Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra

A szenvedélybetegség nem tabu: jobb felkészülni az ünnepi időszakra Életmód

Az ünnepek felerősítik az érzelmeket: míg egyesek számára a lelki feltöltődést, meghittséget, másoknak – különösen a szenvedélybetegeknek – komoly terhet jelentenek. Bizonyos módszerekkel és elszántsággal azonban megkönnyíthető ez az időszak.

Hirdetés
Hirdetés

A karácsony a szeretet ünnepe. Összehozza a családot, közös élményeket ad, de esélyt kínál arra is, hogy befelé forduljunk, átgondoljuk a mögöttünk álló évet és békére találjunk. Az ünnep azonban nem mindenkinek kellemes, a szenvedélybetegek esetében ilyenkor fokozódik a visszaesés veszélye, ezért az érintettek, valamint a család számára is érdemes felkészülten várni az ünnepet. Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeuta, a Bonus Pastor Alapítvány székelyudvarhelyi terápiás munkatársa hasznos tanácsokat osztott meg a Székelyhonnal.

Az ünnepi időszak kettőssége

Karácsonykor, szilveszterkor megnövekedik az érzelmek intenzitása. A szakértő szerint azok az emberek, akik alapvetően jól érzik magukat, ilyenkor még jobban vannak: örülnek a családban eltölthető időnek, vagy akár a szabadidőnek, amit önmagukra szánhatnak, befelé fordulva. Azok pedig, akik nincsenek jól, rosszabb állapotba kerülnek, mert hangsúlyosabbá válik a helyzetük. Felerősödik az egyedüllét, de akár a társas magány is.

„A függőség egyfajta válasz az érzelmi problémákra, tehetetlenségre, és ez ilyenkor még inkább fokozódik. A szerfüggőségek, a játék- vagy más folyamatfüggőségek felerősödnek, mintegy kompenzálandó azt a rossz lelkiállapotot, amivel küzd a szenvedélybeteg egyén” – magyarázta Geréb Tünde. Éppen ezért a visszaesés valós veszély ilyenkor.

Egy koccintáson is múlhat

A függőségek esetében nulla tolerancia van a fogyasztásra. A gyakorlatban ez nemcsak az alkohol- és drogfogyasztás elkerülését jelenti, hanem azt is, hogy olyan helyzeteket kell elhárítani, amelyek érzelmi kockázatot jelenthetnek, vagy a régi szokásokat előhozhatják. Aki „csak” az abúzus fázisában van, vagyis akinél a fogyasztás már veszélyes, visszatérő, de még nem alakult ki a dependencia, a fogyasztást kontrollálni kell. Azt, hogy az egyén melyik fázisban van pontosan, csak szakember tudja megállapítani.

A leggyakoribb függőség az alkoholizmus, ami ilyenkor a szokásosnál is nagyobb hangsúlyt kap, hiszen az ünnepeink szerves részét képezi az alkoholfogyasztás. Geréb Tünde rámutatott: ha valaki már függő, elég egy újévi koccintás, vagy egyetlen korty úrvacsorai bor is, hiszen ezek megtörhetik az absztinenciát, vagyis az önmegtartóztatást.

Érdemes otthonról eltávolítani minden szeszes italt. Fotó: Unsplash

A szolidaritás ereje

A társadalmi nyomás és az alkohol széles körű elérhetősége is nehezíti a leszokást. Ami viszont segíthet, az a szolidáris absztinencia. Így nevezik azt, amikor a család együttérzésből mellőzi az alkoholt, legalábbis a felépülés kezdeti időszakában – ami legalább egy-két évet jelent – addig, amíg a függőbeteg absztinenciája megszilárdul. Ehhez érdemes eltávolítani otthonról minden szeszes italt. Ha ugyanis a függő egy karnyújtással hozzáférhet az alkoholhoz, nagy valószínűséggel előbb-utóbb meg is teszi.

Azt is figyelembe kell venni, hogy a sóvárgás általában nem tart tovább negyedóránál. „Ha a házban van alkohol, akkor nagyon valószínű, hogy a függő ember hozzányúl. De ha a közértig le kell futni, lehet, hogy annyi idő alatt meggondolja magát, visszafordul, és letelik az a 15 perc, ami alatt a sóvárgás általában elmúlik” – nyomatékosított a szakember.

Alternatívák és megoldások

Az ünnepi rituálék nem feltétlenül kell az alkoholról szóljanak, vannak egészséges, minőségi alternatívák, például a friss gyümölcslé vagy turmix. Geréb Tünde szerint kevésbé alkalmasak a szeszes italok ízét utánzó termékek.

Például az alkoholmentes sör fogyasztása hosszabb távon kockázatot jelenthet. „Nincs benne alkohol, tehát ebben a tekintetben nincs veszély, de a statisztikák azt mutatják, hogy akik rendszeresen fogyasztják felépülésük után, gyakrabban esnek vissza, mint azok, akik nem építették be ezt a rutinjukba” – ismertette.

Segítenek lépni a szenvedélybetegeknek

A Bonus Pastor Alapítvány harminc éve kínál pszichoszociális és spirituális segítséget a függőségben szenvedő betegek és a hozzátartozóik számára. Munkásságuk alappillére a terápia, utógondozás és prevenció. Három szintű terápiát biztosítanak, mindegyiket Magyarózdon: négynapos, rövid előgondozási programot (ezzel még nem lehet elérni absztinenciát), tizenkét napos terápiát (a középsúlyos eseteknél hosszan is fenntarthatja az önmegtartóztatást), valamint súlyos esetekre, csak férfiak számára biztosítanak 6-tól 9 hónapig tartó bentlakásos rendszerű rehabilitációs programot.

Utóbbi karácsonykor és szilveszterkor is működik, ami egyrészt azt jelzi, hogy a felépülés nem ismer munkaszüneti napot, másrészt azt, hogy a függőbetegnek nem kell egyedül, a családnak pedig nélküle ünnepelni. „A bentlakók szerettei eljöhetnek a magyarózdi terápiás otthonba. Nem csak néhány órára, hanem több napra is. Karácsonyfát díszítenek, ajándékoznak, sütnek-főznek, mint egy igazi családi házban” – avatott be a részletekbe Geréb Tünde.

Szenvedélybetegeknek mutat új utat a magyarózdi terápiás otthon. Fotó: Haáz Vince

Az alapítvány elérhetőségei

Az alapítvány adminisztratív központja Marosvásárhelyen van, tanácsadói irodáik azonban már 11 erdélyi városban működnek: a székhelyen kívül Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Brassóban, Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Nagyváradon és Margittán. Ezekben a városokban támogató csoportokhoz is lehet csatlakozni, amelyek biztosítják a heti rendszerességű találkozókat az érintettek számára.

A Bonus Pastor Alapítvány programjairól, a pontos részletekről, valamint a különböző városokban működő csoportok kapcsolattartóinak elérhetőségéről a honlapon találhatók bővebb információk.

Fotó: 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük