Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
K edden 9.30-tól ünnepélyes megnyitóval indult a szeminárium, majd egymást követték az előadások: Szabó Árpád Töhötöm (Kolozsvár) A vidékiség tőkéi újraértelmezve: idegenek és helyiek versengése a helyi erőforrásokért című előadásában kistelepülésen, Bonyhán tapasztalt vállalkozói magatartásokat mutatott be.
Bali János (Budapest) A pálinka az 1880-as évek székelyföldi sajtójában címmel osztott meg érdekességeket a hallgatósággal a pálinkával kapcsolatban. Következtetésképpen elmondható, hogy a népi önismeretbe beépülve nemcsak hasznot, hanem sok esetben bánatot hozott a közösségre nézve. Bereczki Ibolya a szentendrei skanzent képviselte, Tájházi örökségünk – helyi hagyomány, muzeológia, innováció témájában osztotta meg gondolatait. A Székely Nemzeti Múzeum részéről Szőcsné Gazda Enikő beszélt: Egy csíkdánfalvi bútor- és szentképfestő asztalos – avagy egyéniségvizsgálat az etnográfiában címmel egy család többgenerációs díszítő tevékenységét elemezte. Kinda István Háromszék csángói című előadásában a gyertyánosi csángók életéről, hagyományairól osztotta meg kutatásait.
Pál Emese (Kolozsvár) Huszárhagyományok, identitás és nemzetépítés kapcsolata Szentegyházán című előadásában a létrehozott hagyomány témakörében kalauzolta el a hallgatókat. A vargyasi bútorfestő és fafaragó Sütő családot Sütő István mutatta be, aki nemcsak továbbviszi az örökséget, hanem a székelyföldi bútorfestés történetének is aktív kutatója.
A helyszínül szolgáló múzeum állandó kiállítását – Festett ládák a Székelyföldön – Domokos Levente fiátfalvi restaurátor, a házigazda, szervező dr. Pozsony Ferenc és Sütő István mutatták be.
A 101 évvel ezelőtt született Szentimrei Judit textilművészre, néprajzkutatóra emlékeztek délután a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy Szentimrei 100 nevet viselő kültéri kiállítással, amely tavaly jött létre a jeles néprajzkutató születésének 100. évfordulója alkalmából, és eddig csak Sepsiszentgyörgyön volt megtekinthető. A tárlatot Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet vezetője mutatta be, kurátorai közül jelen volt dr. Szabó Zsolt. „Szentimrei Judit a 20. század második felében tevékenykedő kiváló romániai magyar néprajzkutató. Tudományos teljesítménye szétválaszthatatlan egységbe fonódik iparművészi, közművelődési és tanári tevékenységével” – hangzott el a méltatásban.
A folytatásban Szabó Zsolt mint szerkesztő és a szerző lánya, Szász Fejér Gyöngyi mutatták be Fejér Miklós: Letűnt paraszti világ Zabolán című kötetét, a kiadvány 2020-ban jelent meg Kolozsváron, a Művelődés gondozásában.