Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A kommunizmus borzalmait idézik meg, majd Magyarország geopolitikai szerepét elemzik

A kommunizmus borzalmait idézik meg, majd Magyarország geopolitikai szerepét elemzik Kultúra

Január 13-án, szombaton két esemény is várja a közélet iránt érdeklődő sepsiszentgyörgyi könyvbarátokat. Előbb egy, a kommunizmus borzalmait taglaló kötetet mutatnak be a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében, utána Orbán Balázs jogász, politológus, országgyűlési képviselő második könyvével, illetőleg a szerzővel ismerkedhet meg a közönség.

Hirdetés
Hirdetés

A Petr Blažek, a prágai Totalitárius Rendszereket Tanulmányozó Intézet történésze által jegyzet, Élő fáklyák a szovjet blokkban. A politikai indíttatású öngyújtogatások esetei az 1966–1989-es években című kötetet szombaton 15 órakor a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény épületében (Gróf Mikó Imre utca 11. szám), a Bedő Albert-teremben mutatják be a közönségnek a Vadon Közhasznú Egyesület, a Memoria Kulturális Alapítvány, a Brassó Megyei Történeti Múzeum, a Barcarozsnyói Történelmi Filmfesztivál, a Romániai Kommunizmus Borzalmainak Múzeuma, a Totalitárius Rendszerek Tanulmányozásának Intézete és a Cseh Központ szervezésében.

Fotó: Vadon Egyesület

A könyvet Helliana Ianculescu fordította román nyelvre, és 2023-ban jelent meg a Memoria Kulturális Alapítvány Kiadó gondozásában, Cosmin Budeancă, a Memoria folyóirat főszerkesztőjének szerkesztésében. A beszélgetésen részt vesz maga a szerző a szerkesztő is, továbbá Benkő Levente, Nicolae Pepene és Alexandru Groza történészek, valamint Török József, a Kovászna Megyei Volt Politikai Foglyok Szövetségének elnöke.

Ugyanaznap 17 órától a Bod Péter Megyei Könyvtár is könyvbemutató helyszínéül szolgál, ugyancsak a szerző, Orbán Balázs jogász, politológus, országgyűlési képviselő, Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatója jelenlétében, akivel Farcádi Botond, a Háromszék napilap főszerkesztője beszélget. Az MCC Press gondozásában megjelenő, Huszárvágás – A konnektivitás magyar stratégiája című mű alapállítása szerint a 21. század során új, a korábbinál kiegyenlítettebb világrend jön létre. A hidegháborút követően szuperhatalmi státuszba került Amerikai Egyesült Államok egyeduralma meginog, riválisai megerősödnek, a geopolitika eddig ismert viszonyai összekuszálódnak – új játszma indul, új nyertesekkel.

Orbán Balázs úgy véli, a dominanciáját elveszítő Nyugat rosszul reagál ezekre a kihívásokra: bezárkózik, az összekapcsolódás helyett a szétválasztás mellett tör lándzsát. A szerző szerint ez a politika nem szolgálja sem a Nyugat, sem pedig Magyarország érdekeit.

Mit tehetünk akkor, ha épp legközvetlenebb szövetségeseink terelnek minket az alapvető érdekeinkkel ellentétes irányba? Ilyenkor van szükség igazi magyaros vezércselre, amely egy csapásra fordít a helyzeten. Ennek a stratégiának a lényegét tárja elénk a Huszárvágás, illetve ezt a kérdést járja körül a szerző könyvbemutató előadása és az utána következő beszélgetés.

Fotó: Mathias Corvinus Collegium Egyesület

A Huszárvágás tavaly decemberi megjelenésekor úgy fogalmazott, „tisztában kell lennünk azzal, hogy amit mi, magyarok gondolunk a világról, azzal nem vagyunk egyedül.” Meglátása szerint Magyarország ugyan nem tartozik a legnagyobb államok közé létszámát, gazdaságát, haderejét tekintve, mégis kíváncsiak rá, sőt, bizonyos területeken mintaként figyelik, mert gazdasági rendszere, nyugat és kelet között egyensúlyozó politikája, elhelyezkedése ezt eredményezi. „Limitáltak az esélyeink, hogy érdemben befolyásolni tudjuk a világ történéseit. Éppen ezért olyan megközelítést kell alkalmaznunk, mintha az égitesteket vizsgálnánk: nem az a kérdés, felkel-e a Nap, hanem az, hogy milyen hatást gyakorol a természetre” – mondta egy kerekasztal-beszélgetésen.

Orbán Balázs korábban a Századvég Alapítvány kutatási igazgatója és a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára volt. A Mathias Corvinus Collegium Alapítvány kuratóriumának, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Tanácsadó Testületének az elnöke, továbbá a Magyar Külügyi Intézet munkájának kormányzati felügyeletét is ellátja. Első önálló könyve, A magyar stratégiai gondolkodás egyszeregye magyarul több kiadást megélt, emellett angolul, németül, franciául, olaszul és lengyelül is megjelent.

A Huszárvágáshoz 12 külföldi szaktekintély írt ajánlót, Tucker Carlson, az USA legnézettebb jobboldali tévése például így fogalmazott: „A magyar kormány mindenekelőtt a magyar emberekkel törődik. Ha ez számodra megdöbbentő vagy sértő, akkor te magad is a probléma része vagy. Ám amennyiben a fenti mondat egy olyan országot ír le, amelyben szívesen élnél, olvasd el ezt a könyvet.”

A rendezvényen való részvételhez a https://feliratkozas.mcc.ro/sepsiszentgyorgy-orban-balazs oldalon szükséges regisztrálni.

Fotó: Orbán Balázs/Facebook

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás