Gazdára vár tizennyolc telek, amelyekre a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által indított Gyere haza program keretein belül pályázhatnak a városból elszármazott, de hazavágyó 18 és 35 év közötti fiatalok. Bár továbbra is folyamatos érdeklődés övezi a programot, Vargha Fruzsina alpolgármester szerint az önkormányzatnak továbbra is dolgoznia kell azon, hogy jobb körülményeket teremtsen a fiataloknak.
A város önkormányzata 2009-ben indította el a Gyere haza programot, hogy ezzel is hazatelepedésre ösztönözze a külföldre költözött, elsősorban fiatal értelmiségieket. A kritériumrendszer szerint a jelentkezők – függetlenül attól, hogy távolabbról térnek haza, vagy már a városban élnek – a pályázat elbírálásáig nem rendelkezhetnek saját telekkel vagy ingatlannal, valamint kötelezően be kell tölteniük a 18. évet, de nem haladhatják meg a 35-öt. Fontos továbbá az is, hogy a ház építési költségeinek legkevesebb 10 százalékával kell rendelkezniük az igényléskor. Pontozási rendszer alapján kerülnek rangsorolásra, eszerint válogathatnak a telkek közül is.
A fiatalokat terhelő önrész volt már 55, később 25 százalék is, ezt mostanra a lehető legalacsonyabbra csökkentette a városháza. Az elmúlt évtizedben így 5 családi ház épült meg, és további 12 otthonon jelenleg is dolgoznak. Összefoglalva a pályázatra szánt 40 telekből eddig 22 házhelyre kötöttek szerződést, 18 pedig szabadon áll, gazdára várva. Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester állítja azonban, hogy az érdeklődés nem lankad, a tavaszi és nyári időszakokban majdnem minden hónapban volt elbírálandó jelentkezés, most is lehetne pályázni.
A kötelező önrésszel való rendelkezésen túl további követelmény, hogy a programra vonatkozó törvény értelmében a jelentkezőknek egy év áll rendelkezésükre, hogy elkezdjék az építési munkálatokat, a befejezés időpontját pedig az építkezési engedély szabályozza, ezt általában 3 év körül szokták meghatározni. Bár sok fiatalnak tűnhet szűkösnek a határidő, az alpolgármester szerint egyáltalán nem az. „Nem gondolom, hogy a szűk időkeret bármiben is befolyásoló tényező lehet, főleg, ha számításba vesszük, hogy Sepsiszentgyörgyön és környékén is mennyire megnőttek az ingatlanárak. Az 1, illetve 3 év teljesíthető, ha valaki anyagi keretei tudatában fog neki a beruházásnak” – részletezte. Tekintve, hogy a négy előre megadott házterv közül a legkisebb és egyben a legolcsóbb körülbelül 52 ezer euróba, a legnagyobb nagyjából 113 ezer euróba kerülhet, a jelentkezőknek valóban jobb pénzügyileg felkészülten belevágni a programba. A pályázók átlagéletkora 28,5 év.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata ugyanakkor 35 sorház építését is tervezi a Sugásfürdő irányába vezető Borvíz utcai zónában, amelyet a Gyere haza program keretein belül épülő otthonoknak szánnak. A lakónegyed megvalósíthatósági tanulmányát már két évvel ezelőtt elfogadták, de a látványterveken túl mindeddig nem jutottak előbbre. Az építési munkálatok megkezdése még távoli remény, az alpolgármester szerint ugyanis a tervezési folyamat vízügyi és védelmi okokból megállt.
Az elöljáró szerint egy letelepedésen gondolkodó fiatalnak általában van egy konkrét elképzelése arról, melyek a prioritások az életében. Sok esetben látják azt, hogy a hazatérőket a család közelsége és a kisvárosi élettel járó biztonságérzés vonzza vissza Sepsiszentgyörgyre, ezek azonban nem mindig elégségesek. „Az mindannyiunk, és talán elsősorban a város vezetőségének a felelőssége, hogy a hazatérő fiatalok ne visszalépésként éljék meg a Sepsiszentgyörgyre való hazatelepedést. Ennek érdekében nyilvánvalóan nem csupán lakhatási lehetőségekhez kell könnyebb hozzáférést biztosítanunk, hanem versenyképes fizetéseket, szolgáltatásokat is kínálnunk kell” – fogalmazott Vargha Fruzsina alpolgármester.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Hát ez értelmezhető dupla mércének is, aki itthon maradt és adózót, az hátrányosabb helyzetben kerül mint aki elment, hogy tőkét szerezzen egy jobb jövő érdekében. Tehát aki kisebb összeggel rendelkezik az fizesse meg a piaci árat, mert az itthoni fizetések legalább 5 szor alacsonyabbak mint a külföldiek, meg aki nagyobb tőkével rendelkezik az kedvezményben részesül. Ez már valahogy ismerős, hiszen tudjuk, hogy mindig a nagyobb kutya ….ik.