partnereinket és az Európai Bizottságot, hogy olyan merész szankciócsomagot fogadjanak el, amely valóban súlyosan érinti az orosz gazdaságot” – nyomatékosította.

A lengyel miniszterelnök kijelentette, már a kezdetektől kérték az orosz cégeknek nemcsak a tőkepiacról, hanem a SWIFT fizetési rendszerből való kitiltását is. Minél szélesebb körben alkalmazzák ezt a döntést, annál hatásosabb lesz – mondta, nyomatékosítva, hogy nem szabad kivételeket tenni, a szankcióknak a teljes orosz bankrendszerre érvényeseknek kell lenniük.

Morawiecki elmondta, tárgyaltak román hivatali kollégájával egy, az orosz energiától való függőség megszüntetését célzó közös stratégia kidolgozásáról, az ukrajnai menekülthullám kezeléséről és a NATO keleti szárnyának megerősítéséről is.

A lengyel miniszterelnök arról biztosította román hivatali kollégáját, hogy Lengyelország támogatja Románia schengeni csatlakozását.

Mateusz Morawiecki kijelentette, „nehéz idők állnak előttünk”, és a jó embereknek, a barátoknak minél több közös pontot kell találniuk, keresniük kell az együttműködés elmélyítésének lehetőségeit, különösen a biztonság területén. „Számunkra a „szolidaritás” és a „partnerség” nem üres szavak – olyan szavak ezek, amelyeket tartalommal töltünk meg ma Varsóban, majd a jövőben Bukarestben” – fogalmazott.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás