Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Babaúszás a gyakorlatban: mikor, meddig és hogyan?

Babaúszás a gyakorlatban: mikor, meddig és hogyan? Életmód

Egyre nagyobb nyitottságot mutatnak a szülők a babaúszás iránt, nem hiába, hiszen a vízben végzett gyakorlatok hozzájárulnak a kicsik mozgáskoordinációjának, szellemi fejlődésének elősegítéséhez. Mások azonban tartózkodnak tőle, úgy vélik, a gyerekek könnyedén megfázhatnak, vagy elkaphatnak különböző fertőzéseket. A babaúszás gyakorlati részéről, veszélyekről és pozitív hatásokról Bíró István sepsiszentgyörgyi oktatót kérdeztük.

Hirdetés
Hirdetés

Sepsiszentgyörgyön két éve indították el babaúszást, helyesebben fogalmazva a kicsiknek szóló, vízi fejlesztőtevékenységet, és azóta egyre több szülő érdeklődik iránta. Bíró István úszásoktató, aki nem mellesleg húsz éve van a szakmában, úgy tapasztalja, hogy az elmúlt fél évben a megszokottnál távolabbról is érkeznek a megyeszékhelyre a tanfolyamokra. Nem csak Kovászna megyéből, de Brassó környékéről, Csíkszeredából jelentkeznek családok picikkel, két csoport helyett most már hármat is indíthatnának. Azoknak, akik nem tudják, milyen hatásai lehetnek a vízi gyakorlatoknak a gyerekekre, az úszásoktató segített tisztább képet nyerni.

Játékos fejlődés

Leghamarabb három hónapos korban lehet kezdeni, és egészen két-három éves korig lehet részt venni a babaúszáson. Ez viszont nem azt jelenti, hogy ezután abba kellene hagyni, csupán annyit tesz, hogy külön csoportban tudják folytatni a kicsik a gyakorlást, a tényleges úszást, ekkor már szülőktől függetlenül. Addig azonban kizárólag édesanya, édesapa közreműködésével zajlik a tevékenység, alkalmanként körülbelül 40-45 percig.

Fotó: Sepsi Rekreatív/Facebook

„A kollégámmal elmondjuk, hogy mit kell tenni, milyen gyakorlatok következnek. Minél játékosabban próbáljuk megoldani ezeket, hogy mindenkinek jól teljen. Énekeket is viszünk bele, anyukákkal, apukákkal együtt, hogy azért legyen egy kicsi hangulata” – nyilatkozott Bíró István. Természetesen az újakat, a legkisebbeket külön csoportban oktatják a haladóbb szintű gyerekektől. Fontos azonban az anya, apa, akár mindkét szülő jelenléte ez ugyanis értékes időtöltés a család számára.

Nem szabad elzárkózni, de oda kell figyelni

Bíró István leszögezte: a két év alatt egyetlen szülő sem jelezte, hogy gyermeke megfertőződött volna, esetleg allergiás reakciója alakult volna ki az gyakorlatok során. Ugyanakkor tudni kell, hogy például a sepsiszentgyörgyi uszodában klórozott a víz, hiszen a medencék eredetileg nem csak a babák oktatására voltak kialakítva. Erről, és a medencék hőmérsékletéről is érdemes mindenhol előre érdeklődni. A gyermekmedencékben általában a víz hőmérséklete 28-32 fok között mozog, ez az ideális.

Balesetek viszont történhetnek, ezért ebben a háromnegyed órában fokozottan kell figyelni saját magunkra, gyermekünkre és másokra is. Bíró István egyetlen balesetet tudott felidézni, amikor egy szülő, kezében a gyerekével belezuhant a vízbe egy betegség okozta roham miatt, és mindketten azonnali segítségre szorultak. Mindenki épségben túlvészelte, de innentől fogva az oktatók is kénytelenek voltak jobban kihangsúlyozni: amennyiben a szülőnek (és a gyermeknek is természetesen) bármilyen betegsége van, amely miatt veszélyeztetettebb az átlagnál, már első pillanattól el kell mondani az oktatónak, hogy azonnal tudjanak reagálni.

Fotó: Sepsi Rekreatív/Facebook

Mikortól úszhat a gyermek önállóan?

„Ez inkább a vízhez való szoktatásról szól. Három éves korig biztos, hogy egyénileg nem fognak tudni ténylegesen úszni. A babaúszás abban segíthet viszont, hogy három éves kor után sokkal könnyebben megtanulhatnak egyedül is” – magyarázta Bíró István. A babaúszás sok mindenre jó hatással van ezenkívül is: a mozgáskoordinációra, az izmok megerősítésére, a vérkeringésre, immunrendszer-erősítésre.

Ahhoz, hogy a gyerekek részt vehessenek az órán, úszópelenkára, úszósapkára (amennyiben már akkora a hajhossza), törülközőre lesz szükség, a további segédeszközökről az oktatót kell kérdezni. Sepsiszentgyörgyön a Román Vilmos uszodában zajlik tevékenység, hetente kétszer, kedden 19 órától, csütörtökön 18:30-tól. Ha felmerül kérdés a babaúszás kapcsán, bizalommal lehet fordulni Bíró István úszásoktatóhoz a 0752-228-285-ös telefonszámon.

Fotó: Sepsi Rekreatív/Facebook

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás