Október 17-én, pontosan egy hónappal az Olvass többet! határtalanul – magyarul elnevezésű konferencia fürdővárosban tartott harmadik kiadása után, egy újabb irodalmi programokban gazdag napot tudhatnak maguk mögött a kovásznaiak. Lőrincz P. Gabriella író, költő délelőtt a Kőrösi Csoma Sándor Líceum diákjai számára tartott rendhagyó irodalomórát, délután pedig az Ignácz Rózsa Irodalmi Klub szervezésében mutatta be Könnytelen madonnák című kötetét.
A kárpátaljai születésű, ma már az anyaországi Szandán élő többszörösen díjazott költő a magyar irodalmi élet egyik legaktívabb tagja. Legelső versei 2008-ban az Együtt folyóiratban jelentek meg, majd egy évvel később Karcok címen kiadta első önálló verseskötetét. Azóta nincs megállás, szinte kétévente meglepi olvasóit egy-egy újabb könyvvel: második verseskötete 2012-ben Fény-hiány, a harmadik 2016-ban Szürke, a negyedik pedig 2018-ban Átszállás előtt – régi és új versek címmel jelent meg. 2021-ben került ki a nyomdából a Reflexiók című tárcagyűjteménye, valamint a novellákat és verseket tartalmazó Könnytelen madonnák című könyve.
Ez utóbbi kötet olyan mellbevágó történeteket tartalmaz, amelyek akár igazak is lehetnének, legtöbbjük azonban fiktív szituációkon alapul. A könyv főszereplői kivétel nélkül nők, tragikus sorsú lányok és asszonyok. A novellák olyan súlyos dolgokat próbálnak boncolgatni, mint például az anyaság, a meddőség, az erőszak különböző formái, a szerelem okozta lelki sérülések vagy akár a mélyszegénység. Habár a lelki és fizikai megpróbáltatásokkal küzdő szereplők mindegyikének bőven lenne oka sírásra, mégsem sír egyikük sem. A könnytelen madonnák a legnehezebb helyzetekben is arra törekednek, hogy megoldást találjanak, és kesergés helyett minden szörnyűséget hátrahagyva továbbindulnak.
A szerző elmondta, az az anya vagy nő, aki megjelenik egy-egy novellában, nagyon sok mindenkiből áll, nem egy adott személynek a megjelenítése. Sokféle anyából, sokféle nőből próbált megalkotni egy olyan karaktert, akinek az életével érdemes foglalkozni. Némely esetben olyan nőről van szó, akit, ha meglátunk az utcán, akkor inkább elfordulunk, mintsem beszélgetni kezdjünk vele. Ugyanakkor a kötetben olyan történésekre is rávilágít, amelyekről az érintettek nem nagyon szoktak beszélni, mert kényelmetlenek tartják, de attól függetlenül ezek léteznek és megtörténnek.
A Bella István-díjjal is kitüntetett író október 10. és 24. között a Petőfi Kulturális Ügynökség Írórezidencia Programjának keretében Sepsiszentgyörgyön tartózkodik. Mint fogalmazott, most lehetősége van kitörni a mindennapokból és a háziasszony, anya, feleség, kertész feladatköröket félretéve csak az írásra koncentrálni. Ennek már látszik is az eredménye, hiszen amióta Háromszéken vendégeskedik, versek és prózák is születtek. Az elkövetkező időszakban több félbeszakadt művét, például a mesekönyveit is szeretné befejezni, de reményei szerint kisregénye végére is pont kerül. Mindeközben arra is marad ideje, hogy a felhőtlen őszi időjárást kihasználva felfedezze régiónk látványosságait.
Fotó: Czilli Balázs