Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A törvénytervezet értelmében, amelyet szerdán bocsátott közvitára a szaktárca, egyetlen hivatalhoz kell majd fordulni az építkezési engedély kibocsátására és online, digitálisan is be lehet nyújtani a kérést. Ezen felül jelentősen csökken az engedélyek jóváhagyásának kibocsátási ideje is – tájékoztat az RMDSZ közleménye.
Cseke Attila felvázolta, jelenleg bizonytalan, kiszámíthatatlan, hogy mennyi időbe telik egy épület megépítéséhez szükséges összes engedély és jóváhagyás beszerzése, a hosszú határidők miatt pedig sok esetben lejár egy engedély, amíg a másikat kibocsátja az illetékes hivatal, így újra kell kezdeni az eljárást. „Négy, vagy akár nyolc hónapot is eltarthat a procedúra, az urbanisztikai bizonylat kibocsátási ideje például egy-két hónap, ezt most 5 napra rövidítjük. Az építkezési engedély kibocsátása jelenleg újabb egy-két hónap, miután minden más jóváhagyás megvan, ezt az időkeretet 15 napra csökkentjük” – idézi a közlemény Cseke Attilát.
A fejlesztési minisztérium egy online felületet hoz létre, ahol az engedélyeztetést bonyolítani lehet és online adatbázist készít az építkezésekről. A szerdán közzétett törvénytervezet az 1991-ben elfogadott és az engedélyeztetési folyamatokat szabályozó törvényen, illetve az 1995-ben megírt törvényen módosít. A 10 hatályos törvényből 5-öt eltörölnek, 5-öt pedig egyszerűsítenek, egyetlen törvénykönyvbe foglalnak – mondta el az RMDSZ-es miniszter.
A fejlesztési tárca vezetője hozzátette: az új jogszabály ugyanakkor arra is garancia lesz, hogy rendszerezetten építkeznek, fejlődnek a települések. A területrendezési terv, amellyel jelenleg a legtöbb önkormányzat nem rendelkezik, szabályozza azt, hogy mely városrészen építhetünk földszintes családi házat és hova építhetünk több emeletes irodaházakat. A területrendezési tervek kidolgozásában és az építkezésekkel kapcsolatos teendőkben az önkormányzatoknak segítséget és finanszírozást nyújt a szaktárca – mondta el Cseke Attila.
A közvita időszaka után a tervezetről a kormány dönt, majd ezt követően kerül a parlament asztalára. A törvényhozó testületnek 2023-ig kell döntenie a javaslatról, amely része azoknak a közigazgatási reformoknak, amelyet Románia az országos helyreállítási tervben vállalt.
Csütörtöki ülésén elfogadja a kormány azt a sürgősségi rendeletet, amellyel 1,77 milliárd lejt utalnak ki az építőanyagárak növekedésének kompenzálására.
A kormányülés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök emlékeztetett, hogy a koalíció vezetői hétfő este ismertették a Támogatás Romániának elnevezésű szociális és gazdaságösztönző intézkedéscsomagot. Ennek részeként fogadja el a kabinet azt a sürgősségi rendeletet is, amellyel 1,77 milliárd lejt utalnak ki az építőanyagárak és a munkaerőköltségek növekedésének kompenzálására.
A kormányfő hangsúlyozta, összesen 5,2 milliárd lejt szánnak idén erre a célra, a különbözetet uniós alapokból biztosítják majd.
„Támogatjuk a hatóságokat a felvállalt projektek befejezésében. Nagy szükség van arra, hogy ez az ágazat működőképes maradjon, mivel az országos helyreállítási tervben is számos olyan projekt szerepel, amelyek megvalósításra várnak” – fogalmazott Nicolae Ciucă.
(Agerpres)