Évértékelőt tartott a Magyar Polgári Erő (MPE) párt sepsiszentgyörgyi szervezetének csütörtöki sajtótájékoztatóján Miklós András szotyori falufelelős, aki szerint a településen a megvalósítások sora igencsak röviden összegezhető. A falugondnok a megyeszékhelyhez tartozó település elhanyagolását rótta fel az önkormányzatnak.
A Szotyort hét éve képviselő Miklós András már év elején, a legelső tanácsülésen a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület elé terjesztette a legsúlyosabb, megoldásra váró gondokat, amelyeket az önkormányzat segítsége nélkül nem lehet helyben megoldani.
A listán a legelső a szotyori Olt-híd, amelyen átmenni jelenleg nagyon kockázatos: a fából készült híd pillérei korhadtak, és bár tábla jelzi, hogy maximum 3 tonnás járművek kelhetnek át rajta, a helybéli mezőgazdászok kockáztatnak, mivel át kell járniuk a földjeikhez, sokaknak vannak ugyanis a szentkirályi határban bérelt vagy saját parcelláik. Ha a híd összedőlne, Illyefalván van a legközelebbi átkelési lehetőség számukra, de az nagy kerülő (8-10 km), az elhasznált üzemanyaggal egy 25 áras területet meg lehetne művelni – szemléltette a gazdák előtt felrémlő veszteségeket a falufelelős. Az önkormányzat még csak válaszra sem méltatta az év elején ez ügyben benyújtott kérését, háborgott a falufelelős.
Szotyor egy sziget – nyomatékosította a falu nehéz helyzetét a gazdálkodók szemszögéből nézve Miklós András – mivel egyik oldalon az Olt, másik oldalon az épülő terelőút választja el a gazdákat a területeiktől. Éppen emiatt most az is felróják a sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak, hogy a testület nem tudta megoldani, hogy az emberek átkelhessenek a terelőúton mezőgépeikkel. Abban a szakaszban, amikor Miklós András ezt kérte, már nem lehetett a terveken változtatni, érvelt a falufelelős. „Nincs az önkormányzatban senki, aki a falusiak sajátos igényeit szem előtt tartaná – állította.
Az is elégedetlenségre ad okot Szotyorban, hogy a városvezetés ugyan három éve választás elé állította a falubelieket azzal a kérdéssel, hogy földgázt kérnek vagy aszfaltozott utakat – mert aszfaltozás után már nem fektethetik le a gázvezetékeket –, azóta sem teljesült egyik sem, holott a helybéliek 95 százaléka igényelte a földgáz bevezetését. Ugyanilyen fajsúlyos ügy és nagy sérelem, hogy a középületek (óvóda, faluház, kultúrotthon) nincsenek rákötve a szennyvízhálózatra, noha azt már négy éve kiépítették a faluban.
Az eddigiekhez képest pozitívum, hogy a januárban igényelt fűnyírógépet nyáron megkapták, de az igazi megoldás az lenne, ha – ugyanúgy, mint a városban – a zöldövezet karbantartását is felvállalná egy cég, mert „az már nem működik, hogy a lekaszált fű fejében, amit az állatoknak adnak, valaki önkéntes munkát végez”, taglalta a falufelelős.
Az évértékelőben elhangzott, hogy volt néhány kultúresemény, illetve az önkormányzat támogatta a falunap megszervezését.
Miklós András szavazati jog nélkül képviseli Szotyort az önkormányzatban, de több eredmény elérését, és már a jövő évi választásokat szem előtt tartva úgy látná jónak, ha ez a helyzet annyiban változna, hogy a falu ügyeit a Magyar Polgári Erő képviseletében a testületbe bekerülő önkormányzati képviselők is támogatnák.
Igaz ugyan, hogy a törvény értelmében lehetne a településnek szavazati joggal bíró önkormányzati képviselője is, de ő egyedül nem érne el annyi eredményt, mint egy falufelelős, akit egy csapat támogat. Miklós András azt a lehetőséget sem találja jónak, hogy valamelyik politikai alakulat jelöltjeként bekerüljön a képviselő-testületbe egy olyan tanácsos, aki ugyan szotyori lakhelyű, de nem képviseli a közösséget, és őt sem támogatják falusfelei. „Legyen csak választott képviselője Szotyornak!”, osztotta meg nyomatékos óhaját a falugondnok.
Teljes mértékben egyetértek,de végül minden pénzre megy ki ha már földet bérelnek akkor azt jelenti megéri és számolni kell az esetleges plussz kiadással ha netalán a híd majd nem lesz használható,de azt amúgy ok tettek tönkre a többtonnás szállítmánnyal …nem a juhok a személygépkocsik vagy a gyalogosok..Mert infrastruktúrát akarnak de az aszfalt állandóan sáros,néhányan (nem mindenki!!!!) a traktor kerekeit le nem takarítja amikor az útra visszatér és a faluban a múrvás utat ok teszik tönkre amikor naponta többször túlterhelt sokszor forgalomba nem irt szerelvenyekkel nagy sebességgel száguldoznak …..elvárás az van de az otthoni 7 év sokszor hibádzik sajnos