Ezelőtt kilenc évvel megjelent egy olyan törvény, ami lehetővé teszi azon iskolák számára, amelyek megfelelő múlttal és tudományos tevékenységgel rendelkeznek, hogy főgimnáziummá alakulhassanak. Ezzel a lehetőséggel kíván élni a kantai Nagy Mózes Elméleti Líceum.
A kantai líceumnak kétségkívül megvan a régisége, hiszen 1680-tól tartják számon az Alma Matert, és a tudományos kritériumoknak is megfelelnek. „Meghatározott tevékenységekről van szó mind a tanárok, mind a diákok esetében, vannak olyan önértékelési kritériumok, amiket az iskola kell összegyűjtsön.
Ezeket a bizonylatokat, a helyi tanács beleegyezését egy kérés kíséretében el kell juttassuk először a tanfelügyelőségre, ott értékelik ki először, hogy megérdemeljük, vagy sem ezt a titulust. Pozitív mérlegelés után a tanfelügyelőség a kérésünket az iratcsomóval felterjeszti a tanügyminisztériumhoz, ez június 15-ig meg kell történjen, hogy a következő, szeptemberben kezdődő tanévtől fel lehessen venni a főgimnázium nevet” – tájékoztatott Bejan András igazgató.
Az elméleti líceumhoz képest a főgimnázium megnevezés számos előnnyel jár. „Ilyen például a diákok megválasztása felvételikor, bizonyos pályázatokhoz könnyebben hozzá tudunk férni, de számunkra az a legfontosabb, hogy visszakapja régi elnevezését iskolánk” – magyarázta az oktatási intézmény vezetője.
Az iskola fő gondja azonban nem ez, hanem hogy sürgős felújításra lenne szükség. „Az épület az Erdélyi Római Katolikus Státus Alapítvány tulajdonát képezi, idén ők átadták az önkormányzat ügykezelésébe, hogy lehetőség legyen a felújítására pályázni. A projekt megszületett, azonban a szaktárca visszautasította azzal az indoklással, hogy az épület nem az önkormányzaté, ezért nem adhatnak pénzt erre a célra. Újabb tárgyalások következnek, lássuk, mi történik. Önerőből, vagy akár önkormányzati támogatással sem tudjuk ezt megoldani, 4–5 millió eurós beruházásról lenne szó. Külső-belső felújításra lenne szüksége, kellene egy új fűtésrendszer és kazánház, hiszen nagyon drága az energia, a jelenlegi rendszerrel túl sokba kerül az épületek kifűtése” – magyarázta Bejan.