Néhány hete elkészült és a lakosság már használja is az Olt-folyó fölötti, gyalogosoknak és kerékpárosoknak szánt új sepsiszentgyörgyi hidat, a hivatalos átadást – különösebb formaságok nélkül – csütörtökön tartották.
„Az a célunk, hogy városrészeket és közösségeket kössünk össze” – szólt Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az elvégzett munkálat kapcsán. Az elöljáró elégedetten nyugtázta, hogy az új híd mellett folyamatban van a terelőút részeként megépülő nagy Olt-híd építse is a Sepsi Aréna mögött, valamint tervben van egy harmadik híd építése is, ami az Illyefalva fele vezető útról leágazó bekötőút részeként épülne meg.
Ez utóbbi a Brassó és Bákó közötti majdani autópályához csatlakozna, a Lidl nagyáruháznál érne vissza a városba. De a szóban forgó híd révén a Brassó felé vezető Păiuș David úttal is összeköttetést létesítene. Most készül a megvalósíthatósági tanulmánya, és uniós finanszírozásból épülne meg. „Ez együtt több hidat jelent, mint amennyi az elmúlt 500 évben épült Sepsiszentgyörgyön” – fogalmazott az elöljáró.
Tóth-Birtan Csaba alpolgármester az elkészült gyalogos- és kerékpáros hídra vonatkozó adatokat ismertette: 225 méteres építményről van szó, mely az autósforgalmat bonyolító nagy Olt-hídtól 750 méterre épült meg. A létesítmény az Olt lakótelepről az Állomás negyedbe közlekedőknek 1,7 kilométeres rövidítőt biztosít.
A szabványméretű hídnak két, tulajdonképpen három sávja van: másfél méter jut a gyalogosoknak, a bicikliseknek pedig egy kétirányú, összesen két méter széles sáv. A befektetést európai uniós finanszírozással építette meg a város, kezdeti 6,6 millió lejes költsége a tervezés óta eltelt időben 8,6 millió lejre nőtt az építőanyagok drágulása és a munkabérek megemelkedése miatt.
Az új híd helyén korábban egy balesetveszélyes tákolmány állt, egy egykor távfűtéshez vizet szállító vezetékre épített deszkahídon keltek át a gyalogosok az egykori nagy szentgyörgyi gyárak felé igyekezve. Mivel az nem volt a város tulajdona, az önkormányzatnak meg kellett vásárolnia ahhoz, hogy lebonthassa és újat építtessen a helyére.
Mint azt a polgármester elmondta, a munkálatok ezzel nem álltak le, következik annak a két utcának a felújítása, amelyet összeköt az új híd. Azonban nagymértékben lassítja a kivitelezést az, hogy az újabb törvények mindenütt régészeti feltárást írnak elő, az új híd környéke is része a régészeti lelőhelyként számon tartott Eprestetőnek.
Ugyanakkor a városközpont felé eső hídfő melletti területen egy új lakónegyed építése is tervben van, a Penny áruház mögött fiataloknak készült szolgálati tömbházak, az országos lakásügynökség által finanszírozott (ANL-s) lakások épülnek, és egy új bölcsőde is kiegészíti ezeket a beruházásokat.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A tákolmányon egy város járt dolgozni évtizedeken keresztül….