Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Volt egyszer egy kézdivásárhelyi néptánccsoport

Volt egyszer egy kézdivásárhelyi néptánccsoport Kovászna megye

Péter Sándor nyugalmazott tanár, újságíró Táncöröm című kötetét mutatták be szerda délután a kézdivásárhelyi Maassluis Nyugdíjasklubban. A kiadvány a céhes városban a hatvanas-hetvenes években működő néptánccsoport múltjába enged betekintést.

Hirdetés
Hirdetés

Az eseményen a szerző mellett jelen volt Mihálycsa Szilveszter népművelő, az egykori tánccsoport vezetője és Szabó Anna-Mária néptáncos, a kötet ötletgazdája is.

A jelenlévőket Szántó Éva, a nyugdíjasklub igazgatója köszöntötte, majd átadta a szót Péter Sándornak, aki a kézdivásárhelyi néptánccsoport működésének éveit elevenítette fel. Mint mondta: a tánccsoport nem egyszerű kultúrcsoport volt, hanem magatartásformáló hatása is volt. „Azok közül, akik akkor táncoltak, énekeltek, zenéltek, sokan Kézdivásárhely meghatározó polgárai lettek” – fogalmazott Péter Sándor, hozzátéve, hogy akkoriban a város lakói körében nagy tisztelet övezte a táncosokat.

A szerző elmondta, hogy Kézdivásárhely számára különleges hely. „Mindig csodáltam nemcsak azt, hogy szinte egy zárt közösség Sepsiszékhez viszonyítva, de valahogy mintha másabbak, kiválóbbak, törekvőbbek lennének az itteni emberek” – vélekedett. Felidézte, miután Mihálycsa Szilveszter felvetette neki, hogy elevenítsék fel az akkori időszakot, Kézdivásárhelyre utazott, elbeszélgetett néhány egykori táncossal, majd közösen nekiláttak a kötet összeállításának, e gyűjtőmunka nyomán született meg végül a kiadvány.

A kiadvány közel kétszáz oldban mutatja be a kézdivásárhelyi néptáncsoport működésének éveit. Fotó: Farkas Áron

Péter Sándor kiemelte, hogy Mihálycsa a bálványosi legendából egy eposz-szerű történetet készített a székelyek megkeresztelkedéséről, és hangot adott azon véleményének, hogy az egykori előadást érdemes lenne könnyűzenei elemekkel kiegészítve, modern köntösben is színpadra vinni, hasonlóan az István a király rockoperához. „Miért ne lehetne a székely mesékből, népdalokból, táncokból, balladákból felépíteni egy olyan nagyméretű művet, amely a székelység kereszténységbe való belépését mutatná meg?” – vetette fel.

Mihálycsa Szilveszter felidézte: annak idején a bemutató helyszínéül szolgáló teremben zajlottak a néptánccsoport próbái, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a kötet létrejöttéhez. Elmondta, hogy a kézdivásárhelyi tánccsoport egy vetélkedőn való részvétel céljából jött létre 1965-ben és 1972-ig működött. Az általuk színpadra vitt Bálványosi legenda című előadás a Bálványosi néptáncfesztiválra készült és több mint negyven előadást élt meg. „Legnagyobb sikerünket a bukaresti országos kultúrverseny döntőjén arattuk, ahol a közönség óriási tapssal díjazta a műsort” – emlékezett vissza a tánccsoport egykori vezetője.

Az eseményt Préda Barna néprajkutató hegedűjátéka színesítette. A könyvbemutató dedikálással és kötetlen beszélgetéssel zárult.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások