Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Műemlékeink története négy nyelven

Műemlékeink története négy nyelven Kovászna megye

Felkerültek már az új, egységes arculatú táblák Sepsiszentgyörgy műemlék épületeire, a továbbiak felszerelése még folyamatban van. Felzárkózva a digitalizált korhoz, az érdeklődők ma már egy QR-kód alapján olvashatnak tömör ismertetőt az illető épületről.

Hirdetés
Hirdetés

A rendezett városképhez közelebb kerülünk egy apró lépéssel, miután a város egységes megjelenésű táblákat tesz ki a műemlék épületekre, a melléjük kikerülő QR-kód pedig egy igényes honlapra (sepsimuemlek.ro) vezet, amelyen magyarul, románul, angolul és németül is olvashatók az épületre vonatkozó fontosabb információk (építési éve, építtetői, stílusa, hol található). Ezek szerzője harminc műemlék épület esetében József Álmos helytörténész, városi tanácsos, míg a Székely Nemzeti Múzeumról Boér Hunor, a vártemplomról pedig Csáki Árpád történész írt.

Mint azt József Álmos lapunknak elmondta, a jelenleginél több épületet szeretnének műemlékké nyilváníttatni és ilyenformán védettséget szerezni neki. Az Állomás negyedi nagy víztartály lenne a megcélzott épületek egyike, a Kós Károly utcán levő, 1850-es években épült volt sörfőzde egy másik, de a Csíki utcai vámház, illetve a Gyárfás-ház is megérdemelné ezt.

Ugyanakkor ez több kötelezettséggel, korlátozással és elvárással is terhelné a tulajdonost, például az építményt csak a műemlékvédő bizottság jóváhagyásával lehet felújítani és csak az általa megszabott kereteken belül. De a műemlékké nyilvánítás hosszú és bürokratikus folyamat, bizonytalan a kimenetele, így egyhamar nem várható e tekintetben változás. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás