Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá
Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész,...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Kürtőskalács-fesztivált idén hatodik alkalommal szervezte meg Kovászna Megye Tanácsa Sepsiszentgyörgy önkormányzatával, az Agrosic Egyesülettel és a Kónya Ádám Művelődési Házzal karöltve, a rendezvénysorozatba csak a koronavírus-járvány vert éket két egymást követő évben. Háromszék egyik legsikerültebb gasztrofesztiváljáról beszélünk, melynek híre már a szomszéd megyékből is sok látogatót vonz.
Egyre több kürtőskészítő vállalkozás vállalja be a szigorú szabályok alapján zajló megmérettetést, idén a bátrak négy megyéből kerültek ki: Kovászna megyéből az Oltisz Szuperpaszt, a Nasa Kft., a Melinda Kürtőskalács, a Simon család, az Ozsdolai kürtőskalács és a Bodosi Kürtős szállt versenybe; Maros megyéből az erdőszentgyörgyi Kris&Hen Kürtőskalács, Hargita megyéből a székelyudvarhelyi Árpád Kürtősház, Csíkszeredából a Parázska Kürtőskalács, Farkaslakáról a Klebenlup Kürtőskalács. Legmesszebbről a Saitos Kürtőskalács érkezett, méghozzá Nagybányáról.
A szombati nap az Év székelyföldi kürtőskalácsának kiválasztásáról szólt: azaz a klasszikus, modern és fölösleges adalékok nélkül készült kalácsot kereste a zsűri, amelynek elég nehéz dolga akadt. Még akkor is, ha olyan tapasztalt szakemberek vettek részt benne, mint Farkas Ferenc mestercukrász, aki egyúttal évek óta a zsűri elnöke is, továbbá Jánossy Alíz gasztroújságíró, Bocskor István, a Bocskor pékség tulajdonosa, Csiszár Melinda, a Süti Éden cukrászda megálmodója, Kabai János, az Eldi pékség termelési igazgatója és Szőcs Ilona panzióvezető.
Megkóstolták, megtapogatták a nyers tésztát, majd a kész terméket, megnézték, milyen hozzávalókat használnak a versenyző csapatok, hogyan készítik elő és használják az alapanyagokat, mennyire tisztán dolgoznak. Azért, hogy ne csak a zsűri asztalára kerüljön minőségi termék, hanem a vásárlók is azt kapják, a szervezők beépített emberei vásároltak mindegyik standtól kalácsot, és azt összehasonlították azzal, amit a csapatok elbírálásra beküldtek. A zsűrizés maga vakon zajlott, azaz a zsűri elé csak számozott példányok kerültek.
A meghívott szakértők érdeklődésünkre elmondták, több csapat is fejlődésen ment át az elmúlt évek során, mert meghallgatták a tanácsaikat arra nézve, mire érdemes odafigyelniük: nyilván, minőségi alapanyagból lehet minőségi – azaz „kívül ropogós, belül foszlós” – termék, még ha a közegészségügyi előírások tulajdonképpen szinte lehetetlenné is teszik a hagyományos kürtőskalács-sütést vásári körülmények között. Így például az állati eredetű termékeket külön kis hűtőben kell tartani, tojást nem szabad használni, esetleg pasztőrözöttet.
Ezen megkötéseken kívül azonban szentségtörés margarinhoz folyamodni vaj helyett, vanillinhez vaníliás cukor helyett, mesterséges aromához citromhéj helyett, vagy sütőporral, szódabikarbóna hozzáadásával serkenteni a kelést; ezt nem is díjazta a zsűri. Mert a margarin nemcsak egészségtelen, de a kész kalács sem olyan, amilyennek kéne lennie, nem olyan foszlós, vagy keserű utóíze marad. Ám akadt csapat, amelyik mégis ezek felhasználására szavazott, mert „az emberek úgyis megveszik”.
A 14 csapatból végül 12 részesült elismerésben, bronz, ezüst, illetve arany fokozatot szerezve. A Gyermelyi cég által felajánlott 720 kg lisztet az öt arany fokozatú kürtőst sütő csapatból is a legjobb nyerte meg: a Csatószegi, a Saitos, a Simon család, a Parázska és az Oltisz Szuperpaszt közül az utóbbi vehette át az Év Székelyföldi kürtőskalácsának járó elismerést.
