A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Véglegesítették a háztartási munka törvényesítését, a munkaadók és munkavállalók közötti kapcsolat megteremtését szolgáló platformot – jelentette be Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és -Szakképző ügynökség igazgatója kedden Sepsiszentgyörgyön.
Nem eléggé ismert még a rendszer, de már Kovászna megyében is van, aki élt a lehetőséggel, hogy a 15 lejes értékjegyekkel honorálja az olyan háztartási munkát, amelyet eddig általában formaságok (és adózás) nélkül, ismerettségi alapon szolgáltattak magánszemélyek: eddig több mint ezer jegyet váltottak ki a megyében, egy munkaadó egymaga több mint hatszázat váltott ki.
Az utalványokkal kifizethető az alkalmi jellegű, szakképzettséget nem kívánó munka, amelyekre egy háztartásban szükség van: főzés, mosás, takarítás, szőnyeg- vagy autómosás, vasalás, gyermekfelügyelet, palántanevelés, fametszés, kertgondozás, szobafestés, kutyasétáltatás, idősek vagy betegek gondozása, felügyelete, szórakoztatása.
A 15 lejes utalványok pénzre váltásakor az állam visszatart 3 lejt, tehát egy jegyből a munkavégző 12 lejt nyer, viszont miután 85 jegyet bevált, egyhavi régiséget, illetve társadalom- és egészségbiztosítást nyer. Már arra is van példa Háromszéken, hogy ennek köszönhetően mehetett betegszabadságra valaki – mutatott rá a rendszer előnyeire Kelemen.
Ehhez még csak szerződést sem kell kötnie egymással a szolgáltatónak és a munkát igénylőnek, csak a tichete.anofm.ro oldalon vagy papíron kell kitölteniük egy űrlapot a két fél személyes adataival és a munkavégzés dátumával.
Ha egy családi eseményre meghívnak valakit főzni, és az a bevásárlásért, főzésért, mosogatásért eddig 250 lej körüli összeget kért, most kaphat 15–20 értékjegyet. Ilyenformán akár napok alatt megszerezheti egy egyén azt a 85 utalványt, ami egy hónappal megnövelheti a munkarégiségét – így egy idő múlva akár nyugdíja újraszámítását is kérheti.
Ha a biztosítóháznál vásárolna valaki egyhavi régiséget (például azért, hogy nyugdíjba mehessen) akkor az mintegy 1000 lej lenne, így viszont 255 lejért is megkaphatja azt.
Óriási különbség!” – hozta fel példának az igazgató.
Ugyanakkor ez alkalommal azt is megtudhattuk, hogy a PULS – Platforma electrica de livrarea serviciilor, az alkalmazók és dolgozók, illetve a munkanélküliek nyilvántartását szolgáló, illetve közöttük közvetítő rendszer – is működik az országos ügynökség honlapján. Igaz, még nem tökéletesen és nem is túl felhasználóbarát módon, további korrigálások szükségesek.
A háromszéki munkaerő-elhelyező és -szakképző ügynökség igazgatója azt is örömmel újságolta, hogy miután tavaly egyáltalán nem volt keretük arra, hogy az alkalmazottak utáni szubvenciókat kifizessék a cégeknek, idén eddig már 751 személy után sikerült ezeket kifizetni. Sőt, további 200 szerződésre megvan a jóváhagyás, így év végig meghaladhatják a 2022-es évi számot is.
Kovászna megye munkanélküliségi rátája jelenleg 4,67 százalék, ami a januári 4,2 százalékhoz képest jelentős növekedést jelent. Ennek okaként az utóbbi hónapokban a konfekcióiparban történt tömeges elbocsátásokat nevezte meg Kelemen Tibor.
Képünk illusztráció.
Fotó: Pexels