A szisztémás antibiotikumok és gombaellenes szerek felírásának és kiadásának módját szigorító rendeletet adott ki múlt héten az egészségügyi minisztérium. Az új szabályozás az említett szerek túlzott használatát igyekszik visszaszorítani, tekintettel arra, hogy Romániában is egyre nagyobb gondot jelent az antibiotikum-rezisztencia. Gyógyszerészt kérdeztünk arról, milyen változásokat hoz az új rendelet az orvosok, a gyógyszerészek, illetve a betegek számára.
Az új rendelet értelmében az orvosok ezután a nem ártámogatott antibiotikumokat és gombaellenes szereket is csupán sorszámozott receptre írhatják fel, a gyógyszertárak pedig csak e recept alapján adhatják ki az orvosságot, és naponta jelenteniük kell ezek forgalmát – mondta el érdeklődésünkre Borcsa Imola gyógyszerész. Egy másik új előírás szerint amennyiben egy patika nem tudja egyszerre kiadni a teljes felírt gyógyszeradagot, akkor a fennmaradó részt később csak ugyanott veheti ki a beteg.
„A plusz lépéseket az indokolja, hogy világszerte egyre nagyobb problémát jelent az antibiotikum-rezisztencia. Az Európai Unióban évente több mint harmincezer ember hal meg olyan fertőzésekben, amelyeket rezisztens baktériumok okoznak, Románia pedig a második helyen szerepel az unióban antibiotikum-fogyasztás terén” – magyarázta.
Hozzátette: környékünkön is jellemző, hogy az emberek az egyszerű felső-légúti megbetegedésekre (köznyelvben hűlés) is antibiotikumokat akarnak szedni, holott ezen betegségek túlnyomó többségét vírusok okozzák, amelyek ellen az antibiotikumok hatástalanok. „Ezek a megbetegedések bármilyen kezelés nélkül is elmúlnak nagyjából egy hét alatt, csupán a tünetek – láz, orrdugulás, köhögés –kezelése ajánlott” – hívta fel a figyelmet Borcsa Imola.
A gyógyszerész szerint szintén gyakori hiba a betegek részéről, hogy az orvos által 5-7 napra felírt antibiotikum szedését 3-4 nap után abbahagyják, mert jobban érzik magukat, így azonban nem pusztul el az összes, fertőzést okozó baktérium, ellenben rezisztenssé válnak a szedett antibiotikumra.
Sürgős esetekben recept nélkül is vásárolható antibiotikum
Sürgősségi esetben az új rendelet lehetővé teszi 72 órára elegendő antibiotikum és gombaellenes szer kiadását orvosi recept nélkül is. Erre a kezelés ideje alatt egyetlen alkalommal van lehetőség, és a gyógyszerészre van bízva, hogy mit ítél sürgősségi esetnek.
„Elég ritka, hogy valóban olyan esetről legyen szó, ami antibiotikum szedését indokolja, de ha mégis, akkor van egy nagyjából húsz szert tartalmazó lista, amelyről kiadhatunk gyógyszert. Ugyanakkor a betegnek alá kell írnia egy nyilatkozatot, amelyben büntetőjogi felelőssége tudatában kijelenti, hogy más gyógyszertárból nem vette ki a három napra való antibiotikumot” – ismertette az új procedúrát Borcsa Imola, hozzátéve, hogy a háromnapos kezeléssel nem oldódik meg a probléma, a betegnek úgyis el kell mennie az orvoshoz, hogy felírja neki a teljes kezeléshez szükséges gyógyszeradagot.
A Hivatalos Közlönyben megjelent rendelet értelmében a gyógyszertáraknak az új szabályozás hatálybalépésétől számított 60 napon belül kell átalakítaniuk informatikai rendszereiket az antibiotikumok forgalmának követése érdekében. Az egészségügyi minisztérium közlése szerint az antibiotikumok térítéses és vagy ingyenes kiadását nem befolyásolja az új rendelet.
2019-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az emberiséget fenyegető tíz legnagyobb globális közegészségügyi veszély egyikének nyilvánította az antimikrobiális rezisztenciát (AMR). 2022 júliusában az Európai Bizottság a tagállamokkal együtt az AMR-t a három legfontosabb egészségügyi fenyegetés egyikeként határozta meg. Becslések szerint évente több mint 37.000 ember hal meg az Európai Unióban az antibiotikum-rezisztens baktériumok okozta fertőzés közvetlen következményeként.
Képünk illusztráció.
Fotó: Veres Nándor
Talán a jövőben tesznek valamit annak érdekében is, hogy az élelmiszerek ne mérget, hanem tápanyagot tartalmaznak és így az immunrendszerünk erősebb lesz és nem futunk gyógyszert vásárolni