Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hargitafürdőn táboroztak az Írisz ház fiataljai

Hargitafürdőn táboroztak az Írisz ház fiataljai Kovászna megye

A sűrű havazás és szél sem tántorította el a fogyatékkal élő kirándulókat a jókedvtől és az önfeledt szánkózástól a sepsiszentgyörgyi Írisz ház januári táborában. A négy nap során 26 mosolygós arc fedezte fel Hargitafürdőt, akik nemcsak a természethez kerültek közelebb, hanem egymáshoz is.

Hirdetés
Hirdetés

A sérült fiatalok az Írisz ház öt munkatársa kíséretében indultak el a kalandos táborozásra január második hétvégéjén. Olcsvári Tünde, az intézmény vezetője és pszichológusa elmondta, hogy a legkedveltebb programokat idén is megtartották, viszont igyekeztek újdonságokat is bevezetni a Hargitafürdőn töltött napokba, hogy azokkal ne csak örömet szerezzenek, hanem segítsék is a résztvevők fejlődését. A hideg reggeleket testmozgással kezdték, később a lelket erősítették meg úgy, hogy minden napot egy bibliai ige felolvasásával és egyházi, ifjúsági énekekkel indítottak.

„A biblia emberi történetekről szól, és ez jó lehetőséget ad arra, hogy megtanulják, mit jelent az egymásra odafigyelés, a jóság, az alázat” – fogalmazott a pszichológus. Így minden napot meghatározott egy gondolat, érzelem, ami aztán szimbólumát képezhette a kézműves foglalkozásoknak és a közös beszélgetéseknek.

A téli tábor viszont csak akkor igazán télies, ha a fiatalok közel kerülhetnek a természethez, kimehetnek a hóba és élvezhetik is azt, így Olcsvári Tünde szerint a tábor csúcspontját mindig a szánkózás hozza el. „A januári tábor azért is nehéz, de mégis kiváltságos, mert vannak olyan ellátottaink, akiknek nemigazán van lehetőségük kimozdulni a négy fal közül. A friss levegő, a hegyvidéki környezet, a szánkózás öröme ezt kompenzálja” – mesélte a vezető, aki szerint a fiataloknak ez a lehető legizgalmasabb program, a munkatársak számára viszont ez jelenti a legnagyobb kihívást.

Zordabb időben bent tevékenykedtek a fiatalok. Fotó: Írisz ház Facebook-oldala

Mint mondta, sok fogyatékkal élőnél nem alakult ki a veszélyérzet, éppen ezért kifejezetten nagy figyelmet kell szentelni a táborozókra, hogy mindenki épen érkezzen haza a szánkózás után. Ezenkívül az éjszakák is rendszerint gondot jelentenek, hiszen vannak fiatalok, akiket megzavar a környezetváltozás, ilyenkor a gondozók felelősek azért, hogy kényelmet és biztonságot nyújtsanak számukra.

Kreatív tevékenységek és természetközeli programok nappal, szórakoztató műsor este – így nézett ki egy teljes nap a hargitafürdői táborban Olcsvári Tünde szerint. A fogyatékkal élők ugyanis legalább akkora, de még nagyobb mulatságot csaptak esténként, mint ahogyan azt egészséges társaik tennék. „Nincsenek bennünk olyan gátlások, mint bennünk, hihetetlenül felszabadultak, táncoltak és énekeltek, mindenki kiválóan érezte magát” – idézte fel.

A zene kapcsán hozzátette, hogy a hétköznapi foglalkozások során is előszeretettel használják, hiszen a sérültek fejlődését csak úgy lehet hatékonyan segíteni, ha a lehető legtöbb érzékszervet ingerlik egy-egy feladattal. „Nekünk muszáj több szinten gondolkodni, amikor velük dolgozunk. Amíg ők ezt egyszerű szórakozásként élik meg, addig mi észrevesszük, hogyan fejlődnek” – magyarázta a szakember.

Olcsvári Tünde állítja, hogy a táborból hazatérve feledésbe merültek a nehézségek, és mindenki egyetért abban, hogy jövőre is érdemes megszervezni a kirándulást. Előbb viszont a közelgő, február 13-ai farsangi bálra készülődnek, ami az Írisz ház sepsiszentgyörgyi székhelyén kerül megrendezésre, majd tíz nappal később egy hároméves projekt zárókonferenciájára hívják meg az érdeklődőket, ahol a fogyatékkal élők környezettudatosságra való nevelése lesz a központi téma.

Fotó: Írisz ház Facebook-oldala

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás