A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Sajtóhírek alapján vizsgálódott a Nép Ügyvédje, miszerint sérültek-e a hajléktalanok és a gyermekek jogai. Mint arról júniusban beszámoltunk: a sepsiszentgyörgyi Debren-patak hídja alól kilakoltattak egy nyugdíjas párt, akik oda eszkabáltak össze maguknak egy menedéket. Miután azonban a hajléktalanok azzal, hogy tüzet is gyújtottak ott, veszélyeztették a híd szerkezetét, a helyi rendőrség felszámolta a tákolmányt.
A megjelent sajtóbeszámolók alapján a Nép Ügyvédje intézményként hivatalból indított eljárást ez ügyben, annál is inkább, hogy tudomására jutott: egy gyermek is érintett az ügyben (erről a helyi rendőrség sajtóhoz eljuttatott közleménye nem számolt be). De egyébként is kötelessége azt vizsgálni, tiszteletben tartotta-e az állam az egyén jogait, különösen ha hátrányos helyzetűekről van szó – részletezte Cătălina Dinu, a Nép Ügyvédje brassói területi irodájának munkatársa.
A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal az alárendeltségébe tartozó helyi rendőrség és a Szociális Támogatási Igazgatóság válaszát is közvetítette. Ezek szerint a helyi rendőrség egy lakossági telefonos panasz nyomán kiszállt a helyszínre és ott azt konstatálta, hogy a híd alatti építményben négy felnőtt és három gyermek lakik. Ugyanaznap három másik személy is betelefonált, hogy a hajléktalanok zavarják a közrendet és tüzet gyújtottak a híd alatt.
A rendőrség értesítette a Szociális Támogatási Igazgatóságot, járjon el a kiskorúak érdekében, de mint kiderült, azokat már magához vette egy nagynéni. A híd alatti tákolmányt ezután a köztisztasági vállalattal együtt felszámolták.
A szóban forgó hajléktalanokra, egy nyugdíjas házaspárra vonatkozóan kiderült, nekik korábban már kiutalt a város egy szociális lakást, de miután adósságokat halmoztak fel, törvénytelen módon másokat is befogadtak, illetve agresszíven léptek fel a hivatalok munkatársaival szemben, törvényszéki végzés alapján kilakoltatták őket.
A Nép Ügyvédje tovább informálódott az érintett gyermekek sorsát illetően: a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság (DGASPC) azt közölte, egy gyermekről van szó (valószínűleg a hajléktalan pár unokájáról), akit az anyja születéskor elhagyott, apja pedig börtönben van, de az már biztonságban van egy nagynéninél, aki felelősséget vállalt a neveléséért. Az intézményektől kapott információk alapján a Nép Ügyvédje azt a következtetést vonta le, a hivatalok megfelelően jártak el és lezárta az ügyet.
Egy súlyosan beteg, előrehaladott gerincdaganattal és több áttéttel is küszködő sepsiszentgyörgyi személy hozzátartozója – az őt gondozó fia – még tavasszal jelezte a Nép Ügyvédjének, hogy apját az illetékes bizottság elsőfokú rokkantnak minősítette, de nem ítélték jogosultnak arra, hogy személyi gondozója legyen.
Ez ügyben a fiú a rokkantsággal élőket besoroló bukaresti legfelső bizottságnak is írt, de a törvényes határidőn belül, sőt több hónap után sem kapott választ. A panaszos nemcsak emiatt fordult a Nép Ügyvédjéhez, hanem azért is, mert apja nem kapott pszichológiai tanácsadást, és azért is, mert súlyos fájdalmai ellenére, melyek miatt mozgásképtelen volt, mégis személyesen kellett megjelennie a rokkantsági fokozatot megállapító megyei bizottság előtt.
Cătălina Dinu elmondta, a hivataloktól kapott információk alapján az derült ki, bár a megyei fogyatékossággal élő személyeket besoroló bizottság hajlandó lett volna a beteg állapotát annak otthonában felmérni, erre azért nem került sor, mert az illető éppen egy sugárkezelésen volt a jelzett időpontban, utólag viszont – éppen a gyorsabb ügymenet érdekében – megegyeztek vele, hogy ő megy be az intézménybe.
A beteget képviselő hozzátartozó fellebbezésére vonatkozóan a bukaresti bizottság azt közölte, az illetőnek egy újabb értékelés után megítélték a személyi gondozót. A DGASPC ugyanakkor arra az álláspontra helyezkedett. hogy a törvény nem teszi kötelezővé a rokkantként besoroltak pszichológiai támogatását. A városi önkormányzathoz tartozó Szociális Támogatási Igazgatóság mégis kiküldött hozzá egy pszichológust, sőt a Diakónia Keresztény Alapítvány egyik erre képzett munkatársának elérhetőségét is megadták.
Miután könnyített a lelkén, a beteg jelezte az intézménynek, nem tart igényt a további ülésekre a szakemberrel, mert a fia az ő legmegfelelőbb támogatója. Mindezek után a Nép Ügyvédje ismét arra a következtetésre jutott, hogy a hivatalok megfelelően jártak el az egyénnel szemben, annak jogai tiszteletben tartásával.
A Nép Ügyvédje hivatalának munkatársai minden hónapban ingyenes meghallgatást tartanak Kovászna megyében, a prefektusi hivatalban, legközelebb november 4-én kereshetik meg személyesen a panaszosok.
Fotó: Gyulafehérvári Caritas
Mar reg osvenyt vertem volna ha mindenert a Nep ugyvedjehez fordulnek !