Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Igényesen és figyelmesen szemlélte szülőföldjét: Fábián Ernő idén lenne 90 éves

Igényesen és figyelmesen szemlélte szülőföldjét: Fábián Ernő idén lenne 90 éves Kultúra

Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.

Hirdetés
Hirdetés

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola által szervezett ünnepségen az egyesület vezetője, Ferencz Éva elmondta, Fábián Ernő „életpályája annyira volt elég, hogy lerakja a gondolat szabadság felé vezető útjának járólapjait, s aztán odaátról figyelje, hogy merre járnak, hányan vannak itt azok, akiket az úton elindított”.

Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke úgy vélekedett, Fábián Ernő az egész nemzetet tanította az önazonosságra, a nemzetrészek egymás iránti tiszteletére és egy realista nemzetszemléletre. Ő maga az 1990-es forradalom után ismerkedett meg vele, és maradandó hatása alá került.

„Fábián Ernőnek alapvető szerepe van abban, hogy nekem milyen a nemzetpolitikai szemléletem, (…) abban, hogy milyen indíttatásokat és szemléletet kapott az első szabad politikai nemzedék a határon túlról (…), abban, hogy a Fidesznek milyen hozzáállása van a nemzethez (…), abban, hogy ellenzéki politikusok eljönnek Tusnádra, és a határon túli magyarokról árnyaltabban beszélnek”
– hangsúlyozta a politikus.

A lehetőségeken belül édent varázsolni az abszurd valóság fölé – erre törekedett Fábián Ernő Ferencz Éva szerint. Fotó: Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület

A hiteles élet mindig időszerűtlen” – kezdte beszédét Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője Fábián Ernőre emlékezve, mert a fenti jelző „az értelem, a gondolkodás feltétlen tisztességét és az erkölcsi parancsolatok által irányított életgyakorlatot” felmutató íróra is alkalmazható – vélekedett.

Egykori tanítványként elismeréssel adózott néhai osztályfőnökének Bede Emese, a Kőrösi Csoma Sándor Líceum igazgatója, aki szívesen emlékezett az élvezetes- és a kommunizmus kötelező tantervét szívesen mellőző, az enciklopédikus tudás fele nyitó tanórákra.

A kovásznai magyar líceum énekkara által ünnepélyesebbé tett műsor, illetve a beszédek után a meghívott politikusok, a város intézményeinek és civil szervezeteinek képviselői koszorúzták meg a szobrot, majd a magyar és a székely himnusz eléneklésével ért véget az ünnepség, melyet az Őzike szállóban tartott emlékkonferencia követett.

Fotó: Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület

Felszólalt Németh Zsolt, Toró T. Tibor, az EMSZ alelnöke, Bárdi Nándor történész, Székely István politológus, Tamás Sándor megyeitanács-elnök, Borcsa János irodalomkritikus, Filep Tamás Gusztáv irodalomtörténész, B. Kovács András közíró, Bakk Miklós politológus, Tánczos Szende tanár, nt. Balogh Zoltán esperes, a KCsSKE alelnöke és Gyerő József, Kovászna polgármestere.

Az előadók többségének meghatározó személyes élményei voltak Fábián Ernővel való ismeretségük idejéből, ezek felidézése pedig alkalmat adott arra, hogy az elmúlt évtizedek kisebbségi politikájának kulisszáiba is betekinthessen a hallgatóság.

Fotó: Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás