Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Közel 165 millió lejből gazdálkodik idén Kézdivásárhely

Közel 165 millió lejből gazdálkodik idén Kézdivásárhely Kovászna megye

Kedden délben tartotta idei első soros ülését Kézdivásárhely tanácsa. A napirenden 21 határozattervezet szerepelt, köztük a céhes város 2024-es költségvetésének jóváhagyása, amelynek értéke több mint 45 millió lejjel nőtt az előző évhez képest.

Hirdetés
Hirdetés

A tanácsosok elsőként ülésvezető elnököt választottak az első negyedévre Kiss Levente személyében, majd a város és a közintézmények 2023-as költségvetési többletének ez évi felhasználásáról szavaztak. Mint kiderült, az önkormányzat 3,7 millió lejes költségvetési többlettel zárta a tavalyi évet, ebből 2,3 milliót fejlesztésre, 1,4 milliót működésre csoportosítottak át a tanácsosok.

Ezt követően Bokor Tibor polgármester ismertette Kézdivásárhely 2024-es költségvetését, amely a tavalyi 119,4 millió lejről idén 164,8 millió lejre emelkedett. A rekordot jelentő összeg 70 százalékát (114,4 millió lej) fejlesztésre, 30 százalékát (50,4 millió lej) működésre tervezik fordítani. A város bevételei négy főbb forrásból tevődnek össze: 43,7 millió lej saját jövedelem, 49 millió lej európai uniós forrás, 68,4 millió lej az állami költségvetésből származik, a maradék pedig a tavalyról megmaradt összeg.

„Azok az összegek, amik a helyi adókból és illetékekből származnak (8,4 millió lej), töredékétét teszik ki a 2024-es költségvetésünknek. Ezért igyekeztünk, hogy minél több külső forrást tudjunk bevonni és ezeket elsősorban fejlesztésekre fordítsuk” – hangsúlyozta az elöljáró.

A költségvetésből közfeladatokra és fejlesztésekre 66,4 millió, oktatásra 31,1 millió, úthálózatokra 14,7 millió, művészetre, kultúrára és sportra 14,1 millió, helyi és közigazgatási szervekre 13,6 millió lejt szánnak, de jelentősebb összeget tesznek ki a szociális- (7,8 millió lej), az egészségügyi- (7,7 millió lej) és a környezetvédelem (4,6 millió lej) kiadások is. „Majdnem minden területen a beruházásokra szánt összegek meghaladják a működési költségeket, és azt hiszem, hogy ez így van jól” – tette hozzá Bokor Tibor.

Az európai uniós forrásokból megvalósuló beruházások közül a legjelentősebb tételeket a Székely Katonanevelde felújítása és az ún. DAC-tó szabadidőközponttá való átalakítása (7,3 millió lej), az Apor Péter Szaklíceum rehabilitációja (6,3 millió lej), a járóbeteg-rendelő bővítése (6,3 millió lej) a Manócska Napköziotthon épületenergetikai fejlesztése (5,1 millió lej), a polgármesteri hivatal épületének energetikai korszerűsítése (5 millió lej), az új bölcsőde építése (4,9 millió lej) jelentik. Ezek mellett digitalizált zöld szemétszigetek beszerzésére, intelligens közlekedési rendszer kiépítésére, nZeb-típusú szolgálati lakások építésére, oktatási infrastruktúra fejlesztésére, elektromos töltőállomások létrehozására, kerékpárutak kialakítására is szánnak pénzt az idei büdzséből.

A kormány által támogatott beruházások közül a gázhálózat bővítése és korszerűsítése emelkedik ki, amelynek költsége közel 52 millió lejt tesz ki, ezen kívül 3,3 millió lejből valósítják meg a Molnár Józsiás Általános Iskola épületenergetikai fejlesztését, 3,1 millió lejt pedig a közvilágítás energiahatékonyságának növelésére szánnak. A víz- és csatornahálózat bővítési munkálataira 790 ezer lejt, az uszoda építésének ellenőrzési munkáira 300 ezer lejt különítettek el, ugyanakkor várják a finanszírozást az Anghel Saligny-programban megpályázott utcák és udvarterek felújítására is.

Az önkormányzat saját jövedelméből 4 millió lejt fordítanak udvarterek felújítására, a Mihai Eminescu és a Szőcs József utcák korszerűsítésére, valamint az IT-inkubátorház, illetve a járóbeteg-rendelő körüli területrendezésre, ugyanakkor elkészíttetik a Vigadó Művelődési Központ felújításának és polgármesteri hivatal épületenergetikai korszerűsítésének technikai dokumentációit is.

„Az idei költségvetésünk 38,1 százalékkal növekedett a tavalyihoz képest, és a növekedés 60,4 százalékát fejlesztésre fordítjuk” – zárta a büdzsé bemutatását Bokor Tibor.

Az ülés hátralevő részében a tanácsosok többek között az önkormányzati alkalmazottak bérének emeléséről döntöttek, elvi beleegyezésüket adták egy magán busztársaság által létrehozandó autóbusz-állomás létesítéséhez a Gyárak utcájában, aktualizálták a szociális- és szolgálati lakások bérleti díjait, valamint jóváhagyták a családon belüli erőszak áldozatai által kihívható mozgó csapat összetételét és feladatkörét.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. január 30., 20:53
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Idáig az elmúlt 30 évben nem volt szükség buszmegálora?
    Milyen csodálatos városvezetésünk van!

    Hajrá kézdi!!!

  • User
    Dátum: 2024. január 31., 13:41
    ÉRTÉKELÉS: 12

    Micsodaa.. ?! A DAC- to „szabadido kozpontta valo alalakitasa” ? Mennyibe kerul ? 7,3 millioba. En nem tudom, hogy ott ki lat tavat, mert en ugy tudom, hogy ott egy ferto mocsar van. Ugyanis a Kaszon pataka regi medrerol van szo, ahova evek ota minden szemetet, a gumiabroncsoktol a soros uvegekig, minden mocskot ide hanytak bele. Olyan fertozott a vize, hogy a legelejen ebbe a regi mederbe ragadt halak is mind kipusztultak. Meg a szunyog is elpusztul, ha ebbe a vizbe petezik le. Na de varosatyaink , hatalmas zsebelest latnak ebbe a tervbe. He emberek, csaknem a perui Titicaca to masolatat keszititek a DAC tobol. Mar ugy ertem, hogy Titi-kaka to, ahova a vasut mellett lako Titiek jarnak kakalni !

  • User
    Dátum: 2024. január 31., 14:14
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Az”onkormanyzati”alkalmazottak beret hitelbol fogjak fizetni?Ideje lenne letszam csokkentest csinalni a folduzzasztott allami aparatusba!