Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A CCR közleményében megerősítette, hogy többségi szavazattal alaptörvénybe ütközőnek ítélte a képviselők és szenátorok különnyugdíjának megszüntetéséről szóló jogszabályt.
A tájékoztatásban rámutattak, az alkotmány lehetővé teszi a parlament számára, hogy a kormány kérésére vagy saját kezdeményezésből sürgősségi eljárással – azaz a határidők lerövidítésével, a jogalkotási folyamat felgyorsításával – fogadjon el törvényeket. Ám a vizsgált jogszabályt nem sürgősségi, hanem általános eljárással fogadta el a parlament, mindössze egy nap alatt, minden határidőt figyelmen kívül hagyva, ami a törvényhozási procedúra egészének megsértését jelenti.
Az alkotmánybírák szerint a parlamenti vita megkerülése vagy korlátozása az időkeret indokolatlan lerövidítésével, az erre vonatkozó alkotmányos rendelkezések megszegésével, „az állam egyik alapvető értékének, nevezetesen demokratikus jellegének megsértését jelenti”.
A parlament plénuma 2021. február 17-én fogadta el a képviselők és szenátorok különnyugdíját eltörlő törvényt. Akkor 357 törvényhozó támogatta szavazatával a törvénymódosító javaslat elfogadását, 30-an nem voksoltak.
Később több mint hetven egykori képviselő és szenátor panaszt emelt bíróságon a törvénymódosítás ellen. Az ügyben az Arad, Fehér, Beszterce-Naszód, Kolozs, Hunyad, Ialomiţa, Ilfov, Máramaros, Szilágy, Suceava és Temes megyei törvényszék, illetve a temesvári ítélőtábla nyújtott be alkotmányossági kifogást.
A törvényhozók különnyugdíja ellen foglalt állást csütörtökön a Szociáldemokrata Párt (PSD).
Az alakulat képviselői egy Facebook-bejegyzésben azt írták, a PSD kitart azon álláspontja mellett, miszerint el kell törölni a képviselők és szenátorok különnyugdíját. Hozzátették, megvárják az alkotmánybíróság (CCR) csütörtöki döntésének indoklását, majd újabb hasonló jogszabályt terjesztenek a parlament elé, és annyiszor megismétlik az eljárást, „ahányszor a CCR úgy dönt, hogy erre szükség van”. „Végül úgyis elérjük a kívánt eredményt” – fogalmaztak.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) bejelentette, hogy újabb törvénytervezetet terjeszt majd a parlament elé a képviselők és szenátorok különnyugdíjának eltörléséről, miután az alkotmánybíróság (CCR) csütörtökön alaptörvénybe ütközőnek ítélt egy erről szóló jogszabályt.
Az USR szerint a taláros testület döntése „arculcsapás mindazok számára, akik egy életen át becsületesen dolgoztak és hozzájárultak a nyugdíjalaphoz, most mégis alig tudnak egyik napról a másikra megélni”.
„Adrian Năstase, Petre Roman, Gabriel Oprea, Petre Daea, Teodor Meleşcanu, Vasile Blaga, Dan Matei Agathon és még nagyon sokan mások visszanyerik ezt a tisztességtelen kiváltságot az alkotmánybírák jóvoltából, akik közül többen maguk is különnyugdíj kedvezményezettjei” – fogalmaz közleményében az alakulat.
Az USR ügyvivő elnöke, Cătălin Drulă rámutatott, pártja nem adja fel a különnyugdíjak elleni harcot, Cristian Seidler képviselő pedig bejelentette, hogy újabb jogszabálytervezetet fognak benyújtani a parlamentbe „úgy, hogy a CCR ne tudja alkotmányellenesnek nyilvánítani azt”.
A közleményben megjegyzik, hogy a képviselők és szenátorok különnyugdíjának sorsáról döntő alkotmánybírák között egykori törvényhozók is vannak: Valer Dorneanu, Marian Enache és Varga Attila.
Az alakulat rámutat, várják a CCR döntésének indoklását, hogy kiderüljön, miért ítélték alkotmányellenesnek a törvényt, amelyet parlamenti elfogadásakor a Nép Ügyvédje is megvizsgált, és nem találta alaptörvénybe ütközőnek.
„Addig is azonban egy dolog biztos: a törvényhozók különnyugdíja ismét havi több mint 1 millió eurós lyukat üt az állami költségvetésen. A nyugdíjba vonult volt parlamenti képviselők és szenátorok ismét havi 5-6 ezer lejben részesülnek alig néhány évnyi mandátumért. Azok, akiknek több mandátumuk is volt, havi 14-15 ezer lejt kapnak. Mindeközben Romániában az átlagnyugdíj mindössze 1800 lej” – áll az USR közleményében.
A Jobboldal Ereje párt elnöke, Ludovic Orban csütörtökön bejelentette, hogy egy új törvénytervezetet nyújtanak be jövő héten a parlamentbe a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről.
„Lássuk, mit tesznek majd a kormánykoalíciót alkotó pártok, amelyek többséget alkotnak, és az alkotmánybíróságot is ellenőrzés alatt tartják. Oda fogunk figyelni, hogy ne merüljenek fel olyan eljárásbeli kifogások, amelyek alapján alkotmányellenesnek nyilváníthatnák a törvényt” – írta egy Facebook-bejegyzésben Orban.
(Agerpres)