Hirmondo

Csökkentenék az iskolaelhagyást

Csökkentenék az iskolaelhagyást

A Darkó Jenő Általános Iskola diákjai idén is délutáni oktatáson vehetnek részt, emellett felkészítőkről, iskolaelhagyásról, összevont osztályokról és még jóval többről beszélgettünk Bonda Anna-Mária igazgatóval.

Hirdetés
Hirdetés

„Akárcsak a múlt tanévben, egy-egy 15 fős felső és alsó tagozatos csoportban foglalkoztatjuk a diákokat a Diakónia Keresztyén Alapítvány, Kovászna Megye Tanácsa és Dálnok Község Tanácsa által részben finanszírozott délutáni oktatás keretében. Megnehezítette a dolgunkat az általános drágulás, hiszen a szülőknek is mélyebben kell a zsebbe nyúlni: a tavalyi 77-ről ugyanis 116 lejre emelkedett a hozzájárulásuk” – fejtette ki az intézményvezető. Hozzátette, az alsó tagozatosoknak Marti Klaudia, a felsősöknek Benkő Anna matematikatanár tartja a foglalkozásokat.

Ugyancsak a Diakónia Keresz­tyén Alapítvány segítségével tartanak a nyolcadikosok számára a tanév végi képességvizsgára felkészítőket. „Ebben is benne foglaltatik az ingyen ebéd, illetve a heti egy-egy felkészítő óra a vizsgatantárgyakból. A végzősök Benkő Anna mellett Kovács Anita román- és Balog Tímea magyartanár segítségével mélyíthetik el ismereteiket.” Ugyancsak a Diakónia rendez a végzősöknek pályaorientációs programot péntekenként, tette hozzá.

Az új tanévet egy összevont osztállyal kezdték. „Az ötödikesek és a nyolcadikosok összevont osztályban tanulnak, természetesen a vizsgatantárgyakat külön tartjuk a két évfolyamnak. Sajnos, a folyamatosan csökkenő gyereklétszám egyre inkább rányomja bélyegét tevékenységünkre.” Hozzátette, nyolc előkészítőst írattak be az iskolába, az óvodai vegyes csoportban pedig tizenkilenc csöppségnek tartanak foglalkozásokat.

„A szülők segítségével az óvoda bejáratát őszi díszekbe öltöztettük, emellett az állatok világnapjáról is megemlékeztek az elemisták. A magyar népmese napját is megünnepeltük, amikor az ovisok ismert meseszereplők bőrébe bújtak” – sorolta.

Az Országos Helyreállítási Program alapjából az iskolaelhagyás, a diákok lemorzsolódásának csökkentését célzó sikeres pályázatuknak köszönhetően hozzáláthatnak az iskolát vonzóbbá tevő, a diákok tanulási kedvét fokozó, illetve az objektív nehézséggel küzdőknek segítséget nyújtó programok megvalósításához. „Nemrég végre aláírtuk a szerződést és megkaptuk a hároméves lefolyású, 91 ezer euróból megvalósítandó program idénre eső részletét. Annyiban bonyolódott a dolog, hogy a szükséges digitális eszközök beszerzése terveink szerint még nyáron megtörtént volna, ám a szerződés-aláírás késése miatt csúszásban vagyunk, és nagyon besűrűsödött a programunk.”

Az intézményvezető megjegyezte, a program keretében különféle műhelyfoglalkozásokon vehetnek részt a diákok, mint az „élet a mikroszkóp alatt” nevű biológia–kémia-kör, de lesz művészetterápiás csoport, természetjáró kör és cserkészcsoport is indul. „10–12 gyerekkel működnek majd a körök, és a diákok váltogathatják egymást a foglalkozásokon. Lehetőség lesz egyetlen kör tematikájában is elmélyülni, ugyanakkor tetszés szerint bárki részt vehet a többi köri foglalkozáson, hiszen ezeket eltérő időpontokban tartjuk. Egész évre kiterjedő tevékenységekről van szó, amelyeket az intézmény pedagógusai vezetnek.”

Megjegyezte, a cél, hogy a gyerekek az ismereteket ne a megszokott, adott esetben merev intézményes keretek között sajátítsák el. „Érdekesebbé, kötetlenebbé, vonzóbbá próbáljuk számukra tenni a megismerés folyamatát. Emellett pszichológust alkalmazunk, és pedagógus-továbbképzés is lesz a programban”, sorolta. 

Fotó: Iochom István

Hozzászólások