Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A történelem folyamán nem csak messziről jött hordák fosztogatták és mészárolták le a magyarságot, hanem a területszerzési szándékkal ellenünk szövetkezett szomszéd népek is. És cselekedték ezt annak ellenére, hogy éppen a Magyar Királyság védőszárnyai alatt cseperedtek nemzetté. E vérzivataros idők tragikus eseményeinek következtében Kárpát-medence szerte tömegsírok domborulnak. Hantjaik alatt pedig állati kegyetlenséggel legyilkolt magyarok csontjai porladnak, várnak a feltámadásra.
Ezen temetők egyike Barcaföldvár határában található. Az 1944. augusztus 23-án bekövetkezett újabb román köpenyegfordítást követően ugyanis magyar és német anyanyelvű férfiak ezreit hurcolták ide. Egyetlen bűnük a származásuk volt, ez viszont elég súlyosnak bizonyult ahhoz, hogy kioltsák életüket. Ezt pedig aljas módon, kiéheztetéssel és agyondolgoztatással vitték végbe. Ugyanakkor a táborban uralgó embertelen körülmények okozta járványok és betegségek is tizedelték őket.
De ez is volt a cél, hiszen az Észak-Erdély visszaszerzésére törekedő román hatóságok etnikai tisztogatásba fogva próbálták megváltoztatni a nemzetiségi arányokat. A hírhedt Maniu-gárda és a barcaföldvári haláltábor hóhérai pedig más-más módszerekkel ugyan, de egyaránt e feladat hatékony megoldásán fáradoztak. Mondhatni sikeresen, hiszen csak innen több mint ezer lelket küldtek a túlvilágra.
A gyilkosságok emlékét azonban a kommunista diktatúra sötét évtizedei sem tudták a nemzet emlékezetéből kitörülni. A tömegsíron legelésző juhok és turkáló disznók látványa pedig a fordulat után néhány elszánt embert arra ösztökélt, hogy teremtsék meg a méltóságteljes kegyeletnyilvánítás feltételeit. Az ő ádáz küzdelmük eredményeként lehet immár 18 éve méltó módon tisztelegni az áldozatok kőbe vésett emléke előtt. Köszönet érte.
E vérrel megszentelt hely viszont arra is kell figyelmeztessen bennünket, hogy bármikor az itt kiszenvedett honfitársaink sorsára juthatunk. Ezt elkerülni pedig csak úgy lehet, ha a történtekből levonván a szükséges tanulságot, éberek vagyunk. Ha bátorságot, egységet és belőlük fakadó erőt mutatunk fel a ránk vicsorgóknak és fenekedőknek. Ha tudatosul bennünk, hogy szükséges ugyan a megbocsátás, azonban feledni nem szabad soha!
(Elhangzott a barcaföldvári fogolytábor helyén emelt emlékműnél.)