Hamar bebiztosította a győzelmet a KSE
Szombaton, a labdarúgó III. Liga alapszakaszának 13. fordulójában a Kézdivásárhelyi SE hazai pályán győzte le az AFC Viitorul Onești csapatát.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A rendezvény 11 órakor Erdély legnagyobb református templomában hálaadó istentisztelettel kezdődött, a zsúfolásig telt istenházában a jelenlévőket – a híveket, az iskola diákjait, más iskolák igazgatóit, más felekezetek képviselőit, a helyi és anyaországi politikumot – elöljáróban Balogh Zoltán kézdi-orbaiszéki református esperes köszöntötte, utána Kató Béla református lelkész, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét a szószékről. „Örülünk annak, hogy van egy ilyen csodálatosan megújult templom, bárki, aki idejön a városba, láthatja, hogy az elődeink isten dicsőségére ilyen gyönyörű templomot tudtak építeni. Látjuk, hogy templomra és iskolára is szükség van. Isten annyira szeret minket, hogy nem hagy tartósan ezek nélkül. Nem engedi, hogy végképp rommá váljanak. Az elmúlt időszakban olyan templomokat is sikerült megújítanunk, ahol sajnos már a lelkek a temetőben vannak, de a kövek szolgálnak tovább, szólítanak meg bennünket, hogy vajon mindent megtettünk-e azért, hogy megmaradjunk vagy magunkat adjuk fel ” – utalt beszédében a pozitív megvalósítások mellett arra is a püspök, hogy fogyatkozik az erdélyi magyarság.
Azt is hangsúlyozta: hit nélkül elvesz Európa, elvesz a kultúránk, megmaradásáért fontos a vallásos nevelés. „Bizonyított dolog, hogy nem lehet végképp az iskolákból, a kisgyermekek szívéből az istenhitet kiirtani. Azt is tudjuk, hogy a világ hibáira a választ ismételten egyedül abban találnánk meg, hogy a teremtő Istenre bízzuk ennek a világnak az életét, sorsát, hogy erre megtaníthassuk gyermekeinket. Tudjuk, hogy az egész európai kultúránk azon múlik, hogy megmarad a keresztény hit vagy elvesz és eltűnik. Mert akkor el fog veszni Európa is” – mondotta Kató Béla.
Az iskola diákjainak alkalomhoz illő műsorával színesített istentiszteleten Beder Imre református lelkész mondott köszönetet mindazoknak, akik az esemény sikeréhez hozzájárultak, Farkas Ferenc, a Csiha Kálmán Református Kollégium igazgatója pedig ajándékcsomaggal lepte meg a meghívottakat, majd a világi személyiségek köszöntőbeszéde következett.
Kézdivásárhelyre figyelt a református világ
Dávid Sándor, az RMDSZ kézdivásárhelyi elnöke Fejér László Ödön szenátor köszöntőszavait tolmácsolta, a munkálatokat támogató Magyarország kormánya részéről pedig Brendus Réka, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője szólt a jelenlévőkhöz. Beszéde elején hangsúlyozta: olyan jelentős ünnep helyszíne Kézdivásárhely, hogy vasárnap az erdélyi református világ tekintete a céhes városra szegeződött, arra a többszörös ünnepre, amely egyszerre ölelte át a templomot, az iskolát, az elődök előtti tisztelgést és a jövő nemzedékre való odafigyelést. „A város, a közösség nagy ünnepe ez. Természetesen most is, mint erdélyi létünk minden pillanatában, minden mindennel összefügg. Azt már tudtuk, hogy a templom és az iskola elválaszthatatlan egységet alkot. Ezen egységnek ma különös jelentősége is van, mert a hely a református egyház keleti végvára, s keleti végvárnak számít a felekezeti oktatás is. Nem véletlen nevezte Kézdivásárhelyt Orbán Balázs a protestantizmus utolsó bástyájának. Itt tehát, a végeken, ma megújult templomot, megújult óvodát, kibővített iskolát, tornatermet adunk át az utánunk következő nemzedékeknek. Megőrzésre és megerősödésre, gyarapodásra és hitbéli kiteljesedésre. Mert aki templomot épít, az iskolát is épít, közösséget és közösségi intézményt épít. Közösségeink intézményeink által a lehető legbiztonságosabb helyre kerülnek, egyházaink kebelébe. Oda, ahová történelmünk során mindig is tartoztak, oda, ahol a tankönyv imakönyv is. Ahol évezredes hitvilágunk egybefonódik évezredes oktatásunkkal” – mondotta az anyaországi politikus, akin kívül Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja is jelen volt.
A templomban még rövid ismertetőt tartott a munkálatokról Bálint József, a megyeszékhelyi Modern House ügyvezetője, aki beszámolt arról, hogy milyen beavatkozásokat végeztek az impozáns ingatlanon.
Ünnepség az óvodánál és az iskolánál
A nemzeti imánk eléneklésével véget érő istentiszteletet követően a jelenlévők a református egyház tulajdonát képező óvodához vonultak, amely az elmúlt időszakban teljes körű felújításon esett át. Itt beszédet dr. Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgámestere mondott. „Büszkeség tölt el, ahogy látom azt, hogy kisvárosunk főterének egyik ékessége, a református felekezetű templom impozáns épülete külsőleg felújítódott. Az udvarterek városának központi temploma évszázados értékeket hordoz magában, s ezután is közösen gyönyörködhetünk benne. Az anyaországi támogatásnak köszönhetően a szívemhez nagyon közel álló egykori alma materem, a kézdivásárhelyi Református Kollégium is egy korszerű, a diákok számára minden sportolási lehetőséget biztosító épületegyüttessel gazdagodott. A modern sportterem az iskola értéke és a tanulók egyik kedvenc tere lesz majd, ebben biztos vagyok. A sportlétesítmény mellett kisvárosunk gyerekei egy külsőleg és belsőleg is újonnan felújított óvodába járhatnak. A Magyar Kormány ezúton is segítséget nyújtott számunkra abban, hogy a cseperedő, magyar ajkú gyerekeink egy modern, korunkbeli elvárásoknak megfelelő helyen tanulhassanak és fejlődhessenek. Köszönet érte!” – mondotta a város második embere.
A kollégium udvarán leleplezték a névadónak a Vetró András szobrászművész által készített mellszobrát, megtörtént a szalagvágás az iskola új tornaterménél, az iskola diákjainak előadása mellett pedig több beszéd is elhangzott.
Farkas Ferenc az általa vezetett intézmény eddigi történetét ismertette, felszólalt Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő, Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke és Szentgyörgyi Zsombor tiszteletes, illetve Csiha Kálmán veje, Nagy Attila. Csiha Kálmán életútját Ruszka Sándor református lelkész ismertette.
Az iskola egy haranggal is gazdagodott: ezt Szegedi László nyújtotta át, az elnéptelenedett, Beszterce-Naszód megyei Nagynyulas község egykori gyülekezetének kisharangjáról van szó, amit az oktatási intézmény udvarára szerelnek fel.