A Lúdas Matyival indít a Háromszék Táncszínház
A 2025-ös év első hónapjában a gyerekeké lesz a főszerep a sepsiszentgyörgyi Háromsz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nem valószínű, hogy hegymászóként vágott neki, inkább háborús stratégiai szempontból közelítette meg a csúcsot, amit most már én is magaménak tudhatok. A Balkán csúcsa, sok hegymászó kedvence, a rejtett hegy. Ezt a nevet én adtam neki, ugyanis nagyon sokáig nem látni, hová kell felmászni, eltakarják más, kisebb hegyek. De amikor meglátod, az elképesztő.
Sokan látogatják, a közelben van felvonó, de valahogy most nem volt annyira zavaró a teniszcipős, szandálos tömeg, mondjuk már lefelé tartottak, amikor én fel, így a csúcson senki nem volt már. Már maga a Rila-hegyvonulat is csodálatos, óriási gerincek, kisebb csúcsok takarják a nagyot, miközben egy óriási erdőn és egy, csak Bulgáriára jellemző törpefenyvesen kell átvágni. Aztán, ahogy fogy az aljnövényzet, jönnek a tavak. Öt van, öt kis ékszer a sziklák között hihetetlenül változó színű a kéktől a zöldig. És rengeteg a víz, így nem is érdemes cipelni egy liternél többet, mindenhol tiszta, hideg forrás tör elő. Innen indul a meredek sziklás rész, így minden mászónak érdemes hosszabban pihenni a Musala Hutnál. Innen már megpillantható a csúcs, de még mindig elég messze van, nyolcezreseket is mászó barátaim szerint érdemes a menedékházban éjszakázni és utána támadni a csúcsot, de én persze nem így tettem. Viszont amíg a sziklákat mászod, jókat lehet gondolkodni, beszélgetni úgyse nagyon van erő. A csúcson először elég ronda építményeket látni, itt egyébként 1960-ban kozmikus sugárállomást építettek a Magyar Tudományos Akadémia közreműködésével. Get bad-credit-loans-in-australia. Az állomás tudományos kísérleteket végzett müonteleszkóp segítségével. Az állomást 1983. október 29-én elektromos tűz pusztította el.
A csúcsjelző követ is beépítették valami fém vázba, ami egyáltalán nem szép. De amikor körbenézel, akkor megtörténik a csoda, érdemes hosszabb ideig fent maradni, megnézni a többi csúcsot is, vagy esetleg átsétálni egy gerincen valamelyik közelebbire. De nagyon nehéz megmozdulni, hiszen nem mindenki áll életében legalább egyszer a Balkán csúcsán.
Végül persze sajnos mégiscsak le kell vonulni a hegyről, viszont az élmény és a látvány annyira feltölt, hogy a lefelé utat szinte futva lehet megtenni. Az impulzus pedig annyira erős, hogy újabb és újabb csúcsok felé hajt, legyen az az Olümposz vagy az Elbrusz csúcsa.
A törpefenyves rész nem csak Bulgáriára jellemző, van belőle bőven a Kárpátokban is. Tegnapelőtt voltam a csúcson, egy alternatív útvonalon. Engem elsősorban a Retyezátra emlékeztetett, csak magasabb és könnyebben megközelíthető. Az Olümposz már kicsit másabb, más a növényzet, más a szikla, mászosabb a Mytikas is, a Stefaniról nem beszélve. Mindkettő megjárható egy nap alatt, ha az ember jó formában van. A szintkülönbség főleg az utóbbin nem lebecsülendő, mert Görögországban max. 1100m-re lehet felmenni autóval , míg a Musala esetében 2300m-re felvonóval, sőt Borovets is 1300 felett van.