A koszorú negyedik gyertyáját is meggyújtják
A Jézus eljövetelére való várakozás és lelki felkészülés időszakának vége felé tartu...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kiindulópont tiszta és világos: azt szeretnék, ha egységes, rendezett kinézete lenne az iskola diákságának – jelezte Gáll Annamária, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium igazgatónője. Az iskola belső rendszabályzatába belefoglalt intézkedés érvénybe léptetése előtt egyeztetett a tanintézmény szülői bizottságával, a vezetőséggel, a nevelői tanáccsal és a diáktanáccsal, ráadásul az új tanügyi törvény is lehetővé, jogszerűvé teszi a kötelező viseletet – érvelt az igazgatónő.
Szerinte a középiskolában eddig csak javasolt volt a logóval ellátott ruhadarabok viselete. Mint eddig, januártól is többféle ruhadarabból lehet választani: van trikó, rövid és hosszú ujjú ing, csuklyás hanorák, a beszerzést a szülői bizottság intézi. Gáll Annamária tudomása szerint önköltségi áron vehetők meg a felsők, az iskola címerét pedig ingyenesen nyomtatják rájuk. Az iskola vezetőségéhez nem jutott el olyan információ, hogy egyes szülők tiltakoznának az egyenruha ellen.
Tény, hogy minden intézkedésnek szoktak lenni ellenzői, most úgy tűnik, kisebbségben vannak azok a szülők, akik az anyagiak vagy a gyermekük tiltakozása miatt felemelték szavukat a kötelező viselet ellen. A közösségi hálón is elindítottak egy petíciót ez ügyben, de egyelőre nem nagyon gyűlnek az aláírások. Az ellenzők többek között amellett érvelnek, hogy nem lehet büntetni magaviselet-levonással vagy büntetőszobába, esetleg hazaküldéssel azt, aki mégsem hordja a ruhadarabokat – márpedig állításuk szerint egyik osztályban az osztályfőnök ilyet is hangoztatott.
„Ha az lett volna a cél, hogy eltöröljék a diák vagyoni helyzetét is tükröző öltözködést, ez úgysem működik – vélekedik a Székelyhont megkereső szülő –, hiszen aki reggel luxusautóval jön iskolába, ezután is azzal fog, a márkás cipőt is ugyanúgy hordani fogja a gyerek. A ruhadarabok kifizetésére kötelezni a szülőt pedig egyenesen törvénytelen.”
A Székely Mikó Kollégium honlapján az iskolai ruházat menüpontnál az alább idézett információkat találtuk: 2008-ban az akkori Minőségbiztosító Bizottság (ismertebb nevén CEAC) széles körű felmérést végzett diákok és szülők körében. A központi kérdés: szükség van-e egyenruhára? Erre a kérdésre a szülők 72%, a diákok 70%-a válaszolt igennel. (…) A bizottság javaslata egy több darabból álló kollekció (csak felső ruházat) rövid és hosszú ujjú, különböző szabásvonalú pólókkal, melegítővel, rövid és hosszú ujjú inggel. A különböző modellek három alapszínben (fehér, sötétkék, sötétzöld – az iskola hagyományainak megfelelően) rendelhetők. A modellek kiválasztásánál a következő szempontok érvényesültek: hordhatóság, kényelem, minőség és ár.
Érdemes megjegyezni, hogy a modelleket teljes egészében a DT tagjai terjesztették a bizottság elé. (…) Végezetül megemlítenénk, hogy a 2015 januárjában megjelent új belső rendszabályzat kötelezővé teszi egy megkülönböztető jelzés bevezetését, amely az adott tanintézetet jellemzi. Ez a Székely Mikó Kollégiumban az iskolai ruházat lesz, ami 2015 október 1-től válik kötelezővé minden diák számára.„
Mindezeket figyelembe véve felvetődik a kérdés: miért kell újra kötelezővé tenni azt, ami már kötelező? Vagy csak kötelezően ajánlott?
Mivel 2015-ben Kondor Ágota tanárnő volt a kollégium igazgatója, ezért őt is megkerestük. A Székelyhon érdeklődésére elmondta, mindig voltak szülők, akiknek „az egyenruha nem elég minőségi, nem elég változatos, nem elég kirívó, vagy ellenkezett az értékrendjükkel. Voltak osztályok (főleg elemi osztályok), ahol szívesen hordta mindenki az iskolai ruházatot, másokban elnézőbb volt az osztályfőnök, így mellőzték a diákok az egyenruhát, de versenyeken, iskolai ünnepélyeken többnyire mégis mindenki felvette. Ameddig nem lehet egyértelműen kötelezni őket a diákokat az egyenruha viselésre, ez így marad” – vélekedett. „Büntetni nem, de intőt adni lehet” – állította Gáll Annamária.
A Kovászna megyei tanfelügyelőség jogtanácsosa által a figyelmünkbe ajánlott jogszabályokból a következők olvashatók ki:
Fotó: Tuchiluș Alex
Túl nagy teret öltött a szülő, diák beleszólása az iskolai szabályzatokba. Igenis , egy iskolának kell legyenek szabályai amit el kell fogadni még akkor is , ha nem mindenkinek tetszik.Nem lehetetlent , megalázót tartalmaznak hanem rendre utasítót. És erre igencsak szükség van. Iskolán kívül mindenki azt vesz fel , azt csinálja amire az otthoni nevelést kapta. Ezt nem szabad bevinni egy iskolai közösségbe ahol a különbségeket csak az elért tanulmányi eredmények adhatják.Legyen az iskola vezetősége kategórikus: ha tetszik jó , ha nem tovább lehet állni. Sok szabályt kell még elfogadniuk az életben, beleszólás nélkül! Sarkítva: Annyira túlnövi lassan magát a liberalizmus , demokracia , hogy a sampont is kivonják forgalomból , nehogy a kopaszok megsértődjenek……