Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá

Kézdivásárhelyen született, Amerikában vált népszerű fotóssá Kovászna megye

Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész, nemrég került be a háromszéki köztudatba, életútját még mindig övezik homályos foltok. Ez a céhes városban, szerdán megrendezett emléknapon is hangsúlyossá vált.

Hirdetés
Hirdetés

A fényképezés úttörőjének is számító Dienes Andor születésének 111. évfordulójára szervezett emléknapot a Kovászna Megyei Művelődési Központ. A napot egy vetítettképes előadással kezdték a Vigadó Művelődési Központ színháztermében, majd 17 órakor kiállításmegnyitóval zárták.

Az eredeti tervek szerint emléktáblát is avattak volna a fényképésznek, azt azonban az utolsó pillanatokban lemondták. Amint Imreh István, a KMMK elnöke a vetítettképes előadás elején elmondta, parázs vita alakult ki a kézdivásárhelyiek körében arról, hogy az emléktáblának hol lenne méltó helye.

Az eredetileg megjelölt, Petőfi Sándor utca 14. szám alatti ingatlan mellett ugyanis szóba jött még két ház is, amely a Dienes családhoz köthető, azonban ilyen rövid idő alatt nem tudtak dűlőre jutni, a fényképész végülis, melyikben nevelkedett.

Az igazgató elmondta, áthidaló megoldásként úgy döntöttek, hogy a többi tervezett programpontot megtartják, majd január második felében újratárgyalják az emléktábla sorsát, amelyet Vetró András szobrászművész készített Hodor Levente helyi vállalkozó kezdeményezésére.

Kézdivásárhelytől Hollywoodig

A vetítettképes előadás Kincses Károly, budapesti fotótörténész munkássága alapján készült, aki nem tudott részt venni az eseményen, így Imreh István tárta a népes közönség elé. Mint elhangzott, Dienes Andor igencsak izgalmas életutat járt be. A 12 évesen félárván maradt fiú Budapestre költözött, majd 18 évesen nyakába vette a világot. Az először festészetért érdeklődő ifjú Afrikába, majd Párizsba, végül az Amerikai Egyesült Államokba utazott, miközben a fényképészet szerelmese lett, nemsokára pedig úttörőjévé is vált.

Imreh István (jobbról) a kiállításmegnyitón is bemutatta Dienes Andor életútját. Fotó: Szabó Barbara

Az előadásból kiderült, hogy a fiú, aki a semmiből indult, hamar világhírű, elismert fényképésszé vált. Tehetségét, fotós vénáját segítette ebben nyitottsága is, amelynek köszönhetően olyan helyeken is fotózhatott, ahová fehér ember ritkán tette be lábát – Harlemben, apacs-, hopi- és navajo-rezervátumokban. De ő lett az aktfotózás úttörője is, aki az akkori íratlan szabályokat megszegve, a természetben kezdte el megmutatni a női test szépségét.

Nevéhez szorosan hozzákapcsolódik Marilyn Monroe alakja is, hiszen a fiatal lányt a kézdivásárhelyi fényképész fedezte fel, az ő kamerája elé állt először. Közös munkájukra, és az abba beszövődő szerelmi viszonyukra, baráti kapcsolatukra is részletesen kitért az előadás, mi korábban itt írtunk róla.

Háromszéki fotósok alkották újra fényképeit

Kézdivásárhely híres szülöttjére a délután folyamán egy kiállításmegnyitón is megemlékeztek. Ennek különlegessége abban rejlik, hogy a szervezők kiválasztották a fényképész három fotóját, és arra hívták a háromszéki független és fotóklubokban munkálkodó fotósokat, hogy alkossák újra azokat. Amint Vargyasi Levente, fotográfus, rendező-operatőr, a KMMK munkatársa köszöntőjében elmondta, a felhívásra 14 fényképész jelentkezett összesen 40 művel.

A jelenlévőket köszöntötte még Nagy Lajos, a kézdivásárhelyi fotóklub, és Hlavathy Károly, a Sepsiszentgyörgyi Mohos Fotóklub elnöke is, akik elmondták, hogy örömmel fogadták a meghívást. Végül Vargyasi köszöntet mondott a KMMK munkatársainak a nap megszervezéséért, Kovászna Megye Tanácsának a támogatásért és a Vigadó Művelődési Központnak, hogy helyet adott az eseménynek.

Szabó Barbara

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük