Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bordás Bea bevezetésképpen elmondta, Mohy Sándor-kiállítás legutóbb 1980-ban volt a Székely Nemzeti Múzeumban. A most látható anyag főleg magángyűjteményekből állt össze, jórészt Takács Péter százhalombattai gyűjtőnek köszönhetően, de Németh Zsolt kollekciójából is kölcsönöztek több darabot, illetve a Sapientia Alapítvány és a Székely Nemzeti Múzeum leltárában szereplő műveket is kiállították. Kevésbé ismert művek is szerepelnek rajta, illetve Mohy 15 rajza is látható, amelyek szintén az egész életművet reprezentálják.
Nemzeti, kulturális és identitásképző jellegűnek nevezte a kiállítást Vargha Fruzsina alpolgármester, művészettörténész, aki kiemelte Mohy Sándor közösségszervezői erényeit is, oktatói, szabadegyetem-szervező, szakmai-műhelyalapító tevékenységét.
Gazda József művészettörténész elsősorban Mohy emberi oldalára világított rá. Az általa festett kép szerint a művész szorongó természetű volt, de a művészetben mindig feloldódott, hitt abban, amit csinált. Szobrászként is tehetséges volt, és nagy, robusztus formákkal dolgozott, de mivel számára a formák mellett igen fontosak voltak a színek , a festészet mellett döntött.
– 100 mű közül is biztonsággal azonosítható a Mohy-mű, kubizmusa annyira egyedi. A kép síkokra osztását a fauvizmustól tanulta, a szerkezetben pedig a tökéletességre törekedett, szín, forma, kompozíció tekintetében az egyensúlyt kereste és valósította meg – állította a művészettörténész.
A Tusványosról érkezett Németh Zsolt elmondta, az EMŰK-ös kiállítások egy évtizede részei a tusványosi tábornak, még a járványhelyzetben elmaradt tárlatokat is megtartották előbb-utóbb, így a Kopacz Mária-, Plugor Sándor-kiállítások, de Antal Imre csángó festő és a Németh-család tulajdonában levő keresztény művekből összeálló tárlat is bemutatkozhatott a kiállítótérben. Azt a döntést, hogy idén Mohy Sándor-kiállítást szervezzenek, nagy egyetértésben hozták meg Bordás Beátával: a 20. századot végigélt művészt bemutatni mindkettőjük szerint nagyon időszerű. Németh szerint Mohy az erdélyi kubizmus arca, ahogy a szobrászatban Benczédi Sándor képviseli ezt a vonalat. Ugyanakkor megszólalásában kiemelte azt a humort, azt az életigenlést, amely tetten érhető Mohy képein, például azon, ahol a tranzisztoros rádiót hallgató családot ábrázolja vagy saját magát borotválkozás közben. Az élet szeretete volt az erdélyi magyarság esszenciája, ami a 20. század hányattatásain átsegítette az embereket, sajátos recept arra, hogyan kell életben maradni – fogalmazott a rangos vendég.