Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elkezdték a harmadik tanévet a Kanta Szakképző Központban

Elkezdték a harmadik tanévet a Kanta Szakképző Központban Kovászna megye

Hivatalosan is elkezdődött a 2024/2025-ös tanév a kézdivásárhelyi Kanta Szakképző Központban pénteken. Idén 70 személy a vendéglátóipari képzés keretén belül, további 50 az építőipari ágazatban kaphat alapos elméleti és gyakorlati tudást.

Hirdetés
Hirdetés

A harmadik tanévet kezdő értekezletre az intézményt fenntartó Szent Ferenc Alapítvány vezetője, Böjte Csaba atya, valamint Pölöskei Gáborné, a támogató magyar államot képviselő államtitkár és az oktatók jelenlétében került sor.

Böjte Csaba rövid üdvözlőbeszéde után Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának szakképzésért felelős államtitkára, Pölöskei Gáborné tartotta meg beszédét. Mint fogalmazott, a duális rendszerben megvalósuló képzések célja, hogy olyan szakmákat adjanak át a fiataloknak és felnőtteknek, amelyek az itthoni boldogulásukat segítik elő, azáltal, hogy a helyi munkaerőpiac igényeit elégítik ki.

Változatlanul két ágazat vezeti a preferencialistát: a turizmus-vendéglátás és az építőipar. „Létező igény van a jó szakemberekre a környéken, semmi mást nem kell csinálni, csak az igényt ki kell szolgálni” – fogalmazott Pölöskei Gáborné, aki a további tervekről elmondta, egy oktatócentrumot szeretnének létrehozni, amelyhez a közeljövőben még Magyarországról jönnek ide a helyieket képezni.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke kifejtette, a megyei önkormányzat kész alárendelt intézményei, a Művészeti- és Népiskola, vagy az Út- és Hídépítő Rt. által is támogatni a Kantában folyó szakképzést.

Idén 29 személy szeretne a szakácsképzésen részt venni, 27-en jelentkeztek pincér-szakra, panziósnak 14-en, turisztikai technikusnak 12-en tanulnának. Az építőiparban dolgozók vagy elhelyezkedni óhajtók közül 29-en választották a szobafestő-mázoló-tapétázó képzést, 20-an pedig a szárazépítő (gipszkartonozó) szakot.

A tanév a felnőtt hallgatók számára október 1-jén kezdődik, több helyszínen, a gyakorlatorientált oktatás keretében belül az órák tömbösítve lesznek megtartva. A Kanta Szakképző Központ működését, az ott folyó oktatást teljes mértékben Magyarország kormánya finanszírozza.

Fotó: Bodor Tünde

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
    • User
      Dátum: 2024. szeptember 23., 9:07
      ÉRTÉKELÉS: 6

      Szakliceumba a kutya se akar menni, kenyszerbol szallingoznak oda egy-egy diak, azoknak sincs semmi akaratuk valami szakmat tanulni, valahogy teljen el a 3-4 ev, aztan lesz valami, ha nem mas, ulok otthon ..

  • User
    Dátum: 2024. szeptember 25., 8:57
    ÉRTÉKELÉS: 2

    S a magyarországi szakdiploma (láttuk az idei végzősöknek mit adták át ugye) itthon mit ér? Vagy képezzük a szakmunkásokat Magyarországnak? Nem elég, hogy a Sapientia végzősei közül is sokan ott kötnek ki, mert itthon nem tudnak boldogulni azzal, amit a Sapin kaptak, nem úgy Magyarországon (pl. jogászok, hogy mást ne mondjak).

  • User
    Dátum: 2024. szeptember 25., 12:21
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Magyar papírokkal mihez kezdnek Romániában? Vagy Magyarországnak képzik szakembereket, s viszik el innen?