Az elbocsátás veszélye fenyeget számos háromszéki és erdővidéki munkavállalót: két cég jelentette be a munkaerő-elhelyező ügynökségnél, hogy a közeljövőben megválhat több mint száz alkalmazottjától.
Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség igazgatója elmondta, az egyik cég egy utasvédelmi rendszereket fejlesztő (légzsákokat, biztonsági öveket, autókormányokat gyártó) vállalatnak alvállalkozójaként végez összeszerelő munkát, és 170 alkalmazottól készül megválni, mert egyelőre nincsenek szerződései, amelyek az emberek további alkalmazását lehetővé tennék. A vállalatnak Kovászna megyében Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön van munkapontja, azt azonban nem tudni, hogy hol hajtanának végre leépítéseket. Ugyanakkor van még remény arra is, hogy mégsem történik meg a tömeges elbocsátás.
Gáspár Tímea, a BMBridge személyzeti felelőse a Székelyhonnak elmondta, bizakodók, hogy végül nem lesz szükség a létszámleépítésre. „Igen, megvan az esélye, hogy elküldünk 50-100-150 embert, de annak is megvan az esélye, hogy februárban alkalmaznunk kell 100 embert” – mondta.
A munkaerő-elhelyező ügynökségnél bejelentett 170-es létszám azonban csak egy potenciális maximális létszám, ennyi személyt érinthetnek az elbocsátások, de az is lehet, hogy senkit nem küldenek el. Gáspár Tímea megkérdőjelezhetetlen módon, szakmai érvek mentén magyarázta el a helyzetet: a koronavírus-világjárvány óta világszerte nagy hullámzások vannak az autóiparban, amelyek az alvállalkozóknál csapódnak le; ők például szeptemberben alkalmaztak 80 embert, de októberben már visszaestek a megrendelések, így néhányukat elbocsátották, novemberben viszont újra jó szerződést sikerült kötniük. „Mi is csak kapkodjuk a fejünket. Szeretnék több konkrétumot mondani, de én is szeretnék több konkrétumot tudni” – zárta beszélgetésünket Gáspár Tímea.
A másik, elbocsátásokat tervező cég a textilfeldolgozással és elárusítással foglalkozó Uniprod Impex kft., ez közel száz embertől készül megválni, értesüléseink szerint azért, mert a fogyasztóvédelem gyakorlatilag ellehetetlenítette a működését. Itt sem biztos az elbocsátás, a cég perben áll a fogyasztóvédelemmel és a per kimenetelétől függ, mi történik a dolgozókkal. A Baróton bejegyzett székhelyen csak 12 alkalmazottja van a cégnek, így a Keresztváron lévő kirendeltségnél fenyegethet több alkalmazottat az elbocsátás veszélye, tudtuk meg Benedek Huszár Jánostól, Barót polgármesterétől.
Ezek a cégek éhbért fizetnek a rabszolgáknak és, h ne fájjon a fejük, h követelőzni fognak, ünnepek előtt szélnek eresztik!!!!
Hol vannak a politikusaink???
Minden munkás legalább 10-15.000 lejt kellene kapjon végkielégítést!!!! Ezek mit gondolnak? Napszámosként tartani embereket 2023 ban???……. Fogyasztóvédelem… biztos embertelen körülmények vannak!!! Nem csodálom!!!