Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kiállítás az erdélyi cserkészmozgalom történetéről

Kiállítás az erdélyi cserkészmozgalom történetéről Életmód

Utolsó állomására, Sepsiszentgyörgyre érkezik a 30 éves határkőnél című cserkészettörténeti kiállítás. A Romániai Magyar Cserkészszövetség és a Maros Megyei Múzeum együttműködése révén tető alá hozott tárlatot szeptember 7-én 18 órakor nyitják meg az egykori Dohánygyár épületében.

Tábortűzgyújtáshoz készülődve Gelencén (34. Számú Gábor Áron Cserkészcsapat/Facebook)

A vándorkiállítás 2021 májusában, a világjárvány miatt egy év késéssel indult útjára Gyergyószárhegyről, a Romániai Magyar Cserkészszövetség megalakulása helyszínéről, fennállásának 30. évfordulója alkalmából. A román, magyar és erdélyi cserkészet történetét mutatja be a cserkészmozgalom 1910-es kezdeteitől napjainkig, kiemelve a több mint egy évszázad tevékenységét a történelem főbb eseményei tükrében. A megtekinthető anyag magángyűjteményekből, a szamosújvári, szatmári, zilahi, csíkszeredai, kolozsvári, marosvásárhelyi cserkészcsapatok gyűjteményeiből, valamint a Romániai Magyar Cserkészszövetség gyűjteményéből származnak. Többek között az 1930–1940 közötti időszakban Kolozsváron tevékenykedő, Romániában és Magyarországon egyaránt elismert cserkészvezető, Puskás Lajos személyes tárgyait és könyveit is közszemlére bocsátják.

Csoportkép Gelencén (Fejér László Ödön személyes archívuma)

A kiállítás célja, hogy felsorakoztatott tárgyak és ismeretterjesztő anyagok segítségével rávilágítson a cserkészmozgalom változásaira és párhuzamos fejlődésére Romániában, Erdélyben és Magyarországon. Olyan anyagrészt is magába foglal, amely a marosvásárhelyi 30. számú Teleki Sámuel Cserkészcsapat 1992. október 8-i, azaz 30. születésnapját idézi fel.

Hirdetés
Hirdetés

Gyergyószárhegy után hat erdélyi megyében számos település képezte a tárlat állomáshelyét. Sepsiszentgyörgyön szeptember 23-ig hétfőn, szerdán és pénteken 10–16, kedden, csütörtökön és szombaton 13–19 óra között látogatható. Rendkívüli tárlatvezetés, nyitva tartáson kívüli látogatás egyeztetéséért Vitek Norbertet kell hívni a 0742 752 667-es telefonszámon.

Címlapfotó: Cserkészek az augusztusban Gelencén megszervezett háromszéki körzeti cserkésztáborban (34. Számú Gábor Áron Cserkészcsapat/Facebook)

 

A cserkészet a legnagyobb önkéntes, apolitikus, nevelő célzatú ifjúsági mozgalom világszerte. Több mint 200 országban 38 millió cserkészt tartanak számon az Istenbe vetett hiten alapuló és bárki számára nyitott mozgalomban, amely nemcsak egyszerű szabadidős program, hanem életforma. Az erdélyi cserkészmozgalom több mint 100 éves múltra tekint vissza, az első cserkészcsapat 1911-ben alakult Székelyudvarhelyen. A kommunista rendszer idején betiltották, de sok elemét átvitték a pionírmozgalomba. Az 1990. június 18-án Csíkszeredában bejegyzett Romániai Magyar Cserkészszövetség égisze alatt jelenleg több mint 150 csapat működik összesen több mint 2300 cserkészt foglalkoztatva.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás