Történt némi változás a szavazóhelyiségek kiosztásában Kovászna megyében
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sep...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bordás Enikő polgármester, Szabó Anna Mária alpolgármester és Bartalis Fruzsina jegyző adott válaszokat a jelenlévő mintegy 60 helybéli felmerülő kérdéseire. A gyűlés a polgármester asszony rövid évértékelőjével és a 2024-re átnyúló munkálatokról, új tervekről szóló beszámolóval kezdődött, közben pedig a kivetítőn leperegtek a képek a tavalyi év faluképváltozásairól, de közösségi ünnepeiről is.
A folyamatban levő beruházások közül a legnagyobb volumenű a gázbevezetés. Ennek kivitelezése tavaly nyáron kezdődött, most a félidejénél tart, ez év végéig viszont le kell zárni ezt az ügyet – közölte Bordás Enikő. A nagy infrastruktúra-fejlesztési program (POIM) keretéből kiutalt eddigi uniós finanszírozás végére jártak, így új kérést kellett erre vonatkozóan benyújtani az európai beruházások minisztériumához.
Idén kiépítik az ivóvíz- és szennyvízvezetéket Uzon, Szentivánlaborfalva, Lisznyó és Bikfalva néhány hátralevő utcáján, ahol a korábbi nagy infrastrukturális munkálatokkor ez kimaradt. Ugyanakkor a Beke György utcából elvezetik az ivóvizet Uzonfüzesre is, a község egy másik falujába, ahol eddig még nem voltak ilyen fejlesztések. Ez az országos Anghel Saligny infrastruktúra-fejlesztési program keretében valósul meg.
A Tatrangi Sándor Általános Iskola udvarán felújított, az egyház tulajdonában levő iskolaépületet remélhetőleg szintén sikerül idén használatba venni, nagy szükség lenne rá. Jelenleg a tűzoltósági engedélyek miatt késik az átvétel.
A legtöbb probléma azonban az új építésű, szintén uniós finanszírozású napközi-óvodával van, ahol már a tervezővel meggyűlt a baja a megrendelő önkormányzatnak, utóbb pedig – megfelelő munkaerő híján – a Tîrgoviște-i kivitelező is jelentősen megkésett. Még az is megeshet, hogy felbontják vele a szerződést – latolgatta az elöljáró. Tavaly év végéig be kellett volna fejezni a munkálatot, de szeptemberig kaptak a hatóságtól haladékot. A késésből fakadt az újabb gond, ugyanis azt az épületet, amelyben eddig volt az óvoda, ki kellett üríteni, hogy felújítsák és majd egészségügyi központként működtessék. Ezt pályázati pénzből fogják megvalósítani, a finanszírozási szerződést már aláírták, most van folyamatban a tervezés, majd az építési engedély beszerzése után következik a kivitelezés. Az óvodások átmenetileg átköltöztek a könyvtár épületébe, a könyveket pedig ideiglenesen a sportcsarnokban helyezték el. Innen is kikölcsönözhetők, de sajnálatos módon nincs sok érdeklődő – hangzott el.
Végül a polgármesteri hivatal energetikai hatékonyságának növelésére, új tetőzet, villanyhálózat és esővízelvezető csatorna kiépítésére is sikerült lehívni pályázati támogatást az Országos Helyreállítási Program keretéből.
Az építkezés mellett a polgármesteri hivatal támogatta és támogatja Uzon kulturális életének szereplőit, a sportolókat, tűzoltókat, egyházakat, a tennivágyó fiatalokat is, a Diakóniának köszönhetően pedig működik az idősgondozás és 50 gyermek délutáni oktatása is megoldódott erre a tanévre.
Az egyik útkereszteződés közelében lakó helybéli azt panaszolta el, hogy a fiatalok a havat kihasználva quadokkal driftelnek a tágas útkereszteződésben. Miután többször szemtanúja volt annak, hogy rongálás lett e művelet eredménye (sáncba hajtottak és ott megrongálták a gázvezetéket, de a háza kerítését és csatornáját is), kamerát szeretett volna kihelyeztetni az útkereszteződésbe a további esetek megelőzése céljából. Egy nő arra panaszkodott, hogy a 7-es szivattyúháznál, a szennyvízülepítő közelében sokszor eldugul a vezeték, felszínre tör a szennyvíz, megtelik vele a sánc és a kert. Ez a probléma egyébként az Uzonhoz tartozó másik faluban, Szentivánlaborfalván is szóba került a héten megtartott falugyűlésen. A kifogásolt jelenség oka a dugulás, ezek oka pedig ismert és sajnálatos módon gyakori (még városon is): nem odavaló tárgyakat dobnak a vécékbe, ezt pedig a közműveknek kell megoldani. Szándékukban is áll egy szűrőt beépíteni a pompák elé.
Régóta aggasztja az is a helyi lakosokat – főleg gyermekeik miatt –, hogy a Pünkösti-kúria közelében még a jelzett átjárón is veszélyes átkelni, mert az országúton (DN 11) nagy a forgalom. Egy gombbal működő jelzőlámpa megoldaná a helyzetet – vélekedett a jelenséget szóvá tevő lakos.
Egy többszöri kemoterápián átesett helybeli amiatt volt felháborodva, hogy sokszor fojtó a levegő a településen az ott működő bitumengyár miatt. „Annak nincs helye lakott településen, a házak közelében” – húzta alá. A bitumengyár a nagy múltú szeszgyár telephelyére költözött, ami korábban is része volt a községnek.
Azt is nehezményezte egy anyuka, hogy harmadikos gyermekének az osztályban tartják a tornaórákat, holott szinte új tornaterme van az önkormányzatnak, igaz, nem közvetlenül az iskola mellett, hanem pár száz méterrel odébb. A szülő azonban ragaszkodott ahhoz, hogy gyermeke valóban mozogjon a tornaórán.
A felvetések közül ez utóbbira volt a legegyszerűbb a megoldás, hiszen mint a polgármester asszony mondta, csak jelezni kell a tanárnak, vagy az iskola vezetőségének, hogy igényt tartanak a terem használatára, az pedig minden további nélkül megoldható. Az átjáró ügyében az önkormányzat már kérést nyújtott be a Közúti Infrastruktúrát Felügyelő Országos Hatósághoz (CNAIR), de talán jó lesz, ha sokak által aláírt petícióval adnak nyomatékot a kérésüknek – jelezte Bordás Enikő a problémát jelző javaslatára. Kamerák telepítése azonban nincs benne az idei költségvetésben, de ez még változhat, ha a tanácsosok is rábólintanak, felelte az első panaszkodónak az elöljáró. A bitumengyár ügyében már korábban a környezetvédelmi hivatalhoz fordult az önkormányzat azzal a kéréssel, hogy vizsgálják ki a levegőszennyezés mértékét, egyelőre azonban jogilag teljesen rendben van a cég, minden engedélye megvan a működéshez – tájékoztatta az egészségéért aggódó lakost az elöljáró.
A falugyűlések sora a hónap végén folytatódik, legközelebb február 27-én Bikfalván, 28-án pedig Lisznyón szervezi meg azokat az önkormányzat.
Fotó: Tuchiluș Alex