Egy 30 éve a kürtőskalács-piacon tevékenykedő cégről van szó, melynek tulajdonosa, Dézsi Márta meghatottan nyugtázta, a rengeteg befektetett munkájáért végre megkapta az elismerést. A közönség is szavazhatott az általa legjobbnak tartott csapatra, az ő mércéjük szerinti három első helyezettből végül a Simon család jutalma lett a Vincze Lóránt EP-képviselő által felajánlott strasbourgi utazás.
Szombat délután az Oltisz Szuperpasztnak köszönhetően sokan örvendhettek a 2,5 méteres dorongon sülő óriáskürtősbe rejtett nyereménycéduláknak is: szponzorok felajánlásainak köszönhetően színház- és focimeccs-bérletet, ételcsomagokat, kozmetikai kezelést és sok minden mást nyerhettek a szerencsés édesszájúak, akiknek a sors egy-egy különlegesebb darabkáját juttatta a nagy kalácsnak.
A második versenynapot egy édes reggelivel kezdhették a fesztiválra kilátogatók: a kézdi tejszövetkezetnek, a Paper line cégnek és Dávid virágüzletnek köszönhetően a fesztiválszervezők kakaós tejjel és kürtőssel vendégelték meg a nagy közös asztalhoz leülő embereket: több mint 500 főt!
Vasárnap a reformkürtősök legjobbjának járó elismerésért szállt versenybe a 14 csapat. Nagyon kreatívaknak bizonyultak, nagyon akartak nyerni: így készült raguval töltött kürtős is, meg olyan, aminek a tésztájába került bele a sajt és hagyományos fűszer (kömény). Vagy éppen mediterrán, de volt tonhalas, császárszalonnás, Angus marha füstölt húsával készült, tönkölylisztes, ordás, kapros, pergelt hagymás is, szóval széles skálát töltöttek ki az innovatív kürtősök.
Csakhogy akik egy-két héttel korábban elmulasztottak tesztsütéseket végezni, azok éppen a nagy igyekezetükben hibáztak: nem számoltak azzal, hogy a tésztából nem jön ki a gőz, mert a tetejére ráolvadó sajt ezt ellehetetleníti, vagy a sonka, sajt sótartalmát nem vonták ki a kelt tésztába kerülő mennyiségből, esetleg a tepertővel készülő kalács lett túl zsíros – árulta el érdeklődésünkre a zsűri elnöke, Farkas Ferenc. És noha korábban maguk a szakértők is úgy gondolták, teljes kiőrlésű lisztből nem sikerülhet a kürtős, ez a bravúr összejött az idei versenyen (egyébként legalább felerészben kötelező volt az ilyen liszt felhasználása).
A reformkürtős versenyében bronz fokozatot szerzett Marica, a Klebenlup és a Parázska, ezüst fokozatot az Árpád Kürtősház és az ozsdolaiak, arany fokozatot pedig a nagybányai, bodosi, csatószegi és szentivánlaborfalvi csapat. A nagydíjat, az azzal járó 110 kiló cukrot és 6 kilós ARKÄSE raclette-sajtot a Simon család nyerte, amely leginkább azért tarolhatott a versenyen – a közösségi oldalas népszerűségi vetélkedőt is megnyerve –, mert munkát, energiát nem kímélve és a zsűri javaslatait messzemenően figyelembe véve, ráadásul nagyon kreatívan alkotja termékeit.
A kürtősfesztet néptánc-előadások és több koncert kerekítette nagy közösségi eseménnyé, a közönség pedig díjazta a szervezők igyekezetét, még a szombat esti esőben sem hagyta magára a TNT zenekart. Végül is az időjárás is kegyesnek bizonyult a kürtősfesztiválhoz, mert nagyrészt meleg volt és jó vagy viszonylag jó idő, így mindenki jó szájízzel zárhatta a hétvégét.
Fotó: Kürtőskalács/Facebook