Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Csak óvatosan a háztáji hús fogyasztásával

Csak óvatosan a háztáji hús fogyasztásával Kovászna megye

Ha csak egy, trichinella okozta megbetegedés is történik az év folyamán, az már nagy felkiáltójel minden sertéstartónak, aki eladja a levágott disznó húsát, és azoknak is, akik elfogyasztják a mástól beszerzett nyers vagy feldolgozott húst.

Hirdetés
Hirdetés

A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője arra hívja fel a figyelmet az intézmény közösségi oldalán, hogy mindazok, akik disznót vágnak, föltétlenül végeztessék el a trichinella-vizsgálatot, mert attól függően, hogy mennyi fertőzött húst fogyaszt az ember, a betegség akár halálos kimenetelű is lehet.

A trichinella egy parazita fonálféreg, amelynek lárvája a nyirok- és vérerekbe jut, majd betokozódik az izmokba. A vizsgálatra alkalmas húsdarabot a disznó rekeszizmából kell kivágni, mert annak nagyon bő a vérellátása, tehát ideális körülményeket biztosít a parazitának. Az emberi szervezetben az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor- bélrendszeri gyulladás alakulhat ki a fertőzött hús fogyasztása után, hasmenést, hányingert, hányást, hasfájást okozva.

A trichinellózisról csak annyi „jót” lehet elmondani, hogy emberről emberre nem terjed. Fotó: Pinti Attila

Erre leggyakrabban a fogyasztást követő 7–10 napon belül kerül sor, később akár 39–40 °C-os láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, szívizom-károsodás is kialakulhat. Utána enyhülhetnek a tünetek, de a gyengeség- és fáradtságérzet állandósulhat. Indokolt tehát az elővigyázatosság, a betegség súlyossága miatt időben történő felismerése és kezelése fontos. A trichinellózisról csupán annyi „jót” lehet elmondani, hogy emberről emberre nem terjed.

A hatósági közlemény szerint csak úgy biztosíthatjuk be magunkat a fertőzés ellen, hogy kellőképpen (azaz legalább 10 percig 60 fokon) hőkezelt, jól megsütött, megfőzött húst fogyasztunk. A nagyobb kockázatot a sózott, felfüstölt termékek, a kolbászfélék jelentik, illetve a nyers hús kóstolgatása azok készítésekor, ízesítésekor. Egyébként egyes trichinella-fajok lárvái a fagyasztást is túlélik. A parazita nemcsak disznó, hanem medve, vaddisznó, illetve ló húsában is előfordulhat.

Fotó: Pinti Attila

Az állategészségügyi hatóság Facebook-oldalán mindazon állatorvosok elérhetőségei megtalálhatók, akiknél el lehet végeztetni a trichinella-vizgálatot.

Mint Ágoston Lászlótól, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, idén egy trichinellózisos esetről tudnak, amikor is az illető személy egy Hargita megyei disznóvágásról „hozta haza” a fertőzést.

Az állatról emberre terjedő betegségek, azaz a zoonózisokat tekintve a trichinellózison kívül még a toxoplazmózist tartják számon a közegészségügyi igazgatóságon, ebből idén és tavaly is egy-egy esetet regisztráltak, míg szalmonellafertőzés havonta előfordul.

Fotó: Pinti Attila

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások