Többségében formai döntések születtek Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testületének csütörtöki rendes ülésén, kisebb feszültség csupán az ipari parkok könyvelési mérlege kapcsán alakult ki. A különféléknél az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) tanácsosának kérdése okozott értetlenséget.
A tanácsosok elsőként a helyi költségvetést módosították: a jövedelmi oldal 365 ezer lejjel növekedett, ebből 235 ezer lejt az iskolaorvosi rendelők dolgozóinak fizetésére tettek félre, 100 ezer lejt pedig az úgynevezett DAC-tónál zajló beruházásra különítettek el.
Valóban veszteségesek az ipari parkok?
A Kézdivásárhelyi Ipari Parkok Kft. 2023-as könyvelési mérlegének és könyvvizsgálói jelentésének elfogadása kapcsán kisebb szóváltás alakult ki, miután Balázs Attila, az EMSZ képviselője elégedetlenségének adott hangot annak kapcsán, hogy a cég 2017-es bejegyzése óta először a tavalyi évben termelt profitot.
Fejér Áron ügyvezető válaszában hangsúlyozta, a korábbi években könyvelési vesztesége volt a cégnek, amely abból adódott, hogy egyes esetekben – segítség gyanánt – törlesztési haladékot adtak a bérlőknek. Hozzátette ugyanakkor, hogy a cég bevételének felét minden évben be kell fizetniük az önkormányzatnak, ami kiadásként szerepel a könyvelésben, ezáltal látszólagosan csökkentve a cég nyereségességét.
A vitához az RMDSZ több képviselője hozzászólt, Szigethy Kálmán például azt emelte ki, hogy az ipari parkokat kezelő cég nem abból a célból jött létre, hogy óriási jövedelmet generáljon, hanem hogy az ott tevékenykedő cégek nyereségesek legyenek. A jelentést Balázs Attila kivételével végül elfogadták a tanácsosok.
A továbbiakban a képviselő-testület több formai döntést hozott, többek között jóváhagyták egy területcserét a város és a katolikus egyház között a sárfalvi iskola és kultúrotthon telekkönyvezése érdekében; létrehoztak egy konzultatív tanácsot a gyerekek családtól való elszakadásának megelőzése érdekében; ugyanakkor elfogadtak egy határozatot, amely lehetővé teszi a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium hátsó udvarán lévő, régen iskolai műhelyeknek helyet adó, mára azonban rossz állapotba került épületek lebontását.
Czipa Lóránd EMSZ-es tanácsos a pár éve – Dan Tanasă AUR-os politikus feljelentése nyomán – a Székely Katonanevelde elől eltávolított Kratochvil Károly-mellszobor sorsáról érdeklődött. Bokor Tibor polgármester válaszában elmondta, a szobrot magánterületen szerették volna elhelyezni, de mivel ilyent senki nem ajánlott fel, az önkormányzat a felújítás befejezte után ismét a katonanevelde területén állítaná fel a műalkotást. Hozzátette, az engedélyezésről egy bukaresti bizottságnak kell döntést hoznia, ezért nem derűlátó a szobor jövőjét illetően.
Atomsugárzás és chemtrail fenyegeti a lakosságot?
A különféléknél Miklós Árpád, a városháza polgári védelmi irodájának vezetője tartott éves beszámolót, ismertetve a szolgálat tevékenységét és feladatkörét. Ennek kapcsán Szőts Emil, az EMSZ képviselője és egyben polgármesterjelöltje arról érdeklődött, „veszélyezteti-e a lakosságot radioaktív sugárzás, ugyanis tudomása szerint az elmúlt két évben három atomrobbanás is történt Ukrajnában, amelyek nyomai a vízben és a levegőben is kimutathatók”, ugyanakkor azon véleményének is hangot adott, hogy repülőgépek segítségével is radioaktív anyagokat permeteznek a lakosságra.
Szőts összeesküvés-elméletes felvetése kapcsán Miklós Árpád a következőt válaszolta: a városi polgári védelmi iroda a hivatalos adatokra tud támaszkodni ebben a kérdésben, ezek szerint pedig Kézdivásárhelyen a megengedett sugárzási határértékek csupán század vagy ezret részét mérik. Balázs Attila kérdésére válaszolva az irodavezető arról is beszélt, háborús helyzet esetén központilag oldják meg az élelmiszer szétosztását, ezért a város nem rendelkezik saját tartalékkal.
Fotó: Farkas Áron
És ez a Szőts „Chemtrail” Emil és az EMSZ akar összeállni a PSD-PNL Pătrus, Imre Csabis társasággal….:)))) szánalmasok….