Új helyszínt kerestek az esküvői kiállításnak
Minden, ami az esküvői iparághoz tartozik, egy helyen – idén is megszervezik az eskü...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az elmúlt napok heves esőzései ugyan megijesztették a szervezőket, de elüldözni nem tudták őket, így szombaton újból benépesült a Perkő, Erdély különböző pontjairól érkező ifjakkal. A 18. Gyermek- és Ifjúsági Tánctalálkozó megnyitóját és az áldást követően rögtön kezdetét is vették a fellépések, ekkorra már a nap is előbújt, vele együtt pedig a népes közönség is.
Az idei rendezvényen mintegy ezerszáz néptáncost tudtak megmozgatni, akik 37 együttesbe tömörülve érkeztek Háromszékre. Voltak, akik Csángóföldről, a Bákó megyei Magyarfaluból érkeztek, mások a Szeben megyei Medgyesről utaztak idáig, de több együttes érkezett Brassó, Maros, Hargita és természetesen a szervező megyéből is.
„A gyerekek láthatják egymást és egyáltalán esélyük van példaként felnézni a náluk nagyobbakra, ügyesebbekre. Ezenkívül pedig igyekeztünk arra bíztatni őket, hogy barátkozzanak, töltsék el együtt a napot, hiszen ritkán van ilyen alkalom. Ebből nem egyszer alakultak már hosszútávú kapcsolatok” – tájékoztatott Imre István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője, a rendezvény szervezője.
Az idei alkalom különlegessége, hogy érkeztek új társulatok, ugyanakkor a fellépési sorrenden is változtattak. A program felosztásában arra törekedtek, hogy a meghívott előadók nagyjából a nap felénél álljanak színpadra, hogy a távolabbról érkező együttesek se maradjanak le róla. Így tehát délután 14 órától a Háromszék Táncegyüttes ragadta magával a közönséget a Lúdas Matyi című mese-musicallel, ezután pedig minden csoport együtt, egymásba karolva vonult ki a színpadi előtti térre, megszínesítve az egész perkői nyerget.
Virág Endre, a Háromszék Táncegyüttes igazgatója profi vezetésének és buzdításának köszönhetően végül kicsik és nagyok, táncosok és amatőrök is felcsíki táncot jártak.
A helyszínen érdeklődve hamar kiderült, hogy az újbóli találkozás öröme csak egyik része a találkozónak, ami a szakmai seregszemlével együtt lesz teljes egész. A szervezők által felkért Kádár Elemér néptáncpedagógus elhivatottan nézte végig az előadásokat, hogy a nap végén az együttesvezetőkkel külön-külön, személyre szabottan vitassák meg a produkciókat. „Tulajdonképpen arról beszélgetünk majd utólag, hogy lehetne a későbbiekben ennél egy kicsivel jobban csinálni” – fogalmazott a pedagógus.
Véleménye szerint a szombat délig lezajlott fellépések tekintetében már jól látni lehetett, hogy kifejezetten sok az egyszólamú sorozat, amikor a táncosok mindegyike ugyanúgy és ugyanabban az időben ropja, ez pedig a néző szemét is kifárasztja. „Hogy a nézőket is megtartsuk a színpad előtt, érdemes odafigyelni. Nagyon egyszerű ezt változatosabbá tenni, például táncolhatják ugyanazt a sorozatot, csak ne egyszerre kezdjék el” – nyilatkozott.
Ilyesféle megfigyelés az is, hogy a trendi hajviseletek szépek ugyan, de nem valók a népviselet mellé. Ezért még akkor is, ha fiatal lányokról van szó, érdemes a néphagyományhoz kötődő hajkoronát elkészíteni ilyenkor. Ugyanez érvényes a sminkre is, Kádár Elemér szerint akármennyire is divatosak ma a rikító színek, a népi öltözékhez akkor sem illenek. Mi több, a zenére is kiterjedt az oktató figyelme, amelyet véleménye szerint lehetőleg úgy kellene szerkeszteni, a hanganyagot megvágni, hogy a durva váltások helyét finom áttérésekre cseréljék. Mindezek könnyű módosítások, de annál hatásosabb lesz tőlük a végeredmény.
Nagyon úgy tűnik, hogy a minden évben megszervezendő rendezvény idén is sikert arat a résztvevők és a közönség körében egyaránt. A néptáncosok fellépései este fél 7-ig tartottak, ezt táncház követi, majd végül a tábortűz. A szervezők abban reménykednek, hogy a jó idő is kitart, mert ez alkalommal is sokakat sikerült kimozdítani. Napközben a kicsik kézműves foglalkozásokkal és népi játékokkal foglalhatják el magukat, valamint a kirakodóvásár is állandó.
A néptánctalálkozót a megyei tanács, a Kovászna Megyei Művelődési Központ és a szentléleki önkormányzat szervezte.
Fotó: Tuchiluș Alex
Örülök a műsornak és gratulálok! Ápolják a szép hagyományokat!