A kiskorú anyák sokféle megsegítése fordítva sült el, a gyermekben jövedelemforrást látó cigányanyák húsz éves korukig már ötször szülnek. Aki nem hiszi járjon utána!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A megjelenteket Szász Katalin Melinda, a gyermekjogvédelmi hivatal volt aligazgatója üdvözölte, aki Vass Mária korábbi vezérigazgató közelmúltbeli nyugdíjazása után megbízással vezeti a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Hivatalt,.
A Megyei Könyvtár Terme ez alkalommal megtelt a különböző intézményekben, családi házakban, tágabb családban nevelkedő fiatalokkal, de jelen voltak a tanfelügyelőség, megyei tanács, a rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának, a drogprevenciós központnak a képviselői, Bogdan Paraschivu államtitkárhelyettes, parlamenti küldötteink közül Könczei Csaba és Gál Károly képviselők, továbbá pszichológusok és szociális munkások is.. A fiataloknak szánt juttatásokról és azok törvényi hátteréről a gyermekjogvédelem munkatársai, Lemhényi Andrea románul, majd Kovács Izabella esetmenedzser magyarul tájékoztatta a jelenlevőket, kiemelten ismertetve a 272/2004-es gyermekvédelmi törvény rájuk vonatkozó cikkelyeit. Minden támogatás célja, hogy megkönnyítsék a rendszerből kinőtt, nagykorúvá váló fiataloknak az önálló élet megkezdését, megelőzzék társadalmi kirekesztődésüket, ugyanakkor tudatosítsák döntéseik súlyát, az azokkal vállalt felelősséget is.
A nagykorúság nem föltétlenül jelenti azt, hogy a fiatal nem részesülhet az állam védelmében. Aki nappali tagozaton tanul tovább (egy tanintézményben csak egyszer elvégezve a tanulmányokat), 26 éves koráig kaphatja a támogatást, maradhat addigi helyén, ez idő alatt akár le is doktorálhat. Ez idő alatt kérés alapján jogosult havi 2870 lejes juttatásra is, amennyiben a munkahelyéről vagy az oktatási intézményből rendszeres időközben igazolást hoz. Ez azoknak is jár, akik munkába állnak s dolgoznak. Aki nem tanul tovább, az viszont további két évig élvezheti még az állami támogatást más formában, ha bevállalja, hogy a gyermekjogvédelem vagy az önkormányzat szociális osztályának szakemberei, esetleg korábbi esetmenedzsere monitorizálják életútját, de számíthat arra is, hogy segítik a pályaválasztásban, szociális lakás- vagy munkahelyszerzésben is, a beilleszkedésben, a támogatások igénylésében vagy akár a lakberendezési, háztartási eszközök beszerzésében is. Amennyiben viszont elutasítja a felajánlott munkahelyet vagy elveszíti a lakást, ez a további támogatás megvonását eredményezi.
Akik elhagyják a gyermekvédelmi rendszert, egyszeri egyösszegű juttatásban részesülnek, amely jelenleg három országos bruttó minimálbér összegével egyenlő, azaz 9000 lej. Ennek igénybevétele után nincs visszaút, nem lehet újra visszatérni a rendszerbe.
A kiskorú anyák, akik szintén egy sérülékeny társadalmi réteget képviselnek, szintén többféle támogatást kaphatnak az újabban elfogadott törvények alapján. Az anyás központokat, a védelmi rendszert elhagyó személyek például egyszeri 3000 lejes támogatásban részesülhetnek, ha viszont visszaintegrálódnak az oktatási rendszerbe és rendszeresen járnak iskolába, havonta 700 lejt kaphatnak. A gyermek megszületése után három hónapig igényelhető továbbá egy egyszeri 2000 lejes támogatás, amelyet szociális kártyán kapnak a jogosultak, és csak a babának vagy a mamának szükséges dolgokra költhető.
Sz ász Katalin igazgatónő érdeklődésükre elmondta, a megyében jelenleg közel 200, 17. évét betöltött fiatal van az állam védelmében. Azok közül, akik korábban kikerültek a rendszerből, sokan maradtak az addigi nevelőszülőknél, hiszen sokszor előfordul, hogy ők még egy ideig támogatják őket, főleg lakhatási gondjaikon segítve, néha még akkor is, ha közben újabb gyereket vesznek nevelésbe. Bár – főleg régebben – nagyon sokan külföldre mentek, most a kivándorlók aránya csökkent, a külföldön dolgozók közül pedig többen hazajöttek, családot alapítottak és normális életet folytatnak.
Címlapfotó: Bodor Tünde
A kiskorú anyák sokféle megsegítése fordítva sült el, a gyermekben jövedelemforrást látó cigányanyák húsz éves korukig már ötször szülnek. Aki nem hiszi járjon utána!
Aki gyereket vállal, de nem képes felnevelni azt miskárolni kell! Apukát kiherélni! Olyan idióták is akadnak, akik 5-6 gyereket szűltek az államnak!!! Ez itt a megyében van, nem Honoluluban!
Az államnak óriási kiadás, a gyerek szörnyen szenved, 18 évesen a legtöbbet igyekeznek kinyomni az utcára! Ilyen pl Kézdin történt!!!!
Ha 1x kikerül,még nehezebb a megélhetése! 20-22 évig kellene intenzíven gondoskodni róluk, iskoláztatni, munkahelyet keresni nekük, BÁTORÍTANI!!!
A munka alapú megélhetést kellene támogatni, különben sz.art sem ér az egész, kidobott pénz.
A romain nép szaporaságáról volt meghallgatás az EU – ban is. De semmi más, azon túl.
Hát nem a szülési jutalmat tetszett emlegetni? Soha nem hallottam az elhanyagolt gyerekek támogatásáról. Ne tessék megidézni Csaba testvér kálváriáit!
a legfontosabb nem kell dolgozi …segej handi autokakkalhalaszni jarni veteran egessegugyi osztondij es igy tovabb….az italt sa szipot meg kell valamibol fizetni….