Segítő Angyalok: példaképek a hétköznapi embernek, hősök a rászorulónak
Van egy tízezer fős közösség Székelyföldön, amelynek tagjai mindig készen állnak seg...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Késő estébe nyúlt kedden a város mobilitási tervéről szóló közmeghallgatás. Bár csak tucatnyi ember volt jelen, azoknak volt véleményük, méghozzá olyan, amely – finoman szólva – nem mindenben egyezett a hatóságok képviselőinek véleményével.
A vita a mobilitási tervet készítő cég több százoldalas tanulmányának hosszúra sikerült bemutatásával kezdődött. A tanulmány rámutat arra, hogy hol vannak a legsűrűbben lakott részek a városban, hol van a legtöbb autó, ki mikor, hová jár gépkocsival, hányan járnak gyalog, a lakosság hány százaléka használ rendszeresen kerékpárt, és javasolja többek között egy várost elkerülő körgyűrű kiépítését.
Bokor-Tóth Zoltán vállalkozó, aki több mint 3000 aláírást gyűjtött a forgalmi rend megváltoztatásáért (konkrétan a két éve egyenirányúsított utak kétirányúvá tételéért) azt mondja: a bemutatott tanulmány nem megoldja a gondokat, hanem arra keres megoldást, hogy „mire költsük el azt a sok pénzt”.
– Bár kimutatja, hogy a legnagyobb parkolási nyomor a lakónegyedekben van, parkolót a központba építene, bevezetne egy minden gépjármű elől lezárt részt, amivel használhatatlan zsákutcává tenné az Olt és a Csíki utcákat – sorolja Bokor Zoltán.
A vállalkozó elfogadhatatlannak tartja, hogy a terv egyes elemeit 2025–2030 után alkalmazzák, mert „addig is élni kellene valahogy”. Kifogásolja, hogy a városvezetés nem követte a maga által, 2010-ben, drága pénzért megrendelt közlekedésre vonatkozó tervet. Ebben bicikliutak szerepelnek olyan utcákban (összesen 7 kilométeren), amit azután újítottak fel, mégsem alakították ki a kerékpársávokat.
– Volt pénzünk, volt tervünk, mégse csináltunk semmit. 16 év alatt 8 kilométer bicikliút készült el, kiszámoljam, hogy ebben az ütemben hány év kell a tervezett 50 kilométer kialakításhoz? Azt nem tudom megérteni, ha ilyen tízéves átfutások vannak, és kiderült, hogy a mostani rend nem jó, akkor miért nem lehet legalább kipróbálni azt, amit több mint 3000 ember írásban kér. Nem biztos, hogy az tökéletes lesz, de egy próbát megérne – érvel Bokor-Tóth Zoltán.
A kerékpárosok képviseletében jelen lévő Kiss Bence azt tette szóvá, hogy a meglévő bicikliutak egy részét már nem lehet használni, mert „rég lekopott a festék”, a többi részen pedig gyakran „mágikus lyukak” vannak. Azt mondja: olyan sűrűn használt helyeken sem lehet közlekedni, például az állomásról a központba, mert a járdán vezető biciklisávok az átkelőknél „megszűnnek”, s majd az út túlsó oldalán folytatódnak.
– Azt a kissé kamikaze módszert javasoltuk, mert pillanatnyilag jobbat nem tudunk, hogy az útkereszteződések előtt, jól látható módon, a sávot vezessék le az útra, majd az útkereszteződés után vissza a járdára – mondta el a Cycle to Work mozgalom egyik kitalálója.
Véleményük szerint a terv kidolgozója által ajánlott és 750 ezer euróba kerülő bike-sharing (a város több pontján létrehozott állomásokon kölcsönveszek egy biciklit, elmegyek vele egy másik állomásig és otthagyom) „nem életszerű”. Ehhez nem elég nagy a város – Kolozsváron is bebukott, akkor itt milyen esélye van – mondja Kiss Bence.