Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Dan Cărbunaru kormányszóvivő elmondta: a Romániába érkezett több mint negyedmillió ukrán állampolgár közül mintegy 80 ezren maradtak eddig az országban, közülük mintegy 30 ezer a kiskorú. Tájékoztatása szerint a hétfőn elfogadott sürgősségi rendelet biztosítja a menekültek hozzáférését az oktatáshoz, a munkavállaláshoz és az egészségügyi szolgáltatásokhoz Románia területén.
A kormányrendelet értelmében minden, román területen maradó gyermeknek a román állampolgárokéval azonos joga van az ingyenes oktatásra, kollégiumi elszállásolásra, étkeztetésre, egészségügyi ellátásra, szállításra. Ingyenes szállást kapnak az iskolai bentlakásokban, ingyenesen használhatnak bizonyos tömegközlekedési eszközöket, joguk van étkezési támogatásra, tankönyvekre és taneszközökre, és az állam gondoskodik a koronavírus elleni beoltásukról is.
A kormányszóvivő elmondta, hogy az oktatási minisztérium legtöbb húsz százalékkal bővítheti a térítésmentes helyek számát a felsőoktatási intézményekben az ukrajnai egyetemi hallgatók számára. Az elszállásolásért menekültenként napi 50 lejes, az étkeztetéséért pedig napi 20 lejes állami szubvencióban részesülnek az ebben részt vevő oktatási intézmények az első 90 napban.
A felügyelet nélkül érkező kiskorúakról a megyei gyermekvédelmi igazgatóságok gondoskodnak: eddig 186 ukrajnai elhagyott gyermek került román állami gondozásba. A fogyatékkal élőknek a román törvényeknek megfelelő szociális ellátást biztosítanak, hasonlóképpen a gondozásra szoruló időseknek is.
A konfliktuszónából érkező ukrán vagy más állampolgárságú személyek ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátásra jogosultak Romániában, attól függetlenül, hogy kérnek-e menedéket. A kormányszóvivő tájékoztatása szerint az egészségügyi szolgáltatásokat az ideiglenes menekülttáborokban vagy a megyei vészhelyzeti bizottságok által kijelölt szálláshelyükön vehetik igénybe.
Az Ukrajnából érkezőknek megkönnyítik a romániai munkavállalást is azáltal, hogy őket munkavállalási vízum nélkül is alkalmazhatják a munkaadók – magyarázta a kormányszóvivő.
A kormányrendelet az ukrajnai menekülteket támogató adományozást adókedvezményekkel és az ezzel kapcsolatos bürokrácia egyszerűsítésével támogatja. Adókedvezményekkel bátorítja a kormány a civilszervezeteket és a vállalkozói szférát az ukrajnai menekültek támogatására. Egy hétfőn elfogadott sürgősségi rendelet szerint a természetes és a jogi személyek egyaránt leírhatják az adójukból a felajánlott pénzadományokat. Ez az intézkedés 2022. december 31-ig lesz hatályban.
A kormány arról is döntött, hogy a belügyminisztérium versenyvizsga nélkül egyéves időtartamra – beleegyezésükkel – visszahívhatja dolgozni a nyugállományba helyezett rendőröket és tartalékos állományba küldött csendőröket, illetve azokat a korábbi alkalmazottait, akiknek lejárt a munkaszerződésük, hogy segédkezzenek az egyre növekvő ukrajnai menekülthullám kezelésében.
A belügyminisztérium versenyvizsga nélkül alkalmazhat meghatározott idejű munkaszerződéssel személyzetet a bevándorlással, menekültüggyel, katasztrófavédelemmel, közrenddel és közbiztonsággal kapcsolatos tevékenységekre. A szerződés időtartama az ukrajnai fegyveres konfliktus megszűnése utáni 90-ik napig terjedhet – ismertette a kormány döntéseit az Agerpres hírügynökség.
(Agerpres/MTI